Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Jakość druku Cię nie zadowala?
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Pauzowanie potrzebuje gdyż nie mam czujnika końca filamentu wiec jeśli możecie jakiś polecić do Smoothie to bardzo proszę.

Mam tez problem z kupnem ekstrudera+hot end typu SuperVolcano na filament 3mm. Na Ali nie robią, ciężko znaleźć cały zestaw. Pozostaje tylko e3d? Mam chłodzenie woda wiec przydałoby się użyć.

Polecicie cos? Bondtech QR drogi.
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Zmiana filamentu podczas druku będzie skutkować słabym zespojeniem warstw próbowałem na PLA. Ponadto PLA Vellemana podwija mi się mimo grzania stolu 60 stopni Dimafix.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: FlameRunner »

Domyślam się, że słabe zespojenie jest w miejscu zmiany? Czy dbasz o to, żeby przed wznowieniem druku głowica była napełniona nowym materiałem? Czy zmieniasz materiał na taki sam tego samego producenta?

PS Jeśli nadal męczysz się z tym łamiącym się PLA i próbujesz to obejść zmianami filamentu w trakcie druku, to robisz sam sobie na złość. ;)
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Ten sam material - zawsze będzie trzeba zmienić rolkę przy większych wydrukach. Potrzebuje informacji:

1) Dlaczego Smoothie wymaga wyłączenia i włączenia żeby odczytać pliki z karty SD jeśli była wyjmowana przy włączonej maszynie?
2) Jak podłączyć czujnik filamentu optyczny 3 pinowy? (od drukarki/kopiarki)
3) Jak ustawić żeby w Prepare->Set temperatures było dla hotend i bed nie zero tylko od jakiejś wartości?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: dziobu »

jzagaja pisze:1) Dlaczego Smoothie wymaga wyłączenia i włączenia żeby odczytać pliki z karty SD jeśli była wyjmowana przy włączonej maszynie?
  • Po co wyjmować kartę podczas druku?
  • Bo podczas pracy nie przewiduje jej inicjalizacji. Możesz spróbować dodać sobie do własnych komend M21 ale nie wiem czy ten soft jeszcze to wspiera.
jzagaja pisze:2) Jak podłączyć czujnik filamentu optyczny 3 pinowy? (od drukarki/kopiarki)
Tam masz zasilanie leda i sygnał zwrotny.
jzagaja pisze:3) Jak ustawić żeby w Prepare->Set temperatures było dla hotend i bed nie zero tylko od jakiejś wartości?
(nie mam najnowszego smoothie, ale w miarę świeże; to dalej powinno tak wyglądać)
W firmware, w pliku src\modules\utils\panel\screens\3dprinter\PrepareScreen.cpp jest sobie funkcja setup_temperature_screen. W niej konfigurator ekranu edycyjnego - tam podajesz dostępny zakres wartości i krok edycji. Zmień, przekompiluj i gotowe ;)
scr.png
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Po co wyjmować kartę podczas druku?
Podczas druku? Nie. Na włączonej maszynie jak wyjmę i włożę to nie czyta plików (pusto). Musze wyłączyć i włączyć.

Tam masz zasilanie leda i sygnał zwrotny.
To wiem po stronie czujnika - muszę jeszcze ustalić multimetrem (jak?) gdzie jest Vcc i GND.
Nie znalazłem pod które piny logiczne podłączyć w Smoothie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: dziobu »

jzagaja pisze:Podczas druku? Nie. Na włączonej maszynie jak wyjmę i włożę to nie czyta plików (pusto). Musze wyłączyć i włączyć.
A masz wykrywanie karty w slocie i skonfigurowany pin panel.external_sd.sdcd_pin w konfigu?
http://smoothieware.org/panel
jzagaja pisze:To wiem po stronie czujnika - muszę jeszcze ustalić multimetrem (jak?) gdzie jest Vcc i GND.
Nie znalazłem pod które piny logiczne podłączyć w Smoothie?
http://smoothieware.org/guide-endstops
https://reprap.org/forum/read.php?418,672049
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Mam: panel.external_sd.sdcd_pin 0.27!^

Podane artykuły dotyczą krańcówek osi. Jaki to ma związek z detekcja końca filamentu i zatrzymaniem wydruku?

BTW: podczas druku padł napęd ekstrudera, teraz kreci jeden krok w prawo i lewo. Podmiana silnika nie pomogła - czyżby padła płyta?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: dziobu »

jzagaja pisze:Mam: panel.external_sd.sdcd_pin 0.27!^
A pin jest dobry, tj faktycznie tak masz wpiętą tą linie?
jzagaja pisze:Podane artykuły dotyczą krańcówek osi. Jaki to ma związek z detekcja końca filamentu i zatrzymaniem wydruku?
Pytałeś o podpięcie czujnika, a ten podpina się tak jak krańcówki.
jzagaja pisze:BTW: podczas druku padł napęd ekstrudera, teraz kreci jeden krok w prawo i lewo. Podmiana silnika nie pomogła - czyżby padła płyta?
A sprawdziłeś kabel pomiędzy płytą a silnikiem?
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

A pin jest dobry, tj faktycznie tak masz wpiętą tą linie?
Żebym wiedział jak sprawdzić piny...
Pytałeś o podpięcie czujnika, a ten podpina się tak jak krańcówki.
A jeśli są zajęte przez krańcówki osi?
A sprawdziłeś kabel pomiędzy płytą a silnikiem?
Wpiąłem jeszcze raz wtyk od strony Smoothie i poszło. Dysza była niezbyt drożna - wyczyściłem wiertlami. Teraz śmiga.
Nigdzie nie mogę namierzyć dysz z gwintem M8 o długości 10mm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”