zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 5
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: fesou »

Witam

Po zmianie płyty i stepsticków na skr V1.3 i TMC2208 oraz ekstrudera BMG nastała cisza. Filament podawany jest cicho, silników praktycznie nie słychać - aż tu nagle następuje retrakcja. Hałas okropny - jakby metalowe części o siebie tarły. Tylko podczas retrakcji. Smarowałem osadzenie obu osi przed złożeniem ekstrudera, ale może o czymś zapomniałem?
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: morf »

Rozumiem ze przed zmiana plyty miales tez inny ektruder?
BMG Dual gear? U mnie tez glosno chodzil, szczegolnie przy linear advance wlaczony szlag mnie trafial.
Zdemontowalem po 1 dniu :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 5
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: fesou »

Przy podawaniu do druku jest chicho. przy cofaniu jest mega hałas. Spróbuję zmienić prędkości retrakcji, bo coś przestawiałem przy kompilowaniu marlina - chyba x3 właśnie prędkość, żeby zachować właściwą prędkość filamentu po przełożeniu. Hałas jak przy kręceniu krzywą i zardzewiałą korbą w obudowie bez łożyska. Zaraz kończy się drukowanie pudła na płytę to zaglądnę co się dzieje w ekstruderze. znalazłem info na innym forum, że niektóre egzemplarze mają przesunięty otwór wyjścia filamentu za dual gear'em i może to właśnie jest powód hałasu.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: dziobu »

Może to problem związany z czymś opisanym tutaj:
viewtopic.php?p=87037#p87037
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: Abys »

Kupiłem niedawno Bondtecha, słychać cichy dźwięk jak robi retrakcję.
Ale nie przeszkadza mi to, na pewno nie są to trzaski,zgrzyty, tylko dźwięk pracujących zazębionych zębatek z większą prędkością.
Wentylatory są głośniejsze, po chwili zapominam o tym nawet i nie zwraca się na to uwagi bo ten dźwięk nie przeszkadza.
fesou pisze:znalazłem info na innym forum, że niektóre egzemplarze mają przesunięty otwór wyjścia filamentu za dual gear'em i może to właśnie jest powód hałasu.
To, prawda widziałem że niektóre klony mają krzywo radełka skręcone, może tutaj jest problem w hałasie.
Może kwestia zazębienia do silnika, wykonanie zębatek.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 5
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: fesou »

Rozebrałem, nasmarowałem wszystkie osadzenia osi, dodałem podkładkę między dużą zębatką a korpusem, skręcałem wstępnie z przeprowadzonym przez urządzenie kawałkiem filamentu i po znalezieniu środka między skrajnymi przesunięciami obu części ekstrudera dokręciłem śruby. Jest ciszej. Nie wiem jeszcze czy akceptowalnie cicho. Zmniejszyłem jeszcze dopuszczalne przyspieszenie. Drukuje model już 6 godzine i da się wytrzymać. Musze zapuścić jakiś model z dużą ilością retrakcji.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: kamilxxg »

fesou pisze:Jest ciszej
A masz włączone Linear Advance?
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 5
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: fesou »

Musze sprawdzić, ale chyba tego nie odkomentowywałem w marlinie
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 2
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

Post autor: fredator »

Nie wysiliłeś się zbytnio przy opisie swojego problemu, więc trudno zgadnąć co może być źle. Nie podałeś ustawień druku i retrakcji, prądu stepsticka oraz tego gdzie kupiłeś ten ekstruder (to jakiś totalny noname czy np. Trianglelab?).

Czy ta głośna retrakcja ma wpływ na jakość druku, tzn. czy po retrakcji nie ma "kleksów" albo przerw w ekstruzji?
Ten hałasujący ekstruder to może być efekt gubienia kroków silnika po zmianie stepsticka na TMC2208. Z tego co wiem to wiele osób ma z tym problem po zmianie i często wybierają inne "ciche" sterowniki na ekstruderze, np. LV. jeśli masz jakiś inny stepstick (najlepiej A4988) to spróbuj zamienić i zobacz czy dalej będzie głośno przy retrakcji. Jeśli nie masz to możesz spróbować zmniejszyć przyspieszenie, jerk i prędkość retrakcji i zobaczyć czy dalej będzie tak głośno. Upewnij się że stepstick jest dobrze chłodzony i ma założony radiator. Sprawdź czy silnik ekstrudera się nie przegrzewa.
JGFTW, Abys
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 5
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji + silnik X >60stopni

Post autor: fesou »

Aktualizacja: Ustawienie prądu dla TMC2208 w menu drukarki wyeliminowało hałas. pozostał akceptowalny mocny szum pochodzący z przyspieszającej zębatki radełka. To oznacza, że działa ustawione na zworkach UART :) ale tez oznacza, że jest kolejny problem - korekta prądu na wszystkich silnikach nie wyeliminowała rozgrzewania się silnika X do temperatury 68 stopni. Silnik jest gorący w czasie 3h wydruku - przez pierwszą godzinę sie rozgrzewa, ale dalej jest gorący.

Czytałem posty o obliczaniu prądu dla silników - nic mi nie mówi przeglądnięcie datasheet silników, TMC2208 v3 ani płyty skr v1.3. Czarna magia. Myślałem nawet, że coś pomyliłem przy zworkach i UART, no ale dla ekstrudera działa, więc zakładam, że działa dla wszystkich silników. Na francuskim forum znalazłem przyporządkowanie prądów dla silników stockowych i TMC2208 na 710 dla X i Z oraz 920 dla Y i E0. Standardowo było ustawione wyżej (900 i 1000).
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”