Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Jakość druku Cię nie zadowala?
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Plyta MKS SBASE v.13 - jest tylko "Abort" nie ma "Pause". Jak zmienić szpule filamentu podczas drukowania? Jedyne co mi przychodzi to w slicerze (jakim) zrobić "Pause" po iluś warstwach - trzeba zmierzyć ilość filamentu na szpuli. Przynajmniej Zortrax ma taka opcje.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: FlameRunner »

Wgrać odpowiednio skonfigurowany firmware.
Można włączyć funkcję pauzy, można zrobić wywoływaną jednym kliknięciem procedurę zmiany filamentu.
Można dodać czujnik obecności filamentu i w razie skończenia się filamentu w trakcie druku automatycznie wywoływać procedurę zmiany filamentu.

Wstawienie pauzy lub zmiany filamentu w slicerze (co jest praktyczne tylko gdy chcesz zmienić kolor na konkretnej wysokości, nie jak Ci się filament na szpuli kończy) to i tak jest wstawienie odpowiedniej komendy w gcode, którą musi wspierać firmware.
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Na forum Smoothie otrzymałem tylko informacje ze mam sobie wstawić M600 do gkodu. Chciałbym kupić czujnik i skonfigurować firmware.

Filament 3mm Vellemana pęka mi bardzo łatwo, zawsze po skończeniu druku. W drukarce miałem zainstalowany bowden na zewnątrz ale dałem go przy hotendzie.
Załączniki
7h7ekstruder.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: FlameRunner »

Możliwe, że Smoothieware domyślnie ma włączoną pauzę, którą możesz wywołać komendą M600. Jeśli chcesz zapauzować wydruk na z góry ustalonej wysokości, na przykład w Ultimaker Cura łatwo wstawić M600 korzystając z jednego ze skryptów dostępnych w Extensions -> Post Processing -> Modify G-Code (nie pamiętam, który wstawiał gołe M600 - musisz sprawdzić). Co oczywiście nie rozwiązuje problemu drukowania z końcówek filamentu lub pękającego filamentu.

Ale uwaga! Jeśli zwykły (znaczy nie jakiś "drewniany" lub "metalowy", bo one faktycznie są kruche i problematyczne) filament pęka Ci na drodze od szpuli do ekstrudera, to coś jest nie tak. Awaryjne pauzowanie wydruku to nie jest rozwiązanie problemu, tylko jego obejście; nie powinieneś potrzebować czujnika obecności filamentu z powodu takiego, że Ci filament pęka. W pierwszej kolejności sprawdź, jak prowadzony masz filament od szpuli do ekstrudera: czy nie jest mocno zaginany lub szarpany? W drugiej kolejności spróbuj drukować z innego filamentu.
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Filament 3mm jest bardzo sztywny i skręcony przez to pęka niezależnie jak jest prowadzony. Chyba ze to przypadłość Vellemana.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: virgin71 »

jzagaja pisze: Filament 3mm Vellemana pęka mi bardzo łatwo
Pisałem o tym już kilka razy. To śmieci, a nie materiał. Ja się męczyłem z nim trochę, aż żyda z kieszeni wypędziłem i wyrzuciłem całą rolkę do kubła. Ulga;)
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Gdzie znajdę dokładną informacje jak zrobić zarządzanie filamentem w Smoothie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: dziobu »

Nie wiem o jakie zarządzanie filamentem chodzi, ale może szukasz tego: http://smoothieware.org/configuring-smoothie
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: emartinelli »

Opcja custom_menu którą sobie dodajesz lub zmieniasz w pliku config.txt
przykład:
## Custom menus : Example of a custom menu entry, which will show up in the Custom entry.
# NOTE _ gets converted to space in the menu and commands, | is used to separate multiple commands
custom_menu.power_on.enable true #
custom_menu.power_on.name Power_on #
custom_menu.power_on.command M80 #

Masz to później widoczne w menu i możesz dodać co chcesz.

Ja np. mam zrobione tak jak w linku:
viewtopic.php?f=19&t=3420&p=61683&hilit ... enu#p61683
jzagaja
Postów w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Marlin, Smoothieware zmiana filamentu w trakcie druku

Post autor: jzagaja »

Pauzowanie potrzebuje gdyż nie mam czujnika końca filamentu wiec jeśli możecie jakiś polecić do Smoothie to bardzo proszę.

Mam tez problem z kupnem ekstrudera+hot end typu SuperVolcano na filament 3mm. Na Ali nie robią, ciężko znaleźć cały zestaw. Pozostaje tylko e3d? Mam chłodzenie woda wiec przydałoby się użyć.

Polecicie co
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”