Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Sejbek88 »

Posiadam ekstruder MK8 - zastanawiam się czy wymienić go na jakiś z przełożeniem, np: 1:3
Czy będzie to miało pozytywny wpływ na jakość wydruku.
Przesyłam zdjęcie z problemem jakościowym, problemem jest to że kolejne nie są jednorodne (jedna jest grubsza, druga cieńsza)
Załączniki
1.png
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Tuchajbej »

Czy jesteś pewien że te warstwy to na pewno wina ekstrudera?
Pytam bo mam na dwóch drukarkach direct extruder bez przełożenia i nie widzę problemu u siebie w ekstruderze.

Jest masa elementów która może to powodować, zarówno sprzętowych jak i programowych.
Szkoda by było rozgrzebać, wymienić i się wkurzyć.
Zanim to zrobisz sprawdz dokładnie hotend czy nic sie nigdzie nie przykleja gdy jest ciepło, radełka, rurki itp.
Sprawdz flow, bo wygląda jakbyś miał trochę overextruding.


A odpowiadając na twoje pytanie.
Wymiana ekstruderana taki z przełożeniem może mieć pozytywny wpływ na wydruk. Ale wcale nie musi. Jeśli jest inny problem to nie zauważysz różnicy.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Berg »

jeśli to direct - raczej poprawi. Jeśli Bowden - raczej nie.
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Sejbek88 »

Jest to direct, zastanawiam się czy nie przerobić na bowden - czy warto, drukuje sporadycznie i przyspieszenie wydruku o kilka procent nie odgrywa dla mnie roli.


Pomysłów mam wiele na modufikacje, po kilku latach widzę słabe strony swojej konstrukcji - pytanie natomiast ile da radę wyciągnąć z wlasnej budżetowej konstruncji w porownaniu do jakości wydruku orginalnej prusy czy ulimakera - których jakością jestem oczarowany.
Teraz mam jakość jaką kilka lat temu osiągnąłem na drukarce ROBO3d
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Sejbek88 »

Tuchajbej pisze:Czy jesteś pewien że te warstwy to na pewno wina ekstrudera?
Pytam bo mam na dwóch drukarkach direct extruder bez przełożenia i nie widzę problemu u siebie w ekstruderze.
W pracy mam również wczesniej wspomnianą pruse i również bardzo ładnie drukuje. Jest tam CHYBA ekstruder bez przełożenia.
Ja mam MK8 od Chinczyka, jest ciężki a komponenty jak hotend są wsadzone ekstremalnie najtańsze.

Nie jestem pewien ze to wina ekstrudera.. Wolałbym aby problem dotyczył czegoś tanszego :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: FlameRunner »

Jaką masz głowicę? Taką standardową wkręcaną do bloku ekstrudera MK8, z teflonową rurką w łączniku, sięgającą do dyszy?

Oryginalna Prusa fabrycznie też nie ma przełożenia, ale ma głowicę full metal, co też ma duży wpływ na precyzję ekstruzji.
A gdyby się uważnie przyjrzeć, to i nacięcia na elemencie popychającym filament mogą mieć znaczenie.

PS Nie napisałeś chyba, jaką masz drukarkę?
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Sejbek88 »

Drukarka jest własnej konstrukcji o kinematyce jak Prusa.
Ekstruder MK8 jest w całości z aluminium, od napędu do hot endu jest drążony gwintowany pręt M6 z teflonem w środku.
Ekstruder mocowany jest do karetki dociskowo - nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie ponieważ wprowadzam naprężenia na korpus silnika..
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Berg »

Sejbek88 pisze:Jest to direct, zastanawiam się czy nie przerobić na bowden - czy warto
Jasne. Warto przerobić z direct na Bowden po to by się przekonać po jakimś czasie, że warto przerobić z Bowden na Direct.

Warto przyglądnąć się jakości samego bloku, dyszy (oryginalna e3d ), termistora (może PT100, ew PT1000 ), łączki (tytan), poprawności montażu. Mosquito, radełka BMG albo e3d Hemera.
Bulbulator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2019, 20:10
Drukarka: Ender 3 pro
x 17

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Bulbulator »

Wydrukowałem niedawno coś podobnego. Zwróć uwagę że problem nasila się na wysokości okien, pod i nad jest w miarę poprawnie. U mnie wydruk wyszedł bardzo podobnie, a mam direct z przełożeniem 1:3. Filament fiberlogy jeden z dokładniejszych. Na bowdenie też możesz mieć wypływy ale trochę inne bo na dłuższym odcinku masz jakąś tam bezwładność filamentu. Ciśnienie w dyszy nie będzie odpowiednie w punkt i na czas do sytuacji zwłaszcza przy szybszym drukowaniu. Będę obserwował temat, ciekawe czy można coś z tym zrobić. Jakiego silicera używasz? cura?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przełożenie ekstrudera czy 1:1 jest OK

Post autor: Berg »

można, większe przyspieszenie, Jerk i/albo ustawienie LIN_ADVANCE w Marlina lub analogicznego w innych firmware.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”