Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Jakość druku Cię nie zadowala?
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: $A$F »

Masz włączony Z-Hop? Wyłącz na próbę.
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Zbigu »

Hej @piterop właśnie sam doświadczyłem i znalazłem gdzieś info , że ta drukarka może nie tolerować tzw. plugin scripts. Drukowałem wieżę temperatur i użyłem w Cura 4.4.1 post processing script Change at Z hight gdzie dobrałem do 10mm odpowiednią temperaturę.

Drukarka w pewnym momencie głupiała i przestawiała o kilka mm warstwy lub zrywała druk ze stołu. Na pewno nie toleruje scrypów z Cura, proponuję ręcznie zmieniaj temperaturę na danej wysokości poprzez display. To proste choć co pewien czas trzeba podejść do drukarki.

To może być Twój problem z tragiczną wieżą bo pewnie używałeś scryptów jako plugin do Gcode.
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

@japin, chyba nie jest to all metal skoro przez środek biegnie rurka ptfe, o ile się nie mylę.
Postaram się sprawdzić kontakt termistora, ale coraz bardziej wątpię w przekłamywanie gdyż widać, że ten PETG przy 200 jest praktycznie niepoklejony naawet w 203 czy 205 bardzo łatwo złamać słupki (słabo kleją warstwy). Osoba doświadczona w PETG mogła by z mojego zdjęcia 2 wież obok siebie w tym wątku po powierzchni materiału może stwierdzić, czy termistor dobrze pokazuje. Dodatkowo temperatury nie falują a początkowe rozgrzewanie też działa nieźle (czasem przestrzeli o 3-5 stopni i czeka się chwilkę aż spadnie i zacznie grzać w tej drugiej fazie, ale potem już jest bardzo stabilnie)

@$A$F Nigdy nie używałem Z Hop i żaden wydruk w tym wątku nie powinien mieć Z hopa. Wyłącznie zwykła retrakcja, chyba, że wieża retrakcji, która jako jedyna jest z Ideamaker przypadkowo by tego hopa miała jeżeli jest tam domyślnie załączony a sam przeoczyłem, ale wątpię.

@Zbigu Nie miałem żadnych problemów ze skryptami. Obserwowałem wydruk i ładnie temperatura się zmieniała. Wieża z PLA wyszła nawet fajnie, choć nie super. U mnie właśnie Ideamaker potrafił zerwać wydruk wieży retrakcji bo na końcu chyba zabiera głowicę trochę z glutem (na szczycie mam doklejony glucik)
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Zbigu »

@piterop a jak ustawiałeś w Cura zmianę temperatury? Skryptem i jakiej wersji Cura używałeś do tego wydruku?

U mnie nie idzie wydrukować tej wieży z Cura. Tylko z Idea Maker, własnie sie drukuje.

Z Cura ze skryptami kicha o tak jak poniżej.
Załączniki
CURA PLUGINS TEMP.JPG
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: benekdp »

Zbigu pisze:Hej @piterop właśnie sam doświadczyłem i znalazłem gdzieś info , że ta drukarka może nie tolerować tzw. plugin scripts. Drukowałem wieżę temperatur i użyłem w Cura 4.4.1 post processing script Change at Z hight gdzie dobrałem do 10mm odpowiednią temperaturę.

Drukarka w pewnym momencie głupiała i przestawiała o kilka mm warstwy lub zrywała druk ze stołu. Na pewno nie toleruje scrypów z Cura, proponuję ręcznie zmieniaj temperaturę na danej wysokości poprzez display. To proste choć co pewien czas trzeba podejść do drukarki.

To może być Twój problem z tragiczną wieżą bo pewnie używałeś scryptów jako plugin do Gcode.
Ja wczoraj (nie pierwszy raz) drukowałem wierzę z Cura. I za każdym razem wychodziło to co chciałem - czyt. bez jakichkolwiek problemów.
Wrzuć screena jak ustawiłeś scrypt.
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Zbigu »

Wywaliłem już gcody ale robiłem jak na screenie co 10mm zmieniałem temperaturę a potem pociąłem standardowo. Ustawienia Cura były ok tylko ten scrypt bruździł.
Załączniki
SETTINGS.JPG
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: benekdp »

Wywaliłem już gcody ale robiłem jak na screenie co 10mm zmieniałem temperaturę a potem pociąłem standardowo. Ustawienia Cura były ok tylko ten scrypt bruździł
No właśnie:) u góry wybierz nie mm tylko warstwy ! Od ktorej do ktorej ma drukowac na danej temperaturze ;)

Height zmień na Layer
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Zbigu »

Racja to może być to. Warstwy są bardziej precyzyjne.
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: benekdp »

Spróbuj i daj znać czy pomogło.
Pozdrawiam Damian
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Wracając do mojego oryginalnego problemu.Wszystko wskazuje na to, że gałęzie (nawet nie nitki) retrakcji i późniejsze braki podczas dalszego druku są spowodowane wyciekiem filamentu z dyszy podczas "podróży" (travel).

Bardzo dobrze uwidoczniłem to na filmie slowmotion (widać od 35 sekundy): https://youtu.be/TmTLGSCsFA0?t=31

"Leje" PETG nawet jak nastawie 193*C, leje przy 2mm retrakcji jak i 3mm. Próbowałem przyspieszać prędkość travel a spowalniać sam druk, z minimalną poprawą. Najlepsze efekty na ten moment uzyskałem na ustawieniach:

193*C
Prędkość druku 35mm/s
Retrakcja 2mm (z prędkością 5mm/s i powrót 5mm/s (!))

Jestem w trakcie drukowania kolejnych testów i później zbiorczo wrzucę zdjęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”