Nieokrągłe okręgi

Jakość druku Cię nie zadowala?
hmm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2017, 11:22
x 2

Nieokrągłe okręgi

Post autor: hmm »

Cześć, jestem tu nowy ale z większymi lub mniejszymi sukcesami wydrukowałem już kilkaset metrów filamentu i wszystko było w miarę ok. Ostatnio zauważyłem, że okręgi przypominają powiedzmy cytrynę. Większość okręgu jest akceptowalna, ale na 2 przeciwległych końcach pojawiają się zniekształcenia. Wszędzie czytałem, że to wina napięcia pasków lub luźnych zębatek. Jednak paski od zawsze mam napięte tak samo i kiedyś raczej nie występował ten problem. Zębatki przykręcone śrubami na klej, dzisiaj sprawdzałem wszystko w normie. Napinałem i luzowałem paski bezskutecznie. Kroki myślę, że skalibrowane poprawnie, 100 mm to na obydwu osiach z jakąś tam niewielką odchyłką 100mm. Slic3r i Cura dają te same wyniki. Wózki chodzą z podobnym oporem tak samo jak zawsze. Nie mam już pomysłów jak to rozwiązać i jeśli ktoś ma jakiś pomysł to proszę o radę. Drukarka to mendel90 na wałkach 12mm. Zamieszczam zdjęcia defektu jednak jest on stosunkowo mały i ciężko to uchwycić na zdjęciu.
kolo.jpg
kolo.jpg (105.35 KiB) Przejrzano 3752 razy
IMG_8759.JPG
IMG_8759.JPG (1.21 MiB) Przejrzano 3752 razy
IMG_8753.JPG
IMG_8753.JPG (703.22 KiB) Przejrzano 3752 razy
Jest to dokładnie taki problem:
bad_circles.gif
bad_circles.gif (7.06 KiB) Przejrzano 3752 razy
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Nieokrągłe okręgi

Post autor: WillingMagic »

A sprawdziłeś czy zębatki są centryczne?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Nieokrągłe okręgi

Post autor: FlameRunner »

Skoro mechanicznie w porządku, to może programowo coś nie tak?
Jesteś pewien, że model i g-code są poprawne?
Może masz w firmware jakieś kasowanie luzu, dające efekty odwrotne od zamierzonych?
hmm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2017, 11:22
x 2

Re: Nieokrągłe okręgi

Post autor: hmm »

Dziękuję za podpowiedzi. Wczoraj usiadłem do tego jeszcze raz na porządnie i usunąłem poprzednio wykonane modyfikacje ;) Moje chińskie łożyska podczas pracy mają momenty gdy chodzą lżej i ciężej. Niezadowolony z tego faktu wydrukowałem jakiś czas temu łożyska z PLA. Pracowały one zdecydowanie równiej, gdyż opór po ruszeniu był dość stały ALE posiadały zdecydowanie większe tarcie statyczne od tradycyjnych. Spowodowało to wyżej wymienione efekty. Po powrocie na tradycyjne chińskie łożyska wszystko wróciło do normy.
WillingMagic, 11master
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 1
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Nieokrągłe okręgi

Post autor: 11master »

I dostałeś piwo. Walczę z tym od dłuższego czasu viewtopic.php?f=5&t=1737&view=unread#unread i nie mogłem znaleźć rozwiązania. Teraz najprawdopodobniej już wiem w czym tkwi problem - moje iguski. :yahoo:
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Nieokrągłe okręgi

Post autor: Berg »

a czy to jest CoreXY i czy te nierówność są mniej więcej w osi 45' ?
Jeśli tak, to zauważ, że jest to miejsce, w którym silnik zmienia kierunek. A jeśli tak, to naciągnij mocniej pasek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”