Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Jakość druku Cię nie zadowala?
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

Witam
Mam pewien mały problemik z małymi wydrukami na Ender 3 (tak właściwie to na dużych tego nie testowałem). Często przy zwężeniach wydruku, takich o 90 stopni, występuje pojedyncze zwężenie. Podobnie jest w sytuacji wydruków okrągłych, ale tutaj występuje to w mniejszym stopniu i całkiem regularnie (w sensie co podobną ilość warstw). Nie jest to jakiś wielki problem, ale jeśli jest możliwość rozwiązania tego problemu to nie pogardzę. Slicer jaki używam to Cura w wersji 4.0 na wysokości warstwy 0.2 mm i dyszy 0.4 mm. Filament to ESun PLA+ (niebieski) i ESun PLA (biały). Oczywiście wrzucam zdjęcia w załączniku.
Pozdrawiam
IMG_20190903_175243912.jpg
IMG_20190903_175211870.jpg
IMG_20190903_174745267.jpg
IMG_20190903_175301597.jpg
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

Trochę poczytałem na zagranicznych forach i będę testował dwa potencjalne rozwiązania. Jedno z nich dotyczy zmiany slicera, a drugie jest zawarte w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=xnzNd_FIMKY . Jeśli problem zostanie rozwiązany, to jeszcze napiszę. Przy większym modelu zauważyłem też że jest dość spory problem z tymi liniami i nie tylko w konkretnych miejscach, ale praktycznie na całym modelu.
EDIT. Jeszcze przed chwilą wyczytałem, że problem może leżeć w szkle na którym drukuję (w sensie że niezauważalnie się przesuwa) i jeszcze zbyt mocno napięte rolki i taśmy (czy jak to tam profesjonalnie się nazywa)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: FlameRunner »

Może po prostu coś takiego: Ender-3 Z-motor spacer / support?
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

FlameRunner pisze:Może po prostu coś takiego: Ender-3 Z-motor spacer / support?
Mam to zamontowane odkąd kupiłem drukarkę. Chyba to był mój drugi wydruk.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: FlameRunner »

A, bo on na tym filmiku poprawia to, że element, do którego mocuje się nakrętkę nie jest prosty? Mój błąd.
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

Wczoraj wydrukowałem większy model i na nim widać idealnie w czym jest problem, a najbardziej na ten tubie.
IMG_20190905_163517935.jpg
IMG_20190905_163526746.jpg
IMG_20190905_163535780.jpg
IMG_20190905_163501074.jpg
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: Marcin1415 »

Ewidentnie masz problem z osią Z. Po pierwsze odłącz śrubę od sprzęgła i sprawdź czy oś Z płynnie jeździ bez zacięć. Śruby mimośrodowe muszą być odpowiednio dokręcone. Nie może jeździć z przycięciami ani za luźno. Następnie zrób to co na filmiku czyli ustaw prosto śrubę względem osi silnika. Z doświaczenia powiem że najlepiej spisują się sprzęgła nie elastyczne. Na elastycznym ciężej wycentrować silnik względem śruby. Ja mam takie sprzęgło.https://allegro.pl/oferta/lacznik-sprze ... 7932636483
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

Marcin1415 pisze:Ewidentnie masz problem z osią Z. Po pierwsze odłącz śrubę od sprzęgła i sprawdź czy oś Z płynnie jeździ bez zacięć. Śruby mimośrodowe muszą być odpowiednio dokręcone. Nie może jeździć z przycięciami ani za luźno. Następnie zrób to co na filmiku czyli ustaw prosto śrubę względem osi silnika. Z doświaczenia powiem że najlepiej spisują się sprzęgła nie elastyczne. Na elastycznym ciężej wycentrować silnik względem śruby. Ja mam takie sprzęgło.https://allegro.pl/oferta/lacznik-sprze ... 7932636483
Dzięki za odpowiedź, na pewno wezmę to pod uwagę.

A co do postępów z rozwiązywaniem tego problemu to zrobiłem już chyba wszystko o czym pisałem (chyba). A więc tak, na początku zmieniłem slicer na PrusaSlicer iiii ja się spodziewałem to nie przyniosło to żadnych efektów. Po tym regulowałem wszystkie rolki, oraz naciągałem te całe "taśmy". Nastąpiła lekka poprawa, ale dalej to nie było to co powinno być. No i na sam koniec wykonałem to co było pokazane na filmie i wygląda to dość obiecująco. Obecnie testowałem rezultaty na małych modelach co nie jest aż tak widoczne, ale może jutro wydrukuje coś większego. Jeszcze pomyślałem, że jakiś minimalny wpływ może mieć regał na którym stoi drukarka. Jest to metalowy regał tzw. garażowy i nie należy do najstabilniejszych mimo że jest przykręcony do ściany. To na razie tyle. Miłego dnia/wieczoru :)
MrKondziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:57

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: MrKondziu »

Mogę powiedzieć, że problem jest rozwiązany. A więc największy problem to był z tym elementem przedstawionym na filmie. Dodatkowo dokładnie ustawiłem rolki i paski, dzięki czemu chodzą gładko i lekko, a zarazem nie ma żadnych luzów. Powierzchnia teraz wychodzi gładka, choociaż mogło być lepiej. Chyba nie ma co więcej się rozpisywać, a więc pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rawilk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:54
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3

Re: Zwężenia na poszczególnych warstwach Ender 3

Post autor: rawilk »

A sprawdzałeś kątownikiem płaskownik do którego jest przykręcony extruder ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”