Ender 3 efekt stopy słonia

Jakość druku Cię nie zadowala?
gamzaj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 06:37
x 2

Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: gamzaj »

Witajcie. Zakładałem już wcześniej temat ale nie ma już zainteresowania, a może ktoś zerknie i coś podpowie. Otóż od tygodnia męczę się z tym enderem bo zamiast drukować co chce to całe popołudnia spędzam żeby jakoś ja skalibrować. O ile poradziłem sobie z nowym chłodzeniem, kalibracją ekstrudera ,flowrate i nawet poziomowaniem stołu to cały czas męczy mnie ten efekt stopy słonia. Przy dużych wydrukach nie jest aż tak bardzo widoczny ale przy małych detalach polowa wysokości wydruku to pogrubienie. Jeżeli zastosuje wydruk tratwy to efekt jest mniejszy ale jeżeli za każdym razem ma sie marnować tyle filamentu i czasu to jest bez sensu.... :eek: poziomowaniem stół milion razy i dalej to samo. Naczytałem się formum i jedyne co mi przychodzi do głowy to jakis problem z osia Z. Zauważyłem że na wyższych wydrukach pojawiają się prążki poziome i zawsze sa na tych samych wysokościach. Pomoże ktoś rozwiązać ten problem? Bo mi już pomysłów brakuje albo może coś robię źle :thumbdown:
Załączniki
20190910_085650.jpg
20190910_085641.jpg
Eugenio
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2018, 18:19
Drukarka: Anycubic i3 Mega

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: Eugenio »

Czy masz dobre chłodzenie i jakie są jego parametry?
gamzaj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 06:37
x 2

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: gamzaj »

Chłodzenie to turbinka 5015 i petsfang i od razu na start na 100%
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: dziobu »

Tamten wątek też czytałem - dobrze widzę że cały czas drukujesz tym samym materiałem.
I dobrze myślę że to jest ten sam plastik który był razem z drukarką?

Pęcznienie na dole jest od grzanego stołu. Wydrukuj na zimnym, to go nie będzie. Albo zmień filament na inny.
(jest mała szansa że to od nadlanego materiału, ale wtedy stopa była by równomierna, a i dysza by o to zahaczała)
gamzaj
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: FlameRunner »

Czy ktoś już pytał o podstawowe kwestia związane z kontrolą jakości części i poprawnością złożenia drukarki?
  1. Czy drukarka została prosto poskładana? W szczególności:
    • czy belka X jest poziomo?
    • czy rolki wózków osi Z trafiają w rowki pionowych profili?
  2. Czy rolki są poprawnie wykonane; czy powierzchnie stykające się z profilami są gładkie? Czy rolki są czyste?
  3. Czy rowki profili są gładkie i czyste? Nie powinny mieć żadnych wyczuwalnych pod palcem nierówności.
  4. Czy docisk rolek został wyregulowany?
  5. Czy ze zdemontowanymi paskami i śrubą wszystkie osie jeżdżą płynnie?
  6. Czy osie jeżdżą płynnie z założonymi paskami i śrubą? Śruba Z ma duży skok, powinno się dać ręcznie przesuwać oś Z przy wyłączonym silniku i to też powinno jeździć płynnie.
dziobu pisze:Pęcznienie na dole jest od grzanego stołu. Wydrukuj na zimnym, to go nie będzie.
Próbował 30°C. Jeśli to wskazanie ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, to problem niestety nie w tym.
gamzaj
gamzaj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 06:37
x 2

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: gamzaj »

Material to PLA które dostałem razem z drukarką...próbowałem już i bez grzania stołu i brak różnicy. Wczoraj rozebrałem cała drukarkę i złożyłem drugi raz ale 100 razy wolniej. Profile sa proste kąty zachowane. A jeżeli chodzi o ruchomości osi Z to na wyłączonej drukarce żeby przesuwać góra dół potrzeba użyć dużej sily nawet jeżeli poluzuje rolki. Bez śruby cała belka chodził gładko natomiast ze śruba już nie
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: dziobu »

Tutaj:
20190905_214135.jpg
to wygląda na zwykłe nadlanie kilku pierwszych warstw. Zanim pojawi się wypełnienie z dziurami to plastik jest wypychany bokiem.
FlameRunner pisze:Próbował 30°C. Jeśli to wskazanie ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, to problem niestety nie w tym.
Życie mnie nauczyło, że jeśli coś było tanie i z Chin, a konkretnie chodzi o filament, to wszystko jest możliwe.
Sam wiesz że filament MA znaczenie ;)

edit.
gamzaj pisze:Material to PLA które dostałem razem z drukarką...
To proponuję zmienić na cokolwiek innego.
gamzaj
gamzaj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 06:37
x 2

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: gamzaj »

Na filamencie DD również powstawał taki efekt :/ pożyczyłem specjalnie kawałek od kolegi na samym poczatku zeby to sprawdzić
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: dziobu »

gamzaj pisze:Na filamencie DD również powstawał taki efekt :/
No i to już cenna informacja.

Ile masz pełnych warstw na spodzie?
Drukujesz najpierw wewnętrzne czy zewnętrzne obrysy?
gamzaj
gamzaj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 06:37
x 2

Re: Ender 3 efekt stopy słonia

Post autor: gamzaj »

Oba wydruki zarowno te które tutaj wstawiłem jak i ten który wkleiłeś z poprzedniego tematu sa drukowane na 100% wypełnienia. A jeżeli chodzi o obrys to najpierw jest drukowany ten zewnetrzny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”