Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Jakość druku Cię nie zadowala?
lesiu155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 28
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:47

Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: lesiu155 »

Cześć :)

Już od dłuższego czasu bujam się w pracy z problemem w drukowaniu na dużej drukarce 7H7. Problem wygląda tak, jakby dysza się co chwilę zapychała lub radełko się ślizgało po filamencie - chociaż to ostatnie to raczej nie bo całkiem ładnie się radełko wgryza, jak docisnę, chociaż nie wiem, czy bym już go nie wymienił. Co do druku - przez chwilę jest ok, potem lipa, znowu ok i tak w koło macieju. Ostatnio nawet mi się udało tak dobrać ustawienia, że przez dłuższy czas było ok ale finalnie ściany wydruku miały sporo ubytków, pomimo i tak już super jakości jak na nasze potrzeby.

Slicer to Cura w wersji 4.4. Dysza 0.5 z ali, custom hotend - tutaj rozwinę bo od niedawna założony. Cwaniaczki z firmy 7H7 zrobili hotend na głowice o calowym gwincie zbliżonym do M8. Jako, że zdobyć takie dysze graniczy z cudem to zrobiliśmy cały swój hotend na M6 od zera na podstawie oryginalnego. Całość działa na filamencie 2.85 mm.

Po kolei: górna część powyżej hotendu (wymiennik ciepła) jest chłodzona cieczą i zabudowana. Wyprowadzona jest na płasko i do niej jest przykręcany heat break na styk i wkręcony jest on w hotend. Aby wymiana ciepła była jak najmniejsza wykonany został z nierdzewki. Hotend cały miedziany. Wewnątrz hotendu głowica i heatbreaker są dokręcane do siebie na styk.

Tutaj: https://1drv.ms/u/s!Aqvfrsl8IdcNtAMo9Ik ... h?e=wWEIth jest galeria pokazująca wydruk, budowę drukarki i poszczególne części oraz filmik pokazujący jak wygląda drukowanie, a także ustawienia slicera. Użyty filament to Colorfabb PLA Economy. Używam gąbeczki czyszczącej i - ciekawostka - lepiej się drukuje, jak jest nasączona olejem, co raczej nie jest prawidłową praktyką. Jak widać też - dysza jest cała w filamencie też chociaż niby się klei do stołu.

Nie oczekuję konkretnego rozwiązania ale mam nadzieję na dyskusję, która mogłaby mnie naprowadzić na rozwiązanie problemu bo jest to irytujące tracić pół dnia albo i więcej na kombinowanie. Wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: FlameRunner »

lesiu155 pisze:custom hotend - tutaj rozwinę bo od niedawna założony. Cwaniaczki z firmy 7H7 zrobili hotend na głowice o calowym gwincie zbliżonym do M8. Jako, że zdobyć takie dysze graniczy z cudem to zrobiliśmy cały swój hotend na M6 od zera na podstawie oryginalnego. Całość działa na filamencie 2.85 mm.

Po kolei: górna część powyżej hotendu (wymiennik ciepła) jest chłodzona cieczą i zabudowana. Wyprowadzona jest na płasko i do niej jest przykręcany heat break na styk i wkręcony jest on w hotend. Aby wymiana ciepła była jak najmniejsza wykonany został z nierdzewki. Hotend cały miedziany. Wewnątrz hotendu głowica i heatbreaker są dokręcane do siebie na styk.
A weźcie to wypierdolcie i wstawcie gotowca: https://e3d-online.com/titan-aqua

Pytanie też czy faktycznie potrzebujecie chłodzenia wodnego? Jeśli nie, to wystarczy: https://e3d-online.com/e3d-hemera-175-kit
panWiadr0
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: jarekb »

Na filmiku dysza jest za wysoko - powinna rozsmarowywać filament po stole. Czy po była robiona kalibracja ekstrudera? W jakiej temperaturze jest wydruk, czy po podniesieniu temperatury drukarka lepiej drukuje? Trochę brakuje informacji...
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
lesiu155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 28
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:47

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: lesiu155 »

Kalibracja na kartkę papieru - problem jest jeszcze taki, że ze względu na gabaryty stół jest ciężki i trochę środek opadł... Co do chłodzenia - nie wiem, taki już jest gotowiec od producenta. Z hotendem to były nie tylko jaja jeśli chodzi o sam gwint głowicy ale też heatbreakera nie dało się inaczej wykręcić, jak wbijając torxa.

Co do ustawień to są screeny wszystkich z Cury ale pokrótce - drukowanie na 235 stopni, gdzie maks na pudełku jest 220, wtedy to była tragedia.
lesiu155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 28
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:47

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: lesiu155 »

A, i flow był podbity na 110%.

Zmierzyłem ugięcie stołu teraz na szybko - między środkiem, a krawędzią jest jakieś 0,15mm różnicy...
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: japim »

Mi to wygląda na to ze blok grzejny jest za daleko od bloku chłodzonego. Przez te wszystkie przejściówki dystans jest za duży i Heat break nie działa jak powinien. Te elementy powinny być maksymalnie blisko siebie aby zimny filament wchodził w ostatnim momencie do grzałki. Jak jest za daleko to ciepło wędruje w górę i ekstruder musi pchać ciepły peczniejacy filament przez długi kawałek. To może być dla niego za dużo...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
lesiu155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 28
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:47

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: lesiu155 »

Musiałbym zmierzyć temperaturę w sumie, nawet z ciekawości, bo faktycznie, jak był zrobiony ze zwykłej stali to hotend miał bardzo duży problem, żeby się nagrzać nawet na 215 stopni, teraz jak z nierdzewki jest zrobiony to bez najmniejszego problemu łapie i 260. Tam też jest zrobione przewężenie - dławik ciepła w jednym miejscu, żeby strumień był jak najmniejszy.

Ale problem został rozwiązany, przynajmniej częściowo bo jeszcze sporo do poprawy zostało - winowajcą był stół, na co mnie kolega @jarekb naprowadził. Zapomniałem o tym, że on opadł, a w wakacje ub. roku dałem od dołu ceownik nagwintowany M12 i wystarczyło, że wkręciłem trochę śrubę kompensując ugięcie na środku i poszło ładnie. Muszę tylko wydrukować sobie jakiś uchwyt do czujnika zegarowego, żeby szybko go nakładać i w miarę ciasno i pomierzyć ugięcie stołu, wypoziomować ładnie i powinno być ok. Jedynie co, to może doradzicie czemu coś takiego mi się dzieje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I szew jest tak dziwnie zrobiony, raz z jednej strony krawędzi, raz z drugiej... Ale to już wina g-codu:
Obrazek
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: mcxmcx »

W Ultimakerze 1 jak miałem problem z przepychaniem przez łącznik to smarowanie filamentu pomagało - dokładnie jak u kolegi.

Ogólnie to kolega ma całkiem fajna frezarkę, a żeby to drukowało to musicie zmienić hotend na normalny ;) czyli e3d, i możliwe że mocowanie hotend / ejstruder.

2h roboty, części w PL u kolegów, będzie działać.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
lesiu155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 28
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:47

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: lesiu155 »

Niezaprzeczalną zaletą tego e3d jest kompaktowość. Przybyłoby ze 4 cm po wysokości co byłoby niezłym wynikiem. Ale szefo nie jest zbyt przekonany :D Jak będzie kasa to może się i kupi. Minusem jest to, że to fullmetal, ponoć do PLA to się nie bardzo nadaje...

Właśnie - jak to jest z tym smarowaniem? Bo raz, że trochę na pewno schłodzi i posmaruje ale czy nie zaszkodzi bardziej ostatecznie?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z drukowaniem 7H7 REPrinter

Post autor: Pjoter »

W Prusie Mk3s jest full metal :)
Jakub, morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”