Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Jakość druku Cię nie zadowala?
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Zbigu pisze:Jak widziałeś ja drukowałem ABS+ na tej rurce 57mm Ori i było ok.
Tak tak, widziałem. Z ABS+ w sumie też nie mam problemu, poza tym co jest w pierwszym poście czyli bąblami na górnej warstwie. Nie wiem od czego się one biorą.


Z retrakcją całkowicie wyłączona dziś spróbuję. Dodatkowo spróbuję z ciut skróconą rurką ptfe.
Pozdrawiam, Karol
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: wicek »

blackknight88 pisze:Hello,

właśnie włączyłem drukarkę, rozgrzałem wszystko i uruchomiłem ten dłuższy druk raz jeszcze.. tym razem dałem prędkość wszystkiego na 35mm/s, temp 250 stopni (pierwsza warstwa i kolejne), stół 105stopni pierwsza warstwa, 100stopni kolejne, 40% chłodzenie od 4tej warstwy, wypełnienie 60%, retrakcja 1mm przy 40mm/s.
Zmiany jakie poczyniłem to wymieniłem rurkę ptfe na tą capricorn i "przy okazji" rozebrałem całą drukarkę prawie na części pierwsze i raz jeszcze wszystkie paski napiąłem :D przy okazjis smarując wałki i śrubę ;-) Zobaczymy co z tego wyjdzie.
U mnie jakiś progres jest. Dałem mniejszą prędkość wydruku na 35 mm (na 40mm blokowało) i retrakcję 35mm 1mm .Na takich ustawieniach w końcu coś idzie.
Wychodzi. że ABS jest bardzo gęsty i niechętnie wypływa i blokuje się w dyszy. Z trzech testowanych filamentów tylko jeden (niestety nie DD) dał się wydrukować.
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: benekdp »

W 2 drugim poście w tym wątku od razu pisałem zmniejszcie prędkość :clap: Uważam, że abs jest po prostu za miękki i ten ekstruder (radełko nie daje rady)
Pozdrawiam Damian
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

wicek pisze:Z trzech testowanych filamentów tylko jeden (niestety nie DD) dał się wydrukować.

Powiedz jaki to filament jeśli to nie tajemnica.. oraz jakie testowałeś z jakimi skutkami. Teraz zamówiłem jeszcze ABS czarny od PlastSPAW, czyli ten który w pierwszym poście opisywałem (tam miałem próbkę 100g która się krótko mówiąc skończyła i hu). Zobaczymy jak wyjdzie przy dłuższym druku, bo to co mi z niego zostało nie starczy na więcej niż kostkę testową :D

Niemniej zaraz zapodam druk z wyłączoną całkowicie retrakcją oraz skróconą tą rurką pomiędzy radełkiem a wchodzącą do łącznika (radiator - dysza). W ori też jest kilka mm luzu i może tak właśnie ma być, a nie spas na styk.

Jeśli i to będzie problemem to jeszcze wrócę do ori rozwiązania, lecz z rurką ptfe capricorn (wyższa wytrzymałość temperaturowa, na zagranicznych forach polecają ją zamiast ori ptfe dla druku właśnie abs, petg i pochodne wysokotemperaturowe).

Inne pytanie.. mam dyszę 0,4mm trianglelab i co prawda chciałem ją zamontować jak już wszystko uda mi się zrobić z drukarką i ustawienia dobrać na tip top.. ale może warto właśnie teraz ją zamontować? Przypomnę, mam wrzuconą nową zwykłą majfrendową dyszę 0,4mm.

Jak duża różnica jest w druku/jakości pomiędzy tą majfrendową a trianglelab (mimo że też majfrend, ale inny poziom)? Wszelkie testy / recenzje jakie widziałem tej dyszy (trianglelab) w necie odnoszą się tylko do samej jego istoty. Materiał, stopień wykończenia/wykonania, ale nie trafiłem na przykładowe druki z tej dyszy.
Pozdrawiam, Karol
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Pany,

jestem po pierwszym druku, kontynuuję z ciut innymi parametrami.. mianowicie, extruder złożyłem z głowicą po tuningu (fullmetal tytan), ale wkładając ori rurkę ptfe skracając do nowej wersji głowicy z zostawieniem ~3-3,5mm luzu w dlugości rurki (luz pomiędzy końcem rurki a ujściem tulejki przy radełku), czyli luz tak jak w ori wersji jest. Dodatkowo poczyniłem zmianę w postaci wypierdolenia czujnika obecności filamentu i pozostawieniu luzem rurki ptfe (tej długiej) która jest jedynie wsadzona w tą obudowę czujnika (czujnik obróciłem o 180stopni). Dlaczego tak? zagraniczne forum mówi o przypadkach, że filament "blokuje się" i nie idzie dalej podczas druku, ponieważ blokuje się właśnie w tym czujniku, a ściślej mówiąc w aluminiowym bloczku w którym jest krańcówka (naciska na nią filament) oraz wkręcona złączka wtykowa. Po prostu są pewne zadziory, które podczas pracy zdzierają filament, zwiększają opór ruchu i w pewnym momencie przyblokują filament. Poza tym ukształtowanie rurki z zamkniętym daszkiem jest takie, że strasznie ostre kąty wychodzą na środku stołu, innymi słowy rurka jest mocno przygięta co może negatywnie wpływać na posuw filamentu. To też zauważyłem i jeszcze wcześniej robiłem test próbując drukować z tylko przymkniętym daszkiem by rurka swobodniej się ułożyła. Chyba nawet była poprawa..

Tak więc w tym momencie poczyniłem dwie zmiany i kostka restowa reprapowa o wymiarach 30x30x30 się wydrukowała cała. Wymiary trzyma idealnie z dokładnością do 0,01mm w każdej z osi. Paski naciągnięte jak plandeka.

Parametry: prędkość wszystkiego 35mm/s, retrakcja wyłączona całkowicie, wypełnienie 10%, 0.2 warstwa, 3warsty góra/dół, 2warstwy ściana. Temperatura 250 stopni (pierwsza warstwa i kolejne), stół 105 stopni pierwsza warstwa, potem 100. Chłodzenie od 0%, od 4 warstwy 40%. Chłodzenie inne typu duck.

Kilka zdjęć:
IMG_20200130_195924.jpg
IMG_20200130_195920.jpg
IMG_20200130_195914.jpg
IMG_20200130_195907.jpg
IMG_20200130_195943.jpg
IMG_20200130_195932.jpg
IMG_20200130_200852.jpg
IMG_20200130_200845.jpg
a tutaj druk kolejnej kostki przy już wyższej prędkości i z retrakcją 0,3mm przy 40mm/s.
IMG_20200130_200910.jpg
Jak widać na fotkach, jeszcze do zrobienia jest Ghosting... tylko jak do niego podejść? Macie jakieś sprawdzone metody? Paski naciągnięte, nie ruszałem stepsticków, są ori. Parametry przyspieszenia i zrywu są standardowe (aktualnie tnę w Simplify3D bo ładniej modele wychodzą i wydaje mi się, że lepiej szew ogarnia, ale to może być placebo).

Widzę kilka możliwości i chciałbym byściem nie poprawili w razie błędnego rozumowania.

Ghosting mogę zmniejszyć:
1. Regulacja napięcia na stepstickach (lub ich wymiana, tylko na jakie najlepiej?)
2. Podłożyć jakąś amortyzację pod drukarkę (widziałem proponowane zawieszenia na thingverse) lub jakąś twardą piankę.
3. Zrobić jedno i drugie jak wyżej
4. Zmniejszyć prędkość, ale wyżej kostka była drukowana przy 35mm/s, a wydaje mi się, że to nie jest dużo.
5. Zmniejszyć przyspieszenie i zryw (jerk). Teraz leci na standardzie, czyli ewentualnie jeszcze bardziej.

Reasumując, najrozsądniejsze wydaje mi się zrobić pkt 3. Wtedy nie wpłyniemy na czas druku.


Edit:

retrakcja, która niweluje nitki i nic się na ten moment nie dzieje to 0,3mm przy 40mm/s. Puszczam druk ~2h i zobaczymy.
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: Zbigu »

Hej, a może podklej nóżki grubym filcem, ja tak zrobiłem i jest lekko lepiej.

Możesz dać STL na tę końcówkę chłodzenia co masz na focie, tej jeszcze nie testowałem i chętnie wydrukuję a ta z Thingiverse i tak wymaga przeróbki. Możesz dac już dopasowaną? Dzięki.

Druk masz coraz lepszy, ciekawa ta obserwacja z tym czujnikiem, może w ogóle go zdjąć i olać.
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Zbyszku,

też wydawało mi się, że nie będzie pasowało, ale pasuje wręcz ideolo: https://www.thingiverse.com/thing:3772311

nic kompletnie w tym modelu nie zmieniwałem. Po prostu go pociąłem i wydrukowałem. ABS koniecznie, każdy jakikolwiek z PLA mi spływał po krótszym aniżeli dłuższym czasie. Wypełenienie tego z linka dałem chyba coś pokoroju 70-80%, tak by mieć pewność, że będzie "pancerny".

Czujnik.. nie mam pewności ani jasnych dowodów, że to to powodowało problemy, ale śmiem twierdzić, że może/mogło niejako wpływać na te problemy "przycinania się" filamentu. Prawdę mowiąc, do niczego mi się on nie nada, bo jak miałem końcówkę filamentu na rolce, to odstawiałem go i zostawiałem na w razie czego małe modele, które drukowały się szybko przy mojej obecności (więc ja byłem tym czujnikiem obecności filamentu).

Później dorobię jakieś mocowanie do tej rurki by swobodniej się poruszała "góra-dół" w zależności od tego w którym miejscu znajduje się karetka z extruderem, co by "swobodniej" się ustawiała.

Filc, dobry pomysł, spróbuję. Stolik też usztywnię, bo aktualnie drukarka "leżakuje" na poczciwym IKEA LACK, który jak wiadomo, składa się z wiórów, kleju i powietrza :D
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: Zbigu »

Ja mam czasami takie małe underextrusion i może to ten czujnik co jakiś czas przycina filament i na wydruku pojawia się pasek niedorobiony.

Jutro podrukuję bez niego i zobaczę co i jak a na rurkę może w miejscu czujnika jakąś pętelkę pozycjonującą przykręconą tam i pozwalająca rurce ruszać się góra dół , taka przelotowa pętelka.

Kiedyś próbowałem to chłodzenie zamontować i pamiętam był problem z przykręceniem do gniazda, jakoś słabo pasowało, miało inne zakończenie, szersze. Autor tez pisze o konieczności wyregulowania wysokości do stołu. Jesteś zadowolony z niego?
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: blackknight88 »

Na ten moment wydaję mi się, że chłodzenie jest ok, ale nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia by powiedzieć że jest super lub do bani. Póki co nie mam na to czasu ale w planach mam zrobic chłodzenie z wykonaniem wcześniej parametryzacji pod kątem przepływu powietrza i rozkładu tego przeplywu. Bardzo by mi ułatwiło gdybym miał gotowy modem karetki extrudera bo tak to muszę go wyjąć na stół i sciagnac wymiary ręcznie.
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4max pro - problem z ABS (zwykły i +)

Post autor: Zbigu »

Ok pasuje rzeczywiście musiałem dłuższą śrubkę dać i jest ok, jutro protestuję co to warte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”