Średnica dyszy a parametry retrakcji

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: Krzys59 »

Zachciało mi się wymienić dysze w moim 3dGence One z 0,4 na 0,6 Niby wszystko jest fajnie ale ...... retrakcja mnie wykończy.
Nitki, bąble i takie tam. Ogólnie nie do przyjęcia, bo nie dość, że nitkuje to jeszcze wali bąblami na ścianach.
Co robiłem:
1. Temperatura w dół, normalnie PLA drukuję na 215-220 st, na dyszy 0,4, zjechałem nawet do 185 ale wielkiej poprawy nie ma. Niezależnie od retrakcji, to jednak wydaje mi się, że przy większej dyszy powinno się zjechać w dół z temperaturą, przy 210 leje się "ciurkiem" z dyszy 0,6
2. Podnosiłem szybkość retrakcji, z 40 na 60 mm/s - specjalnej poprawy nie widać
3. Zwiększyłem długość retrakcji z 2 mm do blisko 3, też bez specjalnego efektu
4. Przyspieszyłem ruch jałowy do 200 (było 150) i też nie widzę poprawy.
Reasumując po tych wszystkich zmianach jak było do d.... tak jest.
Co jeszcze spróbować? Filament do testowania to jakaś resztka PLA od DD, może i wilgotny, nie słychać strzelania, więc to chyba nie jest problem. Obstawiam, że problemem jest dobranie parametrów retrakcji przy większej dyszy, ale prawdę mówiąc nie mam już pomysłu.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: panWiadr0 »

No zajebiście ale przekalibrowałeś w ogóle ekstruder (e-steps, flow)???
Ostatnio zmieniony 19 gru 2019, 18:58 przez panWiadr0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: seler1500 »

Oprócz szybkości retrakcji jest jeszcze przyspieszenie, zajrzyj do tego. A jak chcesz dokładniej, znalazłem film na ten temat:

źródło: https://m.youtube.com/watch?v=DOaGfyhTBFc
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: MaxXxi47 »

A po jakiego grzyba ma kalibrować e-steps i flow skoro zmienia tylko dyszę?
Przecież nie rusza ekstrudera a wystarczy zmienić w Curze średnicę dyszy z 0.4 na 0.6 i cała matematyka z ilością podawanego filamentu idzie z automatu przez slicer.
dragonn
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: Krzys59 »

Kochani, a przeczytaliście o jaką drukarkę chodzi? Pewnych parametrów nie dam rady zmienić, to jest zamknięty firmware. Mam pewien postęp, doszedłem z szybkością retrakcji do 70 przy temperaturze 200 i długości retrakcji 2 mm i zaczyna to wyglądać dość przyzwoicie. Kombinuje dalej.
Ale dalej szukam odpowiedzi na pytanie, średnica dyszy a temperatura głowicy.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: virgin71 »

Jesteś pewien, że nie ma tam ograniczenia prędkości do 45? Większość drukarek tak ma.
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: Krzys59 »

Ja już niczego nie jestem pewien, to co wcześniej napisałem przestało działać i bardzo możliwe że takowe ograniczenie jest. Muszę spróbować na innym modelu, może przesadziłem z minimalizmem i po prostu modele są zdecydowanie za małe dla dyszy 0,6
Wziąłem to za przykład https://www.thingiverse.com/thing:1903076 czas chyba spróbować na czymś nieco większym
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: dragonn »

A spróbuj wolniejszą retrakcję a niej szybciej. U mnie najlepiej działa miedzy 20-30mm/s
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: TDI-CAD »

Zmierz długość kapilary ww dyszy 0,6. Przy takiej średnicy kapilara powinna być od 0,8 do 1,2mm. Jak jest krótsza to może ciągnąć nitki...
Krzys59, dziobu, McKee
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: Średnica dyszy a parametry retrakcji

Post autor: Krzys59 »

TDI-CAD pisze:Zmierz długość kapilary ww dyszy 0,6. Przy takiej średnicy kapilara powinna być od 0,8 do 1,2mm. Jak jest krótsza to może ciągnąć nitki...
Wygląda na to, że tu jest rozwiązanie zagadki. Trochę ciężko to zmierzyć, ale kapilara nie ma więcej jak 0,2-0,4 mm. Wymieniłem dyszę na chiński klon (za 3 zł) i tam jest kapilara około 1 mm i jeśli chodzi o nitkowanie i bloby to nastąpiła radykalna poprawa. Przyznam, że jestem zaskoczony. Używałem dyszy stalowej (jak na zdjęciu) i na niej za cholerę nie szło opanować nitkowania, dla odmiany na tanim klonie jakoś jest znacznie lepsza, też nitkuje, ale jest to pomijalne. Te stalowe dysze nie są najtańsze, niestety.
Co ciekawe, na tej stalowej dyszy drukuje mi się całkiem przyzwoicie na starej Gate, powiększonej do 200x300, z hotendem Lama3d. Ale na tej drukarce ograniczam się do drukowania dużych modeli, może dlatego nie zauważyłem tego problemu.
IMG_20191220_191119.jpg
Pierwsze testy z tanim klonem pokazują, że nastawy z dyszy 0,4 powinny działać bez problemu na dyszy 0,6, oczywiście trzeba zmienić średnicę w ustawieniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”