Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Jędrek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2020, 19:26
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4MaxPro
x 1

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: Jędrek »

Cześć.
Wydaje mi się, że udało mi się rozwiązać problem z drukowaniem z ABS w naszej drukarce Anycubic 4Max Pro.
Moim zdaniem wynika on z błędu konstrukcyjnego elementów ekstrudera, ale od początku.
Zabawę z drukarką (moją pierwszą) rozpocząłem jak pewnie wszyscy od PLA. Drukarka daje bardzo przyzwoity rezulatat, choć w pewnym momencie pojawił się problem wystających (nadlanych) narożników (być może związany ze zmianą Cury dostarczanej z drukarką na nową wersję 4.4 - ktoś sugerował, że pewne funkcje mogą powodować taki efekt). To muszę jeszcze opanować.
Postanowiłem zacząć drukować z ABS. Zakupiłem filament z Plast-Spawu, gdyż z PLA tej firmy byłem zadowolony.
Trzeba zauważyć, że sam filament jest bardziej miękki od PLA i trzeba zwiększyć siłę docisku radełka, aby zapewnić ekstruzję.
Zapodałem filament, druk i radełko kręci, ale z przerwami, nie ma ekstruzji. Popycham filament, idzie. Do czasu. Brak ekstruzji. Element niedokończony.
Temp. 260 stopni. Śruba docisku na maksa, przy rozpoczęciu drukowania popchnięcie filamentu na start. Drukuje. Znów do czasu. Nie wypycha filamentu. Szlak. Może trzeba było kupić Prusę?
Rozbieram głowicę. I ... bingo. W miejscu gdzie spotyka się radełko z nafrezowanym walcem dociskowym z dolnej obudowy wystaje kołnierz na filament, który na końcu jest zaostrzony i dopasowany do geometrii przestrzeni pomiędzy radełkiem i walcem dociskowym.
Ale ze względu na oś obrotu śruby dociskowej przy maksymalnym docisku końcówka tego elementu blokuje rolkę dociskową i nie dociska ona do radełka. A więc dremel i szlifowanie od strony walca, trochę ucinam "szpice" z góry. Składam z powrotem, przy okazji poprawiam zębatkę silnika, aby zębatka radełka na całej szerokości pokrywała się z nią i uruchamiam. Sukces. Właśnie skończyło, wygląda dobrze. Czekam aż ostygnie, aby wyjąć.
Może to też wam pomoże. Dajcie feedback.
Przy okazji. Jaką mieliście różnicę do fabrycznych nastawów przy kalibracji ekstrudera?
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: mata-on »

Nie kalibrowałem w ogóle... :)
Co do ABSu uważaj z tą temperaturą bo niektóre egzemplarze mają wyższą temperaturę niż wyświetla. Takie błędy się zdarzają.
A jak będziesz miał za dużą temp. to Ci rurka PTFE nie wytrzyma.
VspecII
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2019, 16:22

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: VspecII »

Panowie, znana już jest przyczyna problemów z wydrukiem w ABS w tej drukarce? Zamówiłem cały nowy hotend full metal, przerobię zasilanie filamentem poprzez usunięcie czujnika obecności filamentu. Pomoże?
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: mpk »

Czujnik filamentu w 4max pro to microswitch + stalowa dźwigienka. Dodaktowy opór IMO w tym układize jest pomijalny.
Ja obstawiam, że problemy z absem biorą się z tego, że wszystkie niedoskonałości plastikowego eksdrudera uwydatniają się jeszcze bardziej podczas pracy w gorącym środowisku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”