Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Mam problem z temperaturą bloku grzewczego.

Wybieram z menu opcje Preheat ( testowane różne temperatury) i zawsze grzeje mi ok 10 - 12 st.C więcej, później temp spada o 10st.C i podgrzewa i już utrzymuje zadaną temperaturę. Przykład:

Preheat 240st.C -> podgrzewa do 252st.C-> temp. spada do ok 230 st.C -> podgrzewa do 240 st.C. I teraz dopiero ją utrzymuje.

To samo się dzieje, gdy chcę coś drukować, powinno podgrzać do 240st.C i zacząć druk, jednak sprawa wygląda jak powyżej.

Wgrany Marlin 2.0, wgrywałem 3 różne Marliny 2.0 i to samo się dzieje.
Zrobiłem PID - bez zmian.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: japim »

Czy przez zrobienie PID masz na myśli ze zapisałes ustawienia czy tylko wyznaczyłeś wspolczynniki?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Wyznaczone człony PID zapisałem.
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Poczytałem na forum i prawdopodobnie mam niedziałający MOSFET, jak włączam grzanie, zapala się dioda i świeci, następnie jak osiągnie zadaną temperaturę, to gaśnie ale temperatura dalej rośnie. Następnie temperatura spada do ok 10 st. poniżej zadanej i zaczyna dioda mrugać. Teraz pytanie, jaki mosfet kupić, płyta MKS Robinnano v1.2.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: dragonn »

Nie, źle poczytałeś. Gdyby mosfet byłby padnięty to albo nie grzałoby w ogóle albo głowica rozgrzewała by się w nieskończoność.
To że temperatura rośnie dalej po tym jak dioda gaśnie to normalne - ciepło zawsze rozchodzi się z opóźnieniem, tylko odpowiednie parametry PID biorą to pod uwagę i wyłączają grzanie w odpowiednim momencie żeby to ile temperatura przekracza wartość zadaną nie było zbyt duże.
Fendi
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Kurde to ja już sam nie wiem gdzie szukać przyczyny ? Kalibrowałem PID 3 krotnie dla 200 st.C dla 225 st.C i dla 240 st.C i cały czas to samo. Może PID robię w niewłaściwy sposób, a robiłem tak:

M303 E0 S230 C8

Parametry PID przepisuję do karty " Konfiguruj EPROM" i dostaję odpowiedź, że zmiany zostały zapisane. Po wyłączeniu drukarki zmiany dalej są w karcie konfiguruj eprom.

Nie wiem co jeszcze sprawdzić. Obniżyłem blok grzewczy - bez zmian ( myślałem, że może dmucha wentylator na niego), sprawdziłem kołki dociskowe od termopary i grzałki, tutaj pomysły się skończyły.

Generalnie podczas drukowania temperaturę trzyma, jednakże na początku kiedy dysza nagrzewa się do zadanej temperatury dzieją się takie rzeczy. W przypadku łoża jest idealnie, nagrzewa się i trzyma temp.

Co mogę jeszcze sprawdzić ew. co zrobić ?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Pjoter »

Ale czemu to Ci tak przeszkadza? To normalne że temperatura na chwilę przekracza zadaną. Stół ma o wiele większą pojemność cieplną więc i nie widać na nim tak wyraźnie tego efektu.
Fendi
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Ustawiam 240st.C dla Petu podgrzewa mi głowice między 255 a 260 st.C , mam bowden więc takie temp nie mają prawa miejsca. Poza tym do wczoraj miałem Endera 3 i takie coś nie miało miejsca.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Pjoter »

Nie rozumiem powiązania. Bowden nie ma nic do rzeczy. Jaki masz heatbreak (łącznik)? Gdzie dochodzi rurka PTFE? Ile trwa to podgrzanie do temp wyższej niż 250C? Jesteś pewny że masz rzeczywiste 240C? Co jeśli drukujesz w rzeczywistej temperaturze 255C, a okłamuje cię termistror?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą bloku

Post autor: Fendi »

Rurka dochodzi do dyszy, w temp. powyżej 250 st.C rurka może być na oko 30-45 sek, nie mam pojęcia jaką teraz temperaturę mam rzeczywiście, w poniedziałek powinienem mieć termoparę to zmierzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”