Przechylone wydruki

Jakość druku Cię nie zadowala?
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

Witam. Piszę tu po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość gdybym się źle wyraził.
Problem polega na tym, że po wymianie spalonych stepsticków w drukarce z A4988 na DRV8825 wpadłem dodatkowo na pomysł dodania do silników w osiach X i Y gumowych amortyzatorów. Wszystko pięknie się "udało" ale okazało się że wydruki są pochylone! :-(
Wygląda to jak by w osi y przy ruchach powrotnych gubiło kroki a w kierunku przeciwnym nie. Efekt ten jest nasilony w osi Y a w mniejszym stopniu ale też występuje w osi X. Może komuś się takie coś przytrafiło? Co może być tego przyczyną bo guma w amortyzatorze to przecież w obie strony się tak samo "wygina"? Zjawisko to występuje jak drukuję duże obiekty, jak drukuję coś małego na środku stołu to efekt ten nie wystepuje albo jest niewidoczny.
Proszę o pomoc bo nie wiem czy mam zamówić nowe stepstiki czy może te amortyzatory wywalić (dodam jeszcze że aby zamontować amortyzatory musiałem obrócić zębatki no ale one przecież nie są kierunkowe)
Pozdrawiam Marek
Załączniki
Do porównania kostka wydrukowana na środku stołu
Do porównania kostka wydrukowana na środku stołu
Przechylone wydruki
Przechylone wydruki
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przechylone wydruki

Post autor: dragonn »

markus0321 pisze:A4988 na DRV8825
Wymieniłeś normalne ok stepsticki na takie które można nazwać co najwyżej "słabe". Ale może po prostu ustawiałeś za mały prąd?
Amortyzatory gumowe to też słaby pomysł bo wszystko się wygina jak nagniesz pasek tak że wywal je po prostu.
Sugerowałbym też sprawdzić czy któraś z zębatek na silnik nie jest luźna
Abys, markus0321
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przechylone wydruki

Post autor: FlameRunner »

Czy ruszałeś coś poza silnikami i stepstickami?

Są powody by narzekać na DRV8825, ale jednak powinny być w stanie poprawnie działać.
Przy wymianie stepsticków trzeba ustawić odpowiedni prąd silników. I uwaga! Ustawienie takiego samego Vref jak na poprzednim, innym stepsticku jest błędem. Różne rodzaje stepsticków mają różną zależność między Vref a prądem podawanym na silnik. Trzeba zmierzyć Vref na starym stepsticku, policzyć jaki z niego wynika prąd, prąd znowu przeliczyć na Vref korzystając ze wzoru dla nowego stepsticka i dopiero takie napięcie ustawić.
Abys, markus0321
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

Witam i z góry przepraszam za wczorajszą "ciszę" ale mnie wysłano w delegację zaraz po tym jak tu się zapytałem o problem.
Wracam w czwartek i myślę, że dopiero przetestuję Wasze sugestie w piątek. Co do tych amortyzatorów to zasugerowałem się tylko tym że są w sprzedaży w firmie która części do tych drukarek sprzedaje. Jak je założyłem to ewidentnie drgania przenoszone z silników na całą konstrukcję się zmniejszyły no ale faktycznie silniki jak by się przegięły po założeniu i naciągnięciu pasków zacznę od wywalenia ich i zamontowania zębatek z powrotem tak jak były. Co do tych DRV8825 to kupiłem je bo tylko takie miałem zastępczo dostępne tam gdzie mieszkam na miejscu. Sprawdziłem fabryczne ustawienia na a4988 i było 0,9V silniki się bardzo mocno grzały no i zmniejszyłem je pierwotnie na 0,7V i wszystko działało ok tyle że chciałem je jeszcze raz wyregulować i coś mnie niepotrzebnie tchnęło by je wyciągnąć jak je włożyłem w płytkę odwrotnie to już było po nich :-( płyta na szczęście przeżyła. Te DRV8825 ustawiłem na ciut więcej bo na 0,4V to chyba z tego co pamiętam 0,8A silniki były gorące ale nie za mocno, a no i skompilowałem Marlina i zaprogramowałem z nowymi wartościami kroków w osiach X i Y podwajając oryginalne wartości (na płytce Trigorilla nie ma zworek do stepsticków i te nowe się ustawiały z mikrokrokiem 1/32 a nie 1/16) więc chyba powinny działać ok?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przechylone wydruki

Post autor: FlameRunner »

Faktycznie brzmi sensownie, po tym opisie spodziewałbym się, że będzie działać.
Koniecznie sprawdź po powrocie koła pasowe.
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

FlameRunner pisze:Faktycznie brzmi sensownie, po tym opisie spodziewałbym się, że będzie działać.
Koniecznie sprawdź po powrocie koła pasowe.
Dodam, że koła pasowe są te same bo to jeszcze pamiętam ale po założeniu tych amortyzatorów musiałem je jak by zdjąć, obrócić o 180" i założyć ponownie, inaczej by nie pasowały i paski lekko ukośnie by były ułożone ale dzięki temu "zabiegowi" są teraz równo tyle że ogólnie te amortyzatory powodują lekkie przekrzywienie silników. Chyba nie ma co się przejmować drganiami bo i tak drukarka tania i kiepska więc tak jak pisałem wcześniej wrócę i wywalę te amortyzatory i przywrócę oryginalny układ kół zębatych, wtedy dam znać co i jak.
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

Witam ponownie.
Chyba znalazłem przyczynę! Co prawda wywaliłem amortyzatory i ustawiłem zębatki tak jak były w oryginale, ale nie to jest przyczyną problemu.
Zrezygnowany już trochę bo nie mam innych stepsticków spróbowałem zabiegu ze zmianą tych dwóch nowych DRV8825 w osiach X/Y na te a4988 które były używane w osi Z, na dwóch silnikach były dwa osobne oznaczone jako Z i E1. Po tym zabiegu skompilowałem ponownie Marlina 2.0 z pomniejszoną do oryginalnej ilości wielkością kroków X i Y i powiększoną dwukrotnie w osi Z. Drukuję i nagle okazuje się że nie przechyla się nic czyli super bo jest ok :-)
Niby problem rozwiązany ale co z tymi DRV8825 co teraz są w osi Z. Czy to możliwe by te DRV gubiły tylko w jednym kierunku kroki czy może to wina jakiegoś uszkodzenia płyty głównej Trigorilla po tym jak wcześniej odwrotnie włożyłem w nią te oryginalne a4988?
Jest sens teraz te DRV8825 zamieniać na a4988 czy może lepiej kupić cały komplet innych np. 2208 (podobno lepsze tylko czy znowu się nie zaczną gubić kroki)?
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

dragonn pisze: Wymieniłeś normalne ok stepsticki na takie które można nazwać co najwyżej "słabe". Ale może po prostu ustawiałeś za mały prąd?
Amortyzatory gumowe to też słaby pomysł bo wszystko się wygina jak nagniesz pasek tak że wywal je po prostu.
Sugerowałbym też sprawdzić czy któraś z zębatek na silnik nie jest luźna
Witam.
Już opisywałem, że problem w miarę ogarnięty jest ale musiałem wymienić w drukarce pasek w osi x na taki biały ze stalowym wzmocnieniem (innego nie maiłem, a puściły śruby utrzymujące dystans na prowadnicach i się delikatnie pisząc drukarka "zakleszczyła" no i stary pasek była za mocno przycięty na końcach i się nie dało do później zamontować) mam pytanie, czy pasek ze stalowym oplotem może powodować też takie delikatne przechylanie się wydruków raz w lewo raz prawo (to wygląda jak fala) w osi x? Nie daje się tego białego tak mocno napiąć jak być powinien bo pop prostu boję się nadwyrężyć konstrukcję tak by się znowu nie zsunęły te uchwyty w osi X.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przechylone wydruki

Post autor: dragonn »

Paski stalowe też są do kitu tak jak DRV :P. Problem ich jest taki że wymagają użycia rolek i zębatek o odpowiednim dużym promieniu żeby dobrze działały. Wymień na zwykłe z rdzeniem z włókna szklanego.
Sugeruję pytać na forum albo doczytać przed zakupem :roll: . Bo popełniasz wiele błędów które popełniali już inni i opisywali, tak że łatwo można je uniknąć i zaoszczędzić trochę pieniędzy :thumbup:
Artu, markus0321
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Przechylone wydruki

Post autor: markus0321 »

dragonn pisze:Paski stalowe też są do kitu tak jak DRV :P. Problem ich jest taki że wymagają użycia rolek i zębatek o odpowiednim dużym promieniu żeby dobrze działały. Wymień na zwykłe z rdzeniem z włókna szklanego.
Sugeruję pytać na forum albo doczytać przed zakupem :roll: . Bo popełniasz wiele błędów które popełniali już inni i opisywali, tak że łatwo można je uniknąć i zaoszczędzić trochę pieniędzy :thumbup:
Dzięki za uwagi.
Paski już dotarły do mnie te wzmacniane włóknem szklanym, zmienię pasek dzisiaj po południu jak z pracy wrócę.Co do błędów to ok zgadzam się, ale tą drukarkę zakupiłem tak z ciekawości jak to działa no i trochę ją traktuję "szkoleniowo". Co do kosztów to póki to nie są "grube setki" to wolałem sobie sam z praktykować jak to działa (no dopóki nie utknąłem z tym tematem). A możesz mi odpisać czy zmiana tych stepsticków na TMC2208 będzie sensowna pod względem praktycznym w tak słabej drukarce(chciałem pobawić się sterowaniem ich z poziomu software), zawsze mogę wrócić do a4988 bo już ich trzy sztuki zamówiłem na zapas?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”