Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Jakość druku Cię nie zadowala?
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Rozpoczynam z PET-G i mam duży problem, aby wystartować.

Już w PLA miałem drobne problemy z retrakcją (mój post z wydrukami: viewtopic.php?f=9&t=5357)

Retrakcja 5mm i 25mm/s (taka dawała mi najlepsze rezultaty w PLA i mimo iż to nie bowden, zmniejszanie pogorszało sprawę!).

Zrobiłem także testy retrakcji na PETG "6mm i 25mm/s", "5mm i 15mm/s" ale nie widziałem poprawy (zawsze nitki i gałęzie).

Wydaje mi się, że oprócz tego co widać na wierzy temperatur, są problemy ze stabilnością do "powrotu do normy" po retrakcji i dłużej podróży. Na elemencie, który najpierw ma 5mm całej powierzchni, a potem dwa osobne "sloty w kształcie U" oddalone o kilka centymetrów, nawet ściany zewnętrzne wydają się "poprzerywane".

Parametry wieży:
- warstwa 0.1mm
- temperatura od 243*C (dół wieży) do 213*C (góra wieży), celowo zdjęcie tyłem gdyż STL ma naniesione numery dla PLA i nie chciałem zmylić
- top/bottom 4 warstwy
- ściany 2 warstwy
- 25% inflill
- 70% stół
- chłodzenie 20%
- retrakcja 5mm
- szybkość retrakcji 25mm/s
- szybkośc wydruku 50mm/s w Cura (z tego przeliczone inne prędkości na mniejsze dla ścian, 60mm/s travel itp.)

Materiał: Szary PETG od DevilDesign (moje biały wydruki były niektóre na PLA od chińczyka niektóre na PLA Ekofilament DevilDesign)
DSC06266.jpg
DSC06264.jpg
DSC06265.jpg
DSC06267.jpg
DSC06268.jpg
Ostatnio zmieniony 08 sty 2020, 22:46 przez piterop, łącznie zmieniany 3 razy.
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Poglądowo dorzucam też problemy retrakcyjne z białym PLA

Wydaje mi się, że nie potrafię znaleźć złotego środka retrakcji - zaczynając od retrakcji 0mm i idąc w górę, zanim jeszcze znikną "nitki i gałęzie", zaczynam już odczuwać braki materiału na właściwym elemencie docelowym po przejeździe do miejsca docelowego. Inaczej mówiąc, czuję, że nadal mam nitki i gałęzie jakbym miał retrakcję 1mm, a jednocześnie braki w materiale jakbym miał retrakcję 7mm.

Przypuszczam, że te problemy z retrakcją przenoszą się w pewnym sensie na jakość wydruków PETG.
DSC06253.jpg
DSC06254.jpg
DSC06262.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: japim »

A nie lepiej mniejsza retrakcja ale szybsza? 2mm/ 50mm/sek
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Spróbuję inny model wieży jeszcze raz + zaaplikuję taką retrakcję. Niestety nie wiem jaką 4Max Pro ma maksymalną szybkość retrakcji, więc nie wiem też do jakich wartości ogranicza silnik albo firmware (może się okazać, że będę myślał, że to 50, a faktycznie będzie niższy). Ale spróbuję i dam znać.
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Chciałbym tylko kolejną próbę przesunąć temperaturami. I tutaj pytanie, czy drukować wierzę tak, aby mieć jeszcze próbki ponad 243 (max który był na tej), czy też tak, aby mieć próbki poniżej 213 (minimum, które było na tej).

Z jednej strony poniżej 213 wydaje się ekstremalnie mało dla PET G, drugiej strony na wierzy wszsytko "wisi" jakby było za gorąco, zgadza się?
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Zbigu »

A zmieniłeś już tę firmową końcówkę nawiewu na np. tę moją z daszkiem , ona jest na prawdę super. Warto. Ustaw retrakcję 2-3mm i 50mm/s powrót 20mm/s. Sprawdź naciąg pasków szczególnie osi X
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Niestety nie kupowałem szpuli ABSu więc na razie z nawiewu nici. Ale spróbuję z parametrami - dzięki za radę. Dam znać jak wyszło
Bulbulator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2019, 20:10
Drukarka: Ender 3 pro
x 17

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Bulbulator »

To może być problem z dopasowaniem odpowiedniej temp. do retrakcji. W moim przypadku jak zmienię temperaturę o 5C w jedną czy w drugą stronę to parametry retrakcji szlak trafia. Jak jest cieplej to powstają gałęzie a jak zimniej to nitkuje.
Zrób 7 testów temp. (od 215C co 5 stopni do 245C)
Dla każdego testu 5 różnych retrakcji (od 1mm do 5mm)
Dla każdego milimetra 5 różnych szybkości retrakcji (od 10mm/s do 50mm/s)
Łącznie 175 wydruków.
Możesz jeszcze do każdego testu sprawdzić różny stopień nadmuchu.
Do dzieła! :)
piterop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 32
Rejestracja: 01 gru 2019, 18:35

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: piterop »

Na pewno pomogła by możliwość drukowania "wieży retrakcji". Ale niestety w pluginach (gcode postprocess) Cury nie widzę tej opcji. Ani też nie widzę możliwości ustawienia tego inaczej per-model na stole (a szkoda bo tak wydrukowałem sobie naraz 10 flow-testów od 95% do 105%). Chyba, że da się jakoś ręcznie powstawiać Gcode na retrakcję.

Na ten moment skupię się na krótszej a szybszej retrakcji z wolniejszym powrotem i innym zakresem temperatur (zakładająć, że może termistor źle mierzy). ale główne pytanie to czy próbować drukować w wyższych czy w niższych temperaturach niż wydrukowana wieża?
Bulbulator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2019, 20:10
Drukarka: Ender 3 pro
x 17

Re: Tragiczna wieża temperatur PET-G na Anycubic 4Max Pro

Post autor: Bulbulator »

Wieże retrakcji możesz zrobić w ideaMaker.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”