Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Jakość druku Cię nie zadowala?
qczek
Postów w temacie: 7
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: qczek »

Hej,
Panowie może pomożecie bo mnie już ch... trafia. PETG drukuje PLA ni ch...
Próbowałem zarówno nebula pla, jak i dd i inne cuda, to samo...
Za chińskiego boga nie mogę drukować z PLA dłużej niż 1-2 godziny, bo się dysza (0.4) przytyka.
Setup na początku był jak to w oryginalnej prusie mk3s e3d v6, było cudnie, aż do czasu jak mi temperatura na poddaszu skoczyła do 28-30 stopni...
No i kaplica....
wydruki wyglądały tak
prusa_problem1.jpg
Co po koleji robiłem żeby ogarnąć problem,
sprawdzenie rurki ptfe, wymiana dyszy, wszystko było czyste super, silikonowy sock na heat block...
drukowałem w roznych temp od 190 do 230..., ograniczony przeplyw filamentu do 10mm^3/s
kupiłem nowy filament....
wymieniłem wentylator chłodzący radiator hotenda na sunona
dołożyłem następny wentylator do chłodzenia silnika ekstrudera
prusa_problem2.jpg
dołożyłem pastę termo przewodzącą pomiedzy heat break a radiator, i jest troche lepiej, ale za mało...
prusa_problem3.jpg
Co zrobić, oprócz czekania na jesień, klimy nie ma szans zamontować w rozsądnym czasie...
Generalnie jestem nieco zniesmaczony to miał być taki cudny hotend...
Z góry dzięki za porady
Krzysiek
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: rezystor1990 »

Dziwne a czy próbowałeś drukować znów z PET przy temperaturze 28-30? Może elektronika się przegrzewa i ekstruder gubi kroki.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: FlameRunner »

Wkręć z powrotem starą dyszę, przywróć domyślne parametry druku, zamontuj z powrotem fabryczny wentylator głowicy, zdemontuj wentylator chłodzący silnik. Dziś w nocy przyjdzie ochłodzenie, jutro drukarka będzie znowu cudnie działać. ;)
qczek
Postów w temacie: 7
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: qczek »

Przyszło ochłodzie (25 stopni) i jest lepiej....
Jestem na 99% pewny, że problem leży w retrakcji, a za dużej ilości retrakcji.
Model wygląda tak, że wypełnienie ustawione np na 15 % to takie małe wysepki, przy każdej retrakcja...
prusa_retrakcja1.jpg
Jak przy każdej retrakcji filament idzie 0.8mm do góry, a potem ledwo co jest wypluwane, to po kilkunastu takich ruchach, jest w ch.. filamentu stopionego w ekstruderze który bokami może podchodzić....
Slicer tego nie ogarnia :(
W każdym razie zmniejszyłem retrakcję do 0.4mm i ustawiłem, żeby jej nie było jeśli ruchy mniejsze niż 5mm (było 1mm)
Jest lepiej, ale nadal kicha...
prusa_retrakcja2.jpg
Pierwsze warstwy super, potem ch z grzybnią...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: FlameRunner »

Wygląda, że:
- syf się robi po zakończeniu ząbkowanego spodu wydruku;
- filament już się nie blokuje w głowicy.
Czy powyższe się zgadza?
Czy drukowałeś wcześniej ten model? Może to jest wina akurat takiej grubości ścianki modelu, że Slic3r się gubi? Spróbuj zrobić coś, żeby nie musiał dziubdziać malutkich kawałeczków wypełnienia, na przykład ustaw więcej obrysów lub zmień ich szerokość.

A co do samej głowicy, głowice full metal słabo tolerują zbyt długą retrakcję, zwłaszcza w przypadku PLA. Żeby to dobrze działało, głowica musi być dobrze zaprojektowana, dobrze wykonana i mieć dobrze chłodzony radiator - to ostatnie może zwyczajnie zawodzić przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, jeśli masz w pokoju trzydzieści stopni, to radiatora żadnym wentylatorem nie schłodzisz poniżej trzydziestu stopni. Jeśli zależy Ci na druku z PLA w każdych warunkach, prawdopodobnie możesz łatwo przerobić głowicę na Lite6, czyli taką, w której jest rurka teflonowa w heatbreak, dochodząca aż do dyszy. Dzięki rurce PTFE w problematycznym miejscu, taka głowica dużo łatwiej wybacza zbyt długą retrakcję i gorsze chłodzenie radiatora, ale oczywiście jest to kosztem utraty kilku pozytywnych cech głowicy full metal.
Abys
qczek
Postów w temacie: 7
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: qczek »

FlameRunner pisze:Wygląda, że:
- syf się robi po zakończeniu ząbkowanego spodu wydruku;
Syf zaczyna się gdzieś od 8 warstwy dopiero...
FlameRunner pisze: - filament już się nie blokuje w głowicy.
Całkiem się nie blokuje, ale wyglada na to, że blokuje się na moment, potem ciśnienie wzwrasta i go wypycha i tak co chwile, od tego są takie a nie inne lokalne nadmiary/niedopmiary ekstruzji...
FlameRunner pisze: Czy drukowałeś wcześniej ten model? Może to jest wina akurat takiej grubości ścianki modelu, że Slic3r się gubi? Spróbuj zrobić coś, żeby nie musiał dziubdziać malutkich kawałeczków wypełnienia, na przykład ustaw więcej obrysów lub zmień ich szerokość.
Nie drukowałem, ostatnie zdjęcie, jest właśnie po ustawieniu 4 obryzsów i ustawieniu retrakcji co 5mm tak aby nie było tylu ekstrakcji..
Jak widać jest lepiej, ale nadal ch...
FlameRunner pisze: A co do samej głowicy, głowice full metal słabo tolerują zbyt długą retrakcję, zwłaszcza w przypadku PLA. Żeby to dobrze działało, głowica musi być dobrze zaprojektowana, dobrze wykonana i mieć dobrze chłodzony radiator - to ostatnie może zwyczajnie zawodzić przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, jeśli masz w pokoju trzydzieści stopni, to radiatora żadnym wentylatorem nie schłodzisz poniżej trzydziestu stopni. Jeśli zależy Ci na druku z PLA w każdych warunkach, prawdopodobnie możesz łatwo przerobić głowicę na Lite6, czyli taką, w której jest rurka teflonowa w heatbreak, dochodząca aż do dyszy. Dzięki rurce PTFE w problematycznym miejscu, taka głowica dużo łatwiej wybacza zbyt długą retrakcję i gorsze chłodzenie radiatora, ale oczywiście jest to kosztem utraty kilku pozytywnych cech głowicy full metal.
A są takie łączniki po prostu do którego wchodził by ptfe po rozwierceniu nieco radiatora?
Albo jakieś gotower rozwiązanie pod pruse... bez cudowania...
Krzysiek
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: FlameRunner »

qczek pisze:Syf zaczyna się gdzieś od 8 warstwy dopiero...
Powyżej tych ząbkowanych detali?
powyzej.jpg
qczek pisze:Całkiem się nie blokuje, ale wyglada na to, że blokuje się na moment, potem ciśnienie wzwrasta i go wypycha i tak co chwile, od tego są takie a nie inne lokalne nadmiary/niedopmiary ekstruzji...
Może Slic3r coś źle policzył i próbuje ogólnie za dużo materiału podać, dawno dawno temu ten silnik miał takie problemy, może coś z tego zostało?
qczek pisze:Nie drukowałem, ostatnie zdjęcie, jest właśnie po ustawieniu 4 obryzsów i ustawieniu retrakcji co 5mm tak aby nie było tylu ekstrakcji..
Jak widać jest lepiej, ale nadal ch...
Ale dalej jest przestrzeń między obrysami, w której drukowane jest wypełnienie? Chodzi o to, żeby w ogóle nie było szpary. Kilka obrysów obok siebie i koniec.
qczek pisze:A są takie łączniki po prostu do którego wchodził by ptfe po rozwierceniu nieco radiatora?
Albo jakieś gotower rozwiązanie pod pruse... bez cudowania...
Cudowaniem to by było rozwiercanie radiatora. :P
Powinno wystarczyć to: https://e3d-online.com/lite6-heatsink-1 ... en-fitting , tylko nie jestem pewien, czy jest kompatybilne z Twoją drukarką, bo tam chyba głowica jest troszkę inna niż normalna E3D v6?
qczek
Postów w temacie: 7
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: qczek »

A te ząbki,
To support
prusa_retrakcja3.jpg
Faktycznie problem zaczyna się tam mniej więcej..
co do obrysów to są już 4, niemniej nadal robi takie cuda
slicer1.PNG
Moze zawalcze z curą...
pozdr.
krzysiek
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: FlameRunner »

FlameRunner pisze:Spróbuj zrobić coś, żeby nie musiał dziubdziać malutkich kawałeczków wypełnienia, na przykład ustaw więcej obrysów lub zmień ich szerokość.
qczek
Postów w temacie: 7
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Re: Prusa z e3d v6, 30 stopni w pokoju zatyka się...

Post autor: qczek »

FlameRunner pisze:
FlameRunner pisze:Spróbuj zrobić coś, żeby nie musiał dziubdziać malutkich kawałeczków wypełnienia, na przykład ustaw więcej obrysów lub zmień ich szerokość.
poprzestawialem troche detect thin walls, i takie tam, teraz nie dziubie, zobaczymy jak bedzie szlo...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”