Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1546
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: TDI-CAD »

Ja tam żadnego gstingu nie widzę. Nie wymieniaj stepstick'ów, nie ma sensu. Może trochę za bardzo wciąga materiał po retrakcji.
Po zatym wydruk bardzo dobry. Na drukarce FDM za 60kzł wydruki wychodzą podobnie, taka to technologia....
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Jutro spróbuję zrobić druk na czarnym filamencie, bo wiadomo że na tym zielonym cokolwiek pokazać na zdjęciu graniczy z cudem.
I jeśli ze zdjęć na czarnym filamencie padnie informacja że jest dobrze i nie ma sensu niczego zmieniać to tak zostanie. Potrzebuje po prostu opinii ludzi którzy siedzą w tym i traktują jak oddychanie ;-) zanim zacznę widzieć a nie tylko patrzeć, to trochę czasu musi minąć.

Rozumiem że ori stepsticki są dobre?
Pozdrawiam, Karol
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

TDI-CAD pisze:Może trochę za bardzo wciąga materiał po retrakcji.
Co masz na myśli mówiąc to?

Pisząc tego posta, przedrukowałem już trochę ABS'u i to głównie tego zielonego (pierwszy post), który uważałem za śmieciowy i uważałem za winowajcę problemu druku z ABS. Dokupiłem czarny ABS od PlastSPAW jako dodatek (bardzo podoba mi się struktura detalu po druku - satynowy kolor). Nie wiem czy ABS (nie mylić z abs +) innych producentów również zostawiają satynowy kolor.

Niemniej kilka zdjęć poniżej druku różnych większych detali. Teraz druki z ABS dłuższe jak 7h nie są problemem.

IMG_20200201_084636.jpg
IMG_20200201_084640.jpg
IMG_20200201_092042.jpg
IMG_20200201_084738.jpg
IMG_20200201_084712.jpg

Natomiast poniżej kilka zdjęć uciętej kostki kalibracyjnej (40x40x10mm). Specjalnie dałem mniej ścian czyli 3dół, 3góra, 2obrys by pokazać jak układają się na wypełnieniu (zwykle daję 4 góra-dół oraz 3 obrys).
IMG_20200205_090159.jpg
IMG_20200205_090134.jpg
IMG_20200205_090019.jpg

Warstwa 0.2mm, wypełnienie 20%, prędkości poniżej 40mm/s, retrakcja 0,3mm 40mm/s, temp 250 i 105 stół, chłodzenie 50% od 4tej warstwy. - takie ustawienia również dawałem dla tych długich druków.

Problem z jakim się borykam to te "bąble", zgrubienia na górnej warstwie w miejscach dojazdu do obrysu i zmiany kierunku. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jakieś rady?

Tnę w Simplify3D. Ultimate CURA odszedł do "lamusa". Nie wiem czy to nie jest problem z kalibracją PID extrudera przy zmianie prędkości ruchu. Linear advance? Robiłem test zmieniając flow na 90% ale chyba nic nie pomogło.
Pozdrawiam, Karol
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Zastanawiam się jeszcze czy to nie jest kwestia za dużej ekstruzji filamentu, za duży flow? zrobiłem szybki test, zmniejszyłem flow do 90% i jest lepiej. Powierzchnia jest wyczuwalnie gładsza (głównie w miejscach zmiany kierunku ruchu głowicy - przy ściankach obrysu), ale też i wymiary kostki się zmieniły. Czy jest to możliwe żeby po modyfikacji hotend trzeba było raz jeszcze kalibrować extruder pod kątem długości pobieranego filamentu?
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: Zbigu »

HEj, @blackknight88 widzę, że też zmieniasz uchwyt do szpuli. Ja dzisiaj robię eksperymenty jak ominięcie czujnika, rurki długiej PTFE oraz odizolowanie szpuli od drukarki wpływa na artefakty na ścianach. Powiesiłem szpulkę bezpośrednio nad drukarką na statywie i kawałku rurki do wody CU. Zastanawiam się nad wykonaniem stelaża na szpulę ale właśnie nie mającego styku z drukarką na potrzeby PLA. Będzie szpula wisieć nad drukarką ale bez kontaktu z nią ani ze stołem, oddzielnie stojąca konstrukcja.

Jednak dla innych tworzyw gdzie trzeba zamykać wieko Twój zielony uchwyt jest już niezły, dodał bym miejsce na łożyska pod szpulkę.

Czy możesz podzielić się plikiem STL żebym mógł go przerobić pod łożyska które kupiłem.

Drugie pytanie, jak używasz tej białej długiej rurki ze swoim zielonym uchwytem? Jak ją mocujesz na drugim końcu przed szpulą czy jest luźno w powietrzu?

Ja drukuję flow 85% dla zewnętrznej ścieżki i jest lepiej.
Załączniki
podajnik.JPG
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Hej, nie bardzo wiem jak ustawić flow dla zewnętrznych obrysów w Simplify3D, bo wydaje mi się, że można tylko ogólnie ustawić dla całości.

Co do uchwytu: https://www.thingiverse.com/thing:4075577

Ten uchwyt mam wydrukowany i korzystam z niego teraz jako z podstawowego uchwyt. Czujnik filamentu wywaliłem i w jego miejsce wkręca się owy uchwyt. Rurka długa ptfe wywalona, filament idzie bezpośrednio do extrudera. Z rurką był problem taki, że częściowo go blokowało przy zamkniętej pokrywie (ABS) i mogło się przyciąć podawanie filamentu - dupa... teraz jest w porządku, swobodnie sobie filament suwa wraz z ruchem karetki i pobiera go swobodnie.

Rolka też swobodnie obraca się na nowym uchwycie bo jest okrągły. Miałem dawać łożyska ale nie widzę póki co takiej potrzeby.
Pozdrawiam, Karol
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: jakubperson »

Patrząc na zdjęcie kostki to przy samych ściankach widać w miarę wysokie nałożenie na siebie materiału (z 25%?). Tu zawsze trzeba zdecydować czy element ma być mocny czy ładny ;-).

Być może flow jest nieco za dużo, czasami 3-4% robi wielką różnicę :-).
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Wykonałem raz jeszcze kalibrację przepływu bo nie pamiętam czy po tuningu głowicy robiłem tą czynność. Niemniej, flowrate wyregulowany,dodatkowo miałem włączoną pozycje auto w szerokości ścieżki (simplify3d) nie wiem jak to przeoczyłem. ustawione na 0.4mm, flow na 91% i jest gitara.

Natomiast wczoraj zauważyłem inny problem. Do przedwczoraj włącznie wszystko drukowało mi się ok (ekstruzja, ruchy karetki, jakość ścianek itd) a od wczoraj jakieś jaja i to na kilku filamentach.

Poniżej zdjęcia ABS + od DD.. ponieważ próby na ABS plastspaw (zielony i czarny) nieudane - w ogóle się nawet obrys nie przyklejał do stołu. I chciałem spróbować łatwiejszego w druku materiału.

W plastspaw podnosiłem nawet do 255 stopni dysze i 110stopni stół (w tym momencie drukarka piknela przy druku, wszystko się zatrzymało, moment z silników zszedł, LCD się święcił ale nie reagował na żadne komendy - musiałem zrobić restart) - przeciążenie zasilacza? Czy co..

Wygląd mam taki jak poniżej. Stół przecierałem IPA, acetonem, octem... Przypomnę że przedwczoraj wszystko było w porządku, kleiło jak głupie. Drukarka zawsze ma pokrywę jak nie jest używana by zminimalizować syf który się próbuje dostać.


Gdzie problem? Trzy filamenty testowane...

Czyżby był problem z adhezja czy może temperatura w głowicy?
IMG_20200207_083338.jpg
IMG_20200207_083327.jpg
IMG_20200207_083343.jpg
IMG_20200207_083352.jpg

Dodam, że wczoraj próby zacząłem ok 15.. natomiast z samego rana ok 7 włączyłem druk 1h.. drukarka nagrzana do 250 i 105 czy mój standard dla abs plastspaw. Okazało się że do 13 nic nie drukowała i chodziła.. chyba zapomniałem kliknąć drukuj.. o 13 została wyłączona i wychodzi na to że przez te 6h się nagrzewała. Czy tak długie nagrzewanie bez ruchów roboczych mogło coś namieszać i popieprzyc? wydaje mi się, że nie ale trzeba dopytać. Po tym zaczęły być wspomniane cyrki.


Oczywiście głowica rozbierana, przeczyszona, stół raz jeszcze poziomowany, nawet dawałem ciaśniej.. prędkości pierwszej warstwy zmniejszalem.

Zauważyłem że w ABS plastspaw po ilus tam przejazdach obrysu zaczyna się on podwijac od zewnętrznych krawędzi aż w końcu się odkleja i wędruje razem z głowicą...
Pozdrawiam, Karol
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Zastanawiam się jeszcze czy może to być temperatury na zewnątrz drukarki? Lecz.. w komorze mam (czujnik zamontowany na pałę póki co) ~40stopni. Raz nawet grzałem ją przez 20minut zanim włączyłem druk.. to samo. Nagle każdy filament wchłonął wilgoć? problem z trzymaniem temperatury w głowicy/stole? Mimo, że temp pokazuje stałą w jednym i drugim miejscu.
Pozdrawiam, Karol
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: jakubperson »

Wygląda jak underextrusion? W dyszy nic Ci się nie blokuje lub ekstruder nie przeskakuje?

Spróbuj ponownie flow na 100%. Zmiany o jeden krok cofnąć :-).

Edit: problem dotyczy tylko pierwszej warstwy? Może tylko tam ustawienie jest gdzieś za bardzo zmienione?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”