Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Jakość druku Cię nie zadowala?
catulus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:44
Drukarka: Tronxy X5SA-400
x 1

Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: catulus »

Cześć, witam wszystkich jako nowy właściciel X5SA-400. Totalny świeżak, bez żadnej wiedzy o druku 3d, więc póki co dużo czytam (i mało rozumiem :D )
Moja drukarka to model 'bieżący', już po upgrade producenta. Sam niczego w niej póki co nie zmieniałem, a widzę że lista do zmian długa, przy czym trzeba wyłuskać z tego nadmiaru informacji co dotyczy starego modelu a co mojego.
Producent podaje tam kilka rzeczy, które podobno zmienił i przyglądając się 'na oko' - raczej jest ok, chociaż silników czy jakości pasków nie sprawdzę...
A teraz do rzeczy. Złożyłem drukarkę, kalibracja, stół raczej ok (różnica na rogach max 0.15), wysokość głowicy na grubość wizytówki, retrakcja 6mm, 40mm/s, powrót 20mm/s. Plik generowany przez PrusaSlicer, filament dołączony do drukarki (dzisiaj będę miał DD), PLA, temperatury 60 / 210.
I co z tego wyszło? Hovno :-(
IMG_20191128_182713.jpg
Wcześniej wydrukowałem mały sześcian, który raczej był ok (chociaż ostatnie warstwy jakby gorszej jakości)...
A statek...
Jak widać - w środku pajęczynka, a dobrych warstw jak na lekarstwo. Szczególnie te na dole rozjechane totalnie.
Wygląda tak, choćby filamentu nie dostawał albo się zapchał. Wiem już, żeby sprawdzić czy rurka wepchana do końca, wydaje mi się, że tak,ale oczywiście jeszcze sprawdzę.

Jakieś rady? Co mogę jeszcze sprawdzić? Filament podawany raczej prawidłowo, jak na sucho testowałem to po wymuszeniu podania 100mm dostałem 98.5, po dodawaniu kolejnych odcinków błąd nadal utrzymywał się w okolicy -1.5%.

Pytania dodatkowe
Z jakich slicerów korzystacie? Kod wygenerowany przez PrusaSlicer nie uruchamia z automatu grzania hotendu! Trzeba coś zmieniać w sekwencjach startowych i końcowych?
Czy drukarka jest wspierana przez OctaPrint? (i czy ten ruszy na RPI 1?)

Ciekawostka
Na niektórych zdjęciach drukarki na ekranie widać ikonę WiFi. Oczywiście już po otrzymaniu sprzętu takiej ikony nie ma, zapewne to z wersji PRO.
Ale gdy szukałem w necie ogólnie informacji co na początek i tak dalej, przypadkiem trafiłem na płytę główną do X5SA.
Obrazek
Płyta jak płyta. Ale szperając dalej znalazłem coś ciekawego...
Obrazek

Różnica? ESP-8266 ESP-01, czyli moduł WiFi kosztujący kilka złotych! Ciekawe co to WiFi daje i czy znajdzie się gdzieś firmware do niego ( i samej drukarki, żeby wspierała WiFi), bo ten moduł także musi być odpowiednio oprogramowany.. OctaPrint raczej nie zastąpi, ale może wtedy z kompa będzie można drukować bezprzewodowo po WiFi lub wrzucać pliki na kartę (w to bardzo wątpię)..
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tronxy X5S

Post autor: dziobu »

catulus pisze:Różnica? ESP-8266 ESP-01, czyli moduł WiFi kosztujący kilka złotych!
Ostudzę Twoje zapędy - w dużym skrócie można rzec, że on działa tak jak kosztuje. I nie chodzi o to że to zły moduł; zwyczajnie sensowna praca z drukarką 3D wymaga czegoś więcej.
Obsługuje się go komendami AT.
catulus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:44
Drukarka: Tronxy X5SA-400
x 1

Re: Tronxy X5S

Post autor: catulus »

Dlatego jeśli już iść w WiFi to raczej Octaprint zainstalowane na jakimś Raspberry Pi, wtedy jeszcze kamerka podłączona i mamy zdalną kontrolę nad drukarką. Ale ten temat będę ogarniał, jak moje wydruki nie będą wyglądały jak ten powyżej ;-)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tronxy X5S

Post autor: dziobu »

catulus pisze:nie będą wyglądały jak ten powyżej ;-)
Tu skleciłem odpowiedź na to pytanie ;)
catulus pisze:filament dołączony do drukarki(...) Hovno :-(
Poczekaj na zamówione DD i dopiero wtedy szukaj pomocy.

catulus pisze:Z jakich slicerów korzystacie?
Cura, Slic3r (Prusa Slic3r).
Simplify3D, Kisslicer. Voxelizer.
I jest jeszcze kilka.
catulus pisze:Kod wygenerowany przez PrusaSlicer nie uruchamia z automatu grzania hotendu! Trzeba coś zmieniać w sekwencjach startowych i końcowych?
Pewnie nie masz tam stosownego kodu; co też nie znaczy że jest on niezbędny. Często najpierw się przygotowuje drukarkę do pracy a potem puszcza wydruk.
Kody których szukasz to M104, M109, M140, M190.
W ogóle tu masz jedną z sensowniejszych list gcodów:
http://marlinfw.org/meta/gcode/
catulus pisze:Czy drukarka jest wspierana przez OctaPrint?
OcroPrint wysyła gcody. Nic więcej. 99% drukarek obsługuje ten sam zestaw rozkazów i wszystko jest w miarę ustandaryzowane.
catulus
Crane_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 paź 2019, 11:25
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: TronXY X5SA
x 1

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: Crane_PL »

Ten PLA dodawany do drukarki nie jest tragiczny, a przynajmniej ja taki dostałem (też taki biały). Ja bym spróbował obniżyć temperaturę do 200 stopni albo co jest bardziej prawdopodobne sprawdziłbym czy aby rurka doprowadzająca filament do głowicy jest równo docięta i dokładnie wciśnięta. Miałem podobne efekty po wymianie głowicy, kiedy właśnie niedokładnie docisnąłem rurkę do głowicy.

Co do slicerów ja używam Cura, jedyne co to wyciągnąłem z oryginalnego softu plik profilu drukarki - tak na marginesie oryginalny soft to też Cura tylko trochę zmodyfikowana.
catulus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:44
Drukarka: Tronxy X5SA-400
x 1

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: catulus »

Wydrukowałem dokładnie ten sam plik, nic nie zmieniałem ustawień, zmieniłem tylko filament na DD
IMG_20191129_174735.jpg
IMG_20191129_174720.jpg
IMG_20191129_175040.jpg
IMG_20191129_174714.jpg
IMG_20191129_174707.jpg
IMG_20191129_174727.jpg
Nadal źle, ale zdecydowanie lepiej niż wcześniej.

Ogólnie patrząc na komin to mam wrażenie że chyba mam paski za luźno, bo okrągły to on nie jest..
Wydrukuje testowo forumowa kostkę, może pierw ustawie retrakcje na 8mm, tak jak było w wątku o tej drukarce... Zmieniać coś jeszcze czy póki co nic więcej?
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: Tuchajbej »

Ty masz mechaniczny problem z hotendem. Zwiększanie retrakcji nie wiele da.
Musisz rozebrać i zlozyc poprawnie hotend. Zablokować ptfe. Najlepiej okleic tasma żeby się nie rozciagalo.

8mm retrakcji to za duzo na jakimkolwiek setupie.

Na początek możesz też użyć Prusa slicer - jest prostszy w obsłudze i ma niezłe profile. Cura nie jest absolutnie zła. Po prostu myślę że slicer jest prostszy.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
catulus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:44
Drukarka: Tronxy X5SA-400
x 1

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: catulus »

Głupie pytanie, ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi - co to jest PTFE? Rurka doprowadzająca filament?
No chyba nie obejdzie się bez poszukania w necie informacji co i jak, bo póki co dla mnie to czarna magia :-)

Jeśli chodzi o Slicera, to właśnie wybór póki co padł na Prusa Slicer, łopatologiczny, prosty w obsłudze..
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: epon »

catulus pisze:Głupie pytanie, ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi - co to jest PTFE? Rurka doprowadzająca filament?
No chyba nie obejdzie się bez poszukania w necie informacji co i jak, bo póki co dla mnie to czarna magia :-)
to coś takiego https://filasklep.pl/17-rurki-ptfe
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 2
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Nowa Tronxy X5SA źle drukuje - "wybrakowane warstwy" oraz nitki mimo długiej retrakcji

Post autor: MaxXxi47 »

Najpierw grzeje się stół. Jak osiągnie zadaną temperaturę to potem zaczyna grzać hotend. Tak jest u mnie, myślałem że to normalne bo po co miałby się filament palić w głowicy 5 minut zanim się stół nagrzeje? Czy może chodzi o coś innego z tym nie grzaniem hotendu?

Z przestrzenią między PTFE a dyszą trzeba zawalczyć raz a porządnie tym ->
https://www.banggood.com/Anet-2Pcs-M630 ... rehouse=CN
Nie będzie już wtedy żadnych problemów że rurka nie dochodzi i się filament leje gwintem. Obstawiam że to będzie winowajca (jeśli nie głównym to jednym z) w twoim przypadku.

P.S
Corexy niema sensu poziomować na kartkę. Wystarczy puścić coś dużego na stół i wyregulować w locie. U Ciebie ewidentnie jest za duża przestrzeń pomiędzy dyszą a stołem na początku wydruku.
DRAGON CUSTOMS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”