Wyłączający się silnik krokowy

Jakość druku Cię nie zadowala?
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: porlock »

Zamieniłem silnik z naleśnika na pełnowymiarowy Nema17, ten sam firmware, te same ustawienia, te same stepy, ten sam gcode.. i wszystko w porządku, żadnych problemów, czyli jednak silnik ... ciekawe rozkręcę go ale nie wydaje mi się ze to kwestia przewodów. Jakieś pomysły co możne to powodować jeśli nie ukręcony kabelek ?

BTW: to jest benchy w 60% rozmiaru defaultowego, szkoda czasu i filamentu na drukowanie pełnowymiarowej :D
20190907_135306.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: Berg »

Czemu ci się nie wydaje?
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: porlock »

rafaljot pisze:Czemu ci się nie wydaje?
Bo przewody i połączenia wyglądają dobrze, nie ma się co czego przyczepić, a do tego jak pisałem wcześniej w pierwszym poście, silnik na marlinie 1.1 zatrzymywał się dużo rzadziej, po przesiadce na Marlin 2.0 praktycznie wystarczy 10 minut i juz kibel. Na początku myślałem ze zbieg okoliczności ale jak wgrałem z powrotem 1.1 to okazało się ze nie, gdyby to była kwestia przewodów to powinno być tak samo nie zależnie do wersji Marlina.

Duży Nema 17 ten na którym jest ok wszystko testowałem na marlinie 2.0, wiec wynika ze faktycznie winny jest silnik naleśnik, ale co konkretnie jest nie tak to nie mam pojęcia :( nie sadzę żeby to były przewody z powodów jak napisałem wyżej.

Jakieś inne pomysły ?
20190907_195904.jpg
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: porlock »

Poprawiłem lutowanie wszystkich przewodów, dodatkowo pokryłem je lakierem do płytek PCB, skręciłem i jest dokładnie tak samo jak wcześniej, tym razem nie montowałem silnika do ekstrudera podłączyłem na "sucho" i puściłem wydruk, wiec silnik nie był poddanych zadnym zewnętrznym czynnikom które mogły by spowodować nie kontakt, leżał leżał sobie grzecznie na stoliku.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: Berg »

No to tak jak wdać tam nie ma się co zepsuć. JEdyne co się może stać, to obwód przerwać. Jak nie tu, to gdzieś w innym miejscu gdzie kable pracowały. Ew. źle zarobiona wtyczka.

Podobny efekt jest przy przegrzewaniu stepstika. Powyżej stukilkudziesięciu stopni wyłącza się steptick. Przynajmniej tmc2208 tak robi.
To że działa na jednym silniku działa a na drugim nie ew. może również wskazywać na tę przyczynę. Z tym, że pisałeś, że na a4988 działo się to samo a ten nie ma z tego co pamiętam zabezpieczeń.

Jakie są parametry tych slinkow?
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2019, 16:05 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: Dawid.S »

porlock pisze:BTW: to jest benchy w 60% rozmiaru defaultowego, szkoda czasu i filamentu na drukowanie pełnowymiarowej :D
TEST drukuje się na zadanych nastawach, każdy drukuje TEST w taki sam sposób by później móc cokolwiek stwierdzić.. Szkoda czasu i filamentu na drukowanie TESTU na innych nastawach niż zalecane. Chyba że drukowałes sobie ozdobę ;)
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Wyłączający się silnik krokowy

Post autor: porlock »

Dawid.S pisze: Jakieś chyba losowe zdania kompletnie bez kontekstu, oderwane od tematu i rzeczywistości
coooo ? :shock: :crazy:
rafaljot pisze:Jakie są parametry tych slinkow?
Placek to
https://pl.aliexpress.com/item/32768043 ... 3e5fznEwRu
Prąd 0.8A

"Duża" Nema17 to standardowy silnik z A8
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/steppermotor
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”