filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Jakość druku Cię nie zadowala?
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: wicek »

Zbigu ,a widziałeś to?
https://www.thingiverse.com/thing:4104593
albo
https://www.thingiverse.com/thing:4100971
Będziesz szedł w ten deseń ,czy jak pisałeś na razie to co masz ci styka.?
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: Zbigu »

Hej, nie za bardzo wiem co dało by przejście na wersję Marlina podaną przez Ciebie. Chyba niewiele to wniesie. Nasz extruder jak widzę niewiele się różni od tego Titan E3D, można powiedzieć nawet, że to jest to samo. Taki sam układ przełożeń etc. Nasz jest bardzo dobry wg mnie. Nie widzę specjalnie nowej jakości w tej zmianie.

Prędzej bym się zastanowił nad wymianą śruby trapezowej na jakąś super precyzyjną razem z mocowaniem bo sadzę, że ona ma znacznie większy wpływ na jakość druku.

Poza tym ciągle się zastanawiam jak zrobić napinacz osi X bo to co mamy , ta blaszka jest super tylko samo napinanie to koszmar. Trzeba zrobić chwyt na końcówkę paska, zaryglować blaszkę i napinać śrubą pasek a potem założyć trytetki i zwolnić chwyt. Taka metoda napinania da dużo lepsze efekty niż ręczna walka.

Sądzę, że nie będę nic już zmieniać na razie ale jest zawsze chęć pogoni za coraz lepszymi wydrukami. Prostowanie stołu super idea, u mnie jest teraz dość prosty na środku ugięcie 0.02mm więc pomijalne.

Na twoim miejscu poprosił bym ich /serwis/ o cały nowy extruder/ i to wystarczy, wymienić i będzie ok. Przejście na ten E3D nie wiele da poza kosztami. Marvin ? sam nie wiem, bo nie znam się na tym. Może dał by druk kolorami etc. To akurat jest do rozważenia. Sądzę, że Anycubic sam wypuści nowy firmware wkrótce.

Mam jeszcze inne pytanie bo nurtuje mnie to od początku jak złożyłem drukarkę na nowo po wymianie łożysk.

Mam wrażenie, że z prawej strony mam mniej napięty pasek niż z lewej od osi Y. To może skutkować przekoszeniem o np. 1 ząbek na paskach, czy to może być problem, czy drukarka sobie z tym poradzi i nie ma to wpływu na wydruk? Nie wiem za bardzo jak napiąć identycznie oba paski, żeby były w tych samych miejscach zachowane wszystkie odległości.
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: wicek »

Zbigu pisze:Hej, nie za bardzo wiem co dało by przejście na wersję Marlina podaną przez Ciebie.
Dużo większe pole do qustomizacji parametrów drukarki
Zbigu pisze: Prędzej bym się zastanowił nad wymianą śruby trapezowej na jakąś super precyzyjną razem z mocowaniem bo sadzę, że ona ma znacznie większy wpływ na jakość druku.
Fakt .Tu jest powiedział bym średnio.
Zbigu pisze: Poza tym ciągle się zastanawiam jak zrobić napinacz osi X bo to co mamy , ta blaszka jest super tylko samo napinanie to koszmar. Trzeba zrobić chwyt na końcówkę paska, zaryglować blaszkę i napinać śrubą pasek a potem założyć trytetki i zwolnić chwyt. Taka metoda napinania da dużo lepsze efekty niż ręczna walka.
Zbigu. Ty mechanikę masz ogarniętą (sejf), zatem myślę że znajdziesz jakiś dobry sposób, żeby to wdrożyć i zapodać projekcik bez obecnych ceregieli.
Zbigu pisze: Mam jeszcze inne pytanie bo nurtuje mnie to od początku jak złożyłem drukarkę na nowo po wymianie łożysk.
Mam wrażenie, że z prawej strony mam mniej napięty pasek niż z lewej od osi Y. To może skutkować przekoszeniem o np. 1 ząbek na paskach, czy to może być problem, czy drukarka sobie z tym poradzi i nie ma to wpływu na wydruk? Nie wiem za bardzo jak napiąć identycznie oba paski, żeby były w tych samych miejscach zachowane wszystkie odległości.
Zakładam że zębatki masz w jednej osi. Myślę że większego znaczenia to nie ma, gdyż karetka w osi y chodzi na czterech wałkach, ale jak chcesz wyrównania naciągu, to zastosuj sprężynki z zestawu. Uważam że napięcie paska osi x jest ważniejsze, a obecnie trudniejsze do opanowania.
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: Zbigu »

Zgoda przyjacielu, mamy te same wnioski.

Zaprojektuję jakiś napinacz tego paska osi X bo to co jest teraz to dramat. Blaszkę zostawimy bo jest ok i trytetki też. Samą operację naciągania trzeba zrobić jak się należy i będzie super. Siadam do CAD.

PS. A tę śrubę to trzeba ogarnąć tylko ona jest chyba zespolona z silnikiem w podłodze. Najlepiej było by chyba na jakimś sprzągle zrobić? Jak ma Prusa? Pewnie sprzęgło.

PS. PS. Oglądałem ostatnio różne systemy i bardzo fajne rozwiązanie ma Ultimaker te pręty na krzyż, to może dawać lepsze osiągi w prędkości druku i ogólnie jest fajnie pomyślane.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: marek91 »

wicek pisze:
marek91 pisze:Można coś z tym zrobić, rozebrać, sprawdzić i naprawić/wymienić.
Marku, twoje rady są nieocenione ,takie merytoryczne. Dziękuję Ci za udział w rozwiązaniu problemu.
Drukarka stoi u ciebie, możesz w każdej chwili ten ekstruder rozebrać i zobaczyć co jest nie tak.
Żaden z nas nie potrafi wróżyć ze szklanej kuli, w drukarkach nie ma żadnych czarów, to nie prom kosmiczny, to jest prosta mechanika.
seler1500
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: wicek »

marek91 pisze: Drukarka stoi u ciebie, możesz w każdej chwili ten ekstruder rozebrać i zobaczyć co jest nie tak.
Żaden z nas nie potrafi wróżyć ze szklanej kuli, w drukarkach nie ma żadnych czarów, to nie prom kosmiczny, to jest prosta mechanika.
Marek zgoda , tylko liczyłem może na wskazówki tych, co się z podobnym tematem zetknęli i znaleźli sposób (najlepiej użytkownicy tego modelu).
Jednak Marku świerzbi cię na ironię (prom,szklana kula). OK nic na to nie poradzę, może twój avatar jest zwierciadłem :-))
Bez urazy
pozdrawiam :wave:
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: marek91 »

Jestem zapisany na kilku facebookowych grupach motoryzacyjnych, wiesz jakie jest najczęściej zadawane pytanie?
"Świeci mi się check engine, jak myślicie co to może być?"

Rozbierz ten ekstruder i pokaż jak to wygląda w środku.
benekdp
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: Jose »

Całość rozbiera się w chwilę używając jednego klucza :-]
IMG_20200123_174854.jpg
Zdejmujesz i odłączasz przedni wentylator, wykręcasz czerwone śrubki i luzujesz zieloną, odpinasz grzałkę, taśmę i czujnik temperatury i możesz sobie zabrać całość na stół i rozbierać dalej. Przy składaniu jeśli zamienimy wtyczkę wiatraczka z czujnikiem temperatury :crazy: , drukarka nas o tym powiadomi

Też mam przekoszoną zębatkę. W środku nie ma możliwości regulacji. Oś jest zamontowana w dwóch małych łożyskach. Łożyska są osadzone w plastiku a sam plastik "przytopiony" punktowo aby łożyska nie obracały się w gnieździe. Jak zdjąłem przednią część z jednym łożyskiem to okazało się ze samo łożysko od strony silnika ma taki luz że drugi koniec osi spokojnie można przesuwać 1-2mm w lewo i prawo.

Jednak oprócz tego że wszystko jest krzywe, nie zauważyłem żeby podczas podawania filamentu ta plastikowa przekładnia się bujała. Stały docisk sprężyny powoduje że filament jest dociśnięty do radełka. jak na razie drukuję tylko z PLA i problemu ze ślizganiem się radełka nie mam.
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: wicek »

Jose pisze:Jednak oprócz tego że wszystko jest krzywe, nie zauważyłem żeby podczas podawania filamentu ta plastikowa przekładnia się bujała. Stały docisk sprężyny powoduje że filament jest dociśnięty do radełka. jak na razie drukuję tylko z PLA i problemu ze ślizganiem się radełka nie mam.
Widzisz u mnie najprawdopodobniej się ślizga a wyszło przy ABS i ABS+. Docisk jest nieosiowy i najpewniej powoduje to zablokowanie filamentu. Do tego sama plastikowa zębatka ledwo zachacza o przekładnię silnika co w dłuższej perspektywie może skosić zęby słabszego materiału. Ewidentnie do wymiany.
Jose pisze: Jak zdjąłem przednią część z jednym łożyskiem to okazało się ze samo łożysko od strony silnika ma taki luz że drugi koniec osi spokojnie można przesuwać 1-2mm w lewo i prawo.
O ile dobrze zrozumiałem luz ma samo łożysko nie ma luzu w plastiku ?
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: filament DD ABS+ i Anycubic 4max pro niedobrze

Post autor: Jose »

Tak łożysko w plastiku trzyma się dobrze, luz jest wewnątrz łożyska.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”