Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Jakość druku Cię nie zadowala?
Versus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2020, 19:41

Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Versus »

Witam,

posiadam drukarkę Tronxy x5s z banggood i na filamencie dołączonym do urządzenia (nie wiem co to był za materiał, nie było żadnej informacji, ale raczej nie PLA) druki wychodziły poprawne, a drukarka trzymała temperaturę. Gdy kupiłem filament PLA temperatura dyszy zaczyna spadać, po wydrukowaniu podstawy. Gdy w ustawieniach Cura odznaczyłem drukowanie podstawy, temperatura zaczyna spadać, od samego początku wydruku. Cały czas piszę o temperaturze aktualnej dyszy, temp. zadana jest cały czas na tym samym poziomie. Temp. spada na tyle mocno, że filament przestaje się topić i nie wycieka z dyszy, a druk się urywa.

Macie jakieś pomysły gdzie leży problem?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: dziobu »

Czy spadek temperatury jest związany z włączeniem nawiewu na wydruk?
Versus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2020, 19:41

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Versus »

hmm, wentylatorki cały czas jakieś słychać, tu są jakieś dwa przy samej dyszy, w sumie to nie sprawdzałem czy to od nich zależy. Dzisiaj już nie dam rady, ale jutro to sprawdzę i dam znać.

Dzięki za podpowiedź
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: dziobu »

Popularnym problemem jest przerwanie druku gdy PID nie może ustabilizować/uzyskać temperatury zadanej. A dzieje się to gdy wentylator chłodzący wydruk dmucha też na hotend i dyszę.
Versus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2020, 19:41

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Versus »

Miałeś rację, zmniejszyłem moc wentylatora i trzyma temperaturę. Niestety mam inne problemy. Dysza mi się zapycha, i słychać jak ekstruder przeskakuje na filamencie, nie ma siły go przepychać. I drugi problem, jeden silnik gubi kroki co jakiś czas, przez co warstwy druku się przesuwają i cały element się rozjeżdża.
Próbowałem zmieniać parametry, zmniejszałem, zwiększałem temperaturę, prędkości i przyspieszenia druku ale prędzej czy później znowu się to dzieje. Z małymi wydrukami jest jeszcze ok, ale jak próbuję zrobić coś trochę większego to zaraz jeden albo drugi problem się pojawia.

Co mogę jeszcze zrobić?
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: jakubperson »

Nie wiem jak tam jest z płytą i sterownikiem ale jeśli traci kroki to być może ma za niskie napięcie (vref) na danym stepsticku. Lub jeśli silnik się wyraźnie przegrzewa to ma za wysokie napięcie. Ewentualnie paski czy są dobrze napięte i prostopadle ustawione?

A co do temperatury dyszy to poszukaj czy nie można zrobić PID autotune i zapisać te wartości w pamięci płyty.
Versus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2020, 19:41

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Versus »

Napięcie jest chyba ok, ale zwiększyłem mu prąd pokrętłem od sterownika silnika i jest ok :) A przepływ filamentu zmniejszyłem na 60 % i dysza też już się nie zapycha. Na razie drukuje już godzinę i jest ok:)
dzięki za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: tomek_3100 »

Versus pisze:Napięcie jest chyba ok, ale zwiększyłem mu prąd pokrętłem od sterownika silnika i jest ok :) A przepływ filamentu zmniejszyłem na 60 % i dysza też już się nie zapycha. Na razie drukuje już godzinę i jest ok:)
dzięki za podpowiedzi :)
Przepływ na 60%? Nie masz czasem w slicerze źle ustawionej dyszy? Albo kroków na ekstruder? Ewentualnie może dysza wymiaru nie trzyma...
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Versus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2020, 19:41

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Versus »

Znowu mam problem z zapychaniem dyszy. Przez pewien czas było ok ze zmniejszoną prędkością podawania filamentu, ale zmieniałem dysk w komputerze i uciekły mi wszystkie ustawienia. Dyszę mam poprawnie ustawioną. Była też wymieniana i nic to nie dało, nawet chyba jest o 0.1mm większa i dalej się czopuje. Tak to wygląda:
Załączniki
IMG_20200608_170355.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Tronxy x5s, Temperatura dyszy maleje

Post autor: Andrzej_W »

A jak jest zbudowamy hotend w drukarce? Bo jak zerknąłem aliexpres jest to bowden i i caly hotend wygląda jak ten stosowany w cr10 i enderach. Wiec zamiast grzebać w prądach na stepstikach rozbierz hotend, zobacz czy czasem nie ma szparki pomiedzy dyszą a rurką. Ewentualnie zaznacz kreskę na rurce i sprawdź czy ci się nie rusza podczas druku.
FlameRunner, Versus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”