Ten sam pla inny kolor i porazka

Jakość druku Cię nie zadowala?
qczek
Postów w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: qczek »

Hej
O co chodzi... Oba pla dd a rezultat...
Załączniki
IMG_20191116_163401.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: McKee »

Tzw PEBKAC ;)

(Ale koledzy zaraz pomogą)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: FlameRunner »

Na tym brokatowym nic nie widać. To dobrze, bo to właśnie jest jego bardzo duża zaleta, ale porównywać wydruki ciężko.
Czy możesz wydrukować tę samą belkę (z tego samego gcode) z galaxy black i bardzo dokładnie się przyjrzeć, czy jest wolna od problemów widocznych na białym?
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: Cosik »

A ja napiszę swoje obserwacje które w zasadzie gdzieś Marek potwierdził. Obserwacja jest niezależna od producenta, bo występowało na białych filamentach (PLA, PETG) od różnych producentów. Ogólnie mi najgorzej drukuje się z białych filamentów, potrafią one mocno odstawać od innych kolorów.

Jedynym białym którym się dobrze drukowało, był ten z Anet A6. A dlaczego? Bo był on tylko zabawiony na biało. Wydruk nie był biały a coś ala kość słoniowa.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: dragonn »

Bo żeby uzyskać taki idealny biały kolor trzeba dać do filamentu dużo barwnika (chyba najwięcej z wszystkich innych kolorów) co zakłóca właściwości filamentu. Mogę śmiało powiedzieć że najlepiej się drukuje materiałami o naturalnym kolorze (sprawdzone na ABS i PET-G).
Oczywiście da się też dobrze drukować z białego ale jest to trudniejsze niż z innych kolorów. Głównie to zauważyłem że trzeba naprawdę dobrze dobrać parametry retrakcji i temperaturę.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: tomekr »

A może po prostu dysza przypchana, ja juz nie raz miałem podobny ptoblem, przy wymianie filamentu. Zostawaly jakieś śmieci na styku rurki i dyszy, szczególnie, gdy bowden jest wyprowadzony do samej dyszy, co prawda wtedy łatwiej się walczy z problemem, bo wystarczy przciąć jeszcze raz bowden, przedmuchac go sprężonym powietrzem, wyszyścić/wymienić dyszę i po problemie. Jak gardziel ma swoją cieńszą rurkę, to pomaga czyszczenie dyszy filamentem z ABS, ja wyjmuję bowden i przepycham recznie sporo filamentu przez dyszę, zazwyczaj pomaga. ABS-em bo daje sie jego resztki w dyszy dosyć latwo zmiękczyć w sloiczku z acetonem i wyciągnąć takiego gluta z dyszy, razem z większością zalegającego tam syfu. Oczywiscie najpierw próbuje przepchnąć dyszę wyciorem i przeplukac podajac filament przy różnych predkosciach podawania, czasem to nawet 1-2mb filamentu idzie. Dopiero, gdy z dyszy wychodzi filament prosto, nie zwijajac się i nie odchylajac na boki, jest ok.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: tomekr »

Bardzo często przyczyną była zbyt duża szybkość druku, zaczyna się wtedy ślizgać radełko i skrobie wiórki z filamentu. Wciągnięte przez filament wiórki tworzą śmietnik przy dyszy, który ją zatyka. To przypuszczenie wynika stąd, że gdy nie przedmuchiwałem bowdena i extrudera sprężonym powietrzem, to problem szybko wracał jak bumerang, nawet po wymianie dyszy, przedmuchanie układu podawania filamentu pomagało na dużo dłużej. Również, gdy zależy mi na prędkości to sprawdzam do jakiej prędkości (i temp. dyszy) nie ślizga się radełko. Po prostu znaczę flamastrem określone odcinki na filamencie (jak przy kalibracji extrudera, tylko krótsze), podaję takie odcinki z różnymi prędkościami i sprawdzam, kiedy zaczyna odstawać rzeczywistość od zadanej wartości i nie przekraczam tej prędkości.
Abys
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: tomekr »

Dodam jeszcze, że drukuję też śnieżnobiałym PLA i to nie jakimś super, tylko eko i nie widzę jakiś większych różnic niż przy innych PLA. Gdy priorytetem była prędkość, to przy wyższych temp. dyszy i prędkościach odczuwałem wyraźnie różnice przy zmianie filamentu. Gdy liczy się jakość i wytrzymałość, to drukuję w zalecanych temperaturach (200-210C) i jakie bym nie zapodał PLA to dosyć przyzwoicie idzie, nie lubi tylko pośpiechu.
qczek
Postów w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:25
x 17

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: qczek »

Dzięki Panowie. Niezależnie od modelu ten biały PLA drukuje się tak i już. Dysza nie jest przytkana... Chyba coś w tym jest, że niektóre barwniki tak wpływają na drukowalnosc... Chociarz np tani biały chiński eSun drukuje się super....
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Ten sam pla inny kolor i porazka

Post autor: Cosik »

Hej, tak wiem złota łopata, ale może dla potomnych zostanie. Tutaj artykuł o kolorach https://www.ptonline.com/articles/under ... e-of-color
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”