Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Jakość druku Cię nie zadowala?
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Witam mam problem z podawaniem filamentu przez extuder .

Wymieniłem filament PET -G na PLA zrbiłem kalibracje wszystko przeszło ok . Jak kończy się i chce zrobić nowy filament już nie idzie
Musze wysunąć filament i włożyć na nowo żeby druk nowy wydrukować . Jest to drukarka Prusa mk3

Zastanawia mnie sama konfiguracja w Slicerze mam dysze 0,4mm a w ustawieniach mam dysze 0,25 , 0,6 nie widzę 0,4 ? może to prze to .

Jeszcze jedna uwaga jak wysuwam filament na końcu filamentu jest małe zgrubienie jak by filament nie chciał przejść ? hmm
Załączniki
prusa usawienia.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: dragonn »

grander pisze: Zastanawia mnie sama konfiguracja w Slicerze mam dysze 0,4mm a w ustawieniach mam dysze 0,25 , 0,6 nie widzę 0,4 ? może to prze to .
To na screenie to są profile z różna wysokością warstwy a nie rozmiarem dyszy i wysokość warstwy nie powinna przekraczać około 2/3 rozmiaru dyszy. Wszystko jest okej
grander pisze: Jeszcze jedna uwaga jak wysuwam filament na końcu filamentu jest małe zgrubienie jak by filament nie chciał przejść ? hmm
To też normalne, tak zbudowana jest głowica i po prostu po wyjęciu filamentu trzeba to zgrubienie obciąć i wyrzucić.

Co do samego problemu - opisz go jakoś lepiej bo nie jestem w stanie zrozumieć w ogóle o co chodzi. Co się kończy?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: mcxmcx »

po zakonczonym wydruku kolega musi wyjac filament i odciac koncowke zeby puscic drugi wydruk.

Stawiam na smieci w glowicy albo wylacza cala drukarke bez schlodzenia glowicy.
dragonn
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Nigdy nie wyłączam drukarki nagle zawsze czekam na schłodzenie samej głowicy, wiem że tak nie można . Jak widzę że idzie bez filamentu nagle to daje X czyli zakańczam rozgrzewam na nowo głowice i wyciągam filament . Puszczam nowy druk i drukuje gdzieś 5% słychać pstryka jak by radełko potrafi pstrykać i nagle idzie na sucho.

Jak robię kalibracje muszę wyciągnąć filament włożyć kalibracja przechodzi normalnie to mnie gubi .
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Jak pozbyć się tych śmieci jak są
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: dziobu »

Przy wymianie filamentu:
  • rozgrzej hotend do temperatury plastiku który masz załadowany (nie ważne czy dopiero włączyłeś drukarkę czy zmieniasz po skończonym wydruku),
  • ręcznie bądź automatycznie WYPCHNIJ kilka cm filamentu; tak żeby zaczął normalnie lecieć z dyszy,
  • teraz możesz wyjąć filament,
  • jeśli wymieniasz na filament o wyższej temperaturze topnienia (PLA->ABS) to zwiększ temperaturę hotendu, jeśli o niższej (ABS->PLA) - nic nie rób,
  • załaduj nowy drut,
  • nie wiem czy masz gotową procedure czy "lecisz" ręcznie (chodzi o to że wjeżdżasz kawałek, odrobinę cofasz, znowu kawałek, itp) - jak uznasz ze jest OK i nie zostały resztki starego materiału to dopasuj temperaturę hotendu (czyli zmniejsz jeśli trzeba).
Odkąd trzymam się tej listy nie mam problemów z takim przytykaniem.

Mała uwaga - ta procedura nie działa jeśli masz materiał potrafiący konkretnie zaczopować dyszę jak PVA czy woodfil przy przegrzaniu. Wtedy najpierw przechodzisz na jakieś PLA a potem już z listą.
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Dzięki super to opisałeś , jest to moja pierwsza drukarka i jak mam wymieniać dyszę lub filament to mam obawy bo mam później cyrki .Już zastanawiam sie czy nie lepszym wyborem byłby Zortrax m200 :/
Wczoraj wymieniłem nową dyszę puściłem druk 5h wydrukowało normalnie na PLA stwierdziłem że chyba była to dysza. Dzisiaj puściłem druk 11 h przestało podawać filament pstrykanie i na sucho przy 10% . Zatrzymałem druk wyciągnąłem filament włożyłem na nowo i idzie .

Rozumiem że mam ext-ruder czyścić ? bo coś tam jest ???
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: tig33r »

Twoim problemem nie jest model drukarki.
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Więc co może być ? , zapchany ext- ruder? czyszczenie ? , może coś z Nowym filamentem? jakość filamentu firma to spektrum , może niska temperatura miałem 218 stop dałem teraz na 228 , ale miałem ten druk 5h na 218 i wydrukowało ?

Szukam odpowiedzi i pomocy a odpowiedzi że to nie to nic mi nie pomagają i nikomu chyba na forum :/
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Wymiana PET-G na PLA problem zacinanie się filamentu

Post autor: grander »

Temat rozwiązany był to Filament założyłem nowy i wszystko jest ok
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”