Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: JGFTW »

Podsumowując : Nie czytałeś wcześniej rad kolegów, wymieniłeś wszystkie elementy grzewcze głowicy nie rozwiązując problemu, ale już z temperaturą jest ok ?
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

JGFTW pisze:Podsumowując : Nie czytałeś wcześniej rad kolegów, wymieniłeś wszystkie elementy grzewcze głowicy nie rozwiązując problemu, ale już z temperaturą jest ok ?
Tak z temperaturą już ok ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Berg »

@JGFTW czemu? Rozwiązaniem było wsadzić kartę SD :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: JGFTW »

Tak to zrozumiałem, że kolega Fendi najpierw zmienił wszystkie elementy grzałki i temperatura już tak mocno nie skakała (było ok), a później dodatkowo też zapisał PID w EEPROM na karcie (tak jak pisali w linku, który wysłałeś oraz mówiono na filmiku parę dni temu). Przy czym trzeba było tylko te ustawienia zapisać (na karcie) i nic nie wymieniać :D
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

JGFTW pisze:Tak to zrozumiałem, że kolega Fendi najpierw zmienił wszystkie elementy grzałki i temperatura już tak mocno nie skakała (było ok), a później dodatkowo też zapisał PID w EEPROM na karcie (tak jak pisali w linku, który wysłałeś oraz mówiono na filmiku parę dni temu). Przy czym trzeba było tylko te ustawienia zapisać (na karcie) i nic nie wymieniać :D
Nie rozumiecie ... PID zapisywało się na karcie w pliku EPROM i drukarka z niego korzystała !! Gdy karty nie było w slocie to była odpowiedz "no EPROM" a jak była w włożona to "settings stored". Ważne, że teraz wszystko działa. Jak zjeść słonia? po kawałku, dlatego powoli się uczę :piwo:

Dziękuję za pomoc ;)
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Rnext »

Fendi pisze:Okazało się, że grzałka była za mocna, tzn. była jak najbardziej dobra, jednakże jej moc 50W jest za duża do grzania bloku ( a przynajmniej dla algorytmu nagrzewania gdy grzałka powinna sie wyłączyć wcześniej niż w momencie uzyskania temperatury)
Na ew. przyszłość i dla posiadaczy z takim efektem w SapphirePro - wygląda na to, że fabryczna grzałka jest za mocna na łagodne wejście w docelową temperaturę. Dzisiaj właśnie mnie to wkurzyło i postanowiłem coś z tym zrobić. Podłubałem więc w configu Marlina i da się zmniejszyć moc grzałki, bo można regulować jej prąd i "czujność" PID parametrami BANG_MAX + PID_FUNCTIONAL_RANGE

Tu masz mój wątek:
viewtopic.php?f=8&t=6630
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: adrian009 »

Cześć,
mały trick kiedy wywala błąd "PID Autotune Failed! Temperature too high" dla tych co nie chcą bawić się konfigurowanie PID_FUNCTIONAL_RANG, kompilowanie i wygrywanie nowego firmware: odblokowujemy extruder, trzymamy rękę na filamencie i kiedy temperatura hotendu dochodzi do zadanej wartości S przepychamy go przez dyszę żeby odebrać trochę energii i nie dopuścić do overshootingu :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: FlameRunner »

Nie zrujnuje to wyników dostrajania?
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: adrian009 »

Zazwyczaj z M303 używa się parametru C czyli ilość cykli które dopieszczają ostateczny PID. Rzeczywiście 1 cykl będzie przekłamany ale generalnie osiągniemy zadowalające wartości. Obecnie nie mam na to czasu ale może w niedalekiej przyszłości przeprowadzę porównanie wyników PID dla tej metody i dla pełnego autotune tylko ze zwiększoną wartościa PID_FUNCTIONAL_RANG.
FlameRunner
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: adrian009 »

UPDATE:
W moim Sapphire Pro mam obecnie takie wartości, może ktoś skorzysta, wystarczy wysłać: M304 P10.55 I0.64 D43.14 i zapisujemy wysyłając M500
Nie jest idealnie, przez pierwszą minute są lekkie wahania ale jak już ustabilizuje to trzyma +-0.7 stopnia. UWAGA: mam nieoryginalny wentylator na hotendzie więc u Was prawdopodobnie bedzie stabilizować w innym zakresie, nie koniecznie gorzej :)
Sapphire ma mocną grzałkę, myślę że jak już ktoś konfiguruje Marlina to warto pobawić się opcją PID_MAX BANG_MAX, można ograniczyć wartość bez zmiany zmiany PID_FUNCTIONAL_RANG, wtedy autotune powinien dać radę bez błędu

Proszę o scalenie postów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”