Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Jakość druku Cię nie zadowala?
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: Alvarito »

Witam,
Dzisiaj wyciszyłem moją I3 Mege S zakres pras obejmował:
1) wymiana pokrywy extrudera na drukowaną oraz wymiana jednego wentylatora,
2) wymiana sztywnego połączenia wału silnika osi Z ze śrubą na sprzęgło mniej sztywne z aluminium,
3) Wymiana sterowników silników na TMC 2208 v3, + wymiana wentylatora chłodzącego je
4) dodanie napinacza paska osi Y.

Drukarka chodzi cicho i fajnie, ręcznie nie ma nigdzie oporów itd, osie z panelu dotykowego zadziałaj jak należy, home również działa bez problemu.
Gdy chciałem wydrukować wydruk testowy to pojawił się problem, drukarka pierwsza warstwę kładzie oki, natomiast gdy przechodzi do drugiej jak by się wieszała i zmienia kierunek (jak by gubiła kroki ), wydruk ten sam co przed wyciszaniem, napięcie na sterownikach ustawione w okolicach 1,25V.
Co może być przyczyną takiego stanu ? załączam zdjęcie poglądowe
Załączniki
20190908_145406.jpg
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: TDI-CAD »

Os Z homuje wlasciwie. Oba endstopy dzialaja?.
Jaka jest predkosc osi Z ?
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: Alvarito »

Tak oba działają, nie pamiętam jaką jest prędkość (napisze za jakieś 2h). Przed zmianami z tego samego plik na chinczykach działało. To prawda że na tych sterownikach v ref ma być takie jak prąd na plakietce silnika ? Czyli około 1,5v ?
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: Alvarito »

chodzi mi o artykuł z tej strony https://www.printo3d.pl/regulacja-stepstickow/
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: markus0321 »

Alvarito pisze: 2) wymiana sztywnego połączenia wału silnika osi Z ze śrubą na sprzęgło mniej sztywne z aluminium,
3) Wymiana sterowników silników na TMC 2208 v3, + wymiana wentylatora chłodzącego je
Cześć.
Odp. 2 Ja jak zrobiłem to co w punkcie 2 to zaczęły się u mnie robić nierówne warstwy w osi Z te sprzęgła nadają się tylko do konstrukcji w których śruba jest mocowana na łożyskach i zablokowana tak by nie mogła się wzdłuż przesuwać. Wywaliłem te aluminiowe i wstawiłem sztywne i problem znikł.
Odp. 3 U mnie zmiana z a4988 na DRV8825 spowodowała problem z przechylaniem się wydruków, ale dodałem też gumowe tłumiki drgań do silników jak je wywaliłem i zmieniłem stepsticki na oryginalne to jak by problem się "zmniejszył" po zwiększeniu prądu do 1,1A problem znikł. Niepotrzebnie zmniejszyłem prąd bo wydawało mi się wcześniej że za bardzo się silniki grzeją. Tak, że może spróbuj pierw oryginalne stepsticki wstawić na próbę.
JAk zmieniasz stepsticki to powinieneś też skompilować Marvina z obsługą nowych i wgrać go w sterownik.
Alvarito
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: Alvarito »

Wywaliłem te sprzęgła i dałem oryginalne i problem trochę zelżał.
Wygląda jakby oś x miała za mały moment trzymający, gdyż w przy homowaniu osi X w kierunku krańcówki chcąc zatrzymać oś przykładając siłę oś leci w kierunku ekstrudera ( coś przeskakuje ) teraz pytanie co ? Ile V mogę ustawić przy tych silnikach nigdzie nie mogę znaleść info info jakie to są dokładnie silniki
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: markus0321 »

Alvarito pisze:Wywaliłem te sprzęgła i dałem oryginalne i problem trochę zelżał.
Wygląda jakby oś x miała za mały moment trzymający, gdyż w przy homowaniu osi X w kierunku krańcówki chcąc zatrzymać oś przykładając siłę oś leci w kierunku ekstrudera ( coś przeskakuje ) teraz pytanie co ? Ile V mogę ustawić przy tych silnikach nigdzie nie mogę znaleść info info jakie to są dokładnie silniki
Ok. ustaw max 1.1A w mojej Anycubic I3+ takie są i też bez napisów, na stepstickach a4988 u mnie przy 0,825V nie gubi kroków.
Na TMC2208 powinno to być około 1,1V na potencjometrze no ale mogę się mylić co do napięcia bynajmniej prąd na pewno 1.1A no chyba, że masz jednak inne silniki ale nie sądzę. Znalazłem w sieci Ze TMC2208 v3 mogą mieć max current 1,2A a nie 1,5A może się gubią przez to. Pierw wstaw oryginalne a4988 (napięcie na potencjometrze jak wyżej) i sprawdź czy jest na nich ok
Alvarito
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: Alvarito »

Dzięki wielkie kolego za naprowadzenie mnie i wielką pomoc :}
Jak otworzyłem AI3 okazało się że na TMC jest wszędzie po 2 V (da fug nie wiem , aktualnie ustawione 1.2 i drukarka działa jak trza tylko mechanicznie "buczy" ale cóż nic na tę chwilę z tym nie zrobię.
Dzięki wielkie jeszcze raz kolego
Temat można uznać za rozwiązany
markus0321
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:29
Lokalizacja: Zielona Góra
Drukarka: Anycubic i3 Prusa
x 2

Re: Anycubic Mega S po wyciszeniu przesuwa się druga i każd akolejna warstwa

Post autor: markus0321 »

Alvarito pisze:Dzięki wielkie kolego za naprowadzenie mnie i wielką pomoc :}
Jak otworzyłem AI3 okazało się że na TMC jest wszędzie po 2 V (da fug nie wiem , aktualnie ustawione 1.2 i drukarka działa jak trza tylko mechanicznie "buczy" ale cóż nic na tę chwilę z tym nie zrobię.
Dzięki wielkie jeszcze raz kolego
Temat można uznać za rozwiązany
Nie ma sprawy nie jestem żadnym "super mistrzem" w temacie ale już zdążyłem w swojej drukarce co nieco popsuć zanim zapisałem się tutaj, wiec miło że udało mi się pomóc.
Miłej i udanej dalszej "zabawy" ze sprzętem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”