Odkleklejanie się rogów modeli

Jakość druku Cię nie zadowala?
radziopoke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2020, 14:31
Drukarka: Prusa i3 MK3S

Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: radziopoke »

Posiadam drukarkę Prusai3 MK3S od kilku miesięcy. Na samym początku wydruki wychodziły bez problemu choć wtedy moje wydruki nie przekraczały 3-4h. Póżniej zacząłem drukować wydruki, które na stole zajmowały dość dużą powieszchnię i od nich zaczyna się mój problem.
Często przy takich wydrukach, po 1-2 godzinach widać, że narożniki modelu zaczynają się odklejać od stołu podnosząc narożnik lekko do góry (czym dłużej wydruk trwa tym wyżej się podniesie...). Ostatnio problem pokazał się nawet przy kostkach o rozmiarach ok. 2x2cm... Ale ten problem rozwiązałem wybierając obcję w Cura: Popraw przyczepność stołu -> Typ zwiększania przyczepności -> obrys (szerokość ustawiona na 20mm). Małe elementy drukują się w taki sposób bez zarzutu. Niestety przy większych modelach problem i tak występuje (widać to na załączniku, że obrys od narożnika został uniesiony i znajduje się pod nim powietrze). Do zwiększenia przyczepności stosuję Lakier do włosów, który w wielu innych modelach pomógł mi bardziej niż klej w sztyfcie.
Używałem filamenty PLA firmy Prusa jak i tańsze od Colorfill. Niestety w tym wypadku przy każdym filamencie objawiał się ten problem.
Zastanawiam się co powoduje, że model w narożniku się podnosi. To co przychodzi mi do głowy to:
- Skurcz materiału
- słaba przyczepność do stołu (choć to bym wykluczył jednak bo przy mniejszych modelach często ciężko je oderwać od stołu bez podważenia obrysu)

Zastanawiam się nad kupej innego typu filamentu do takich wydruków (mam na myśli PET-G). Ale czy to w jakiś sposób pomoże? Nie chciałbym wydawać pieniędzy na coś co i tak nie da efektu.

Proszę o jakieś porady jak sobie poradzić z powyższym problemem.
Załączniki
IMG_20200223_144102.jpg
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 360

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: Abys »

Trochę mało informacji, jakie temperatury,prędkości pierwszej warstwy, dlaczego nie korzystasz z Prusa Slicer?
Masz jakiś oryginalny gcode który możesz wydrukować aby sprawdzić czy on też się odklei?
Czy próbowałeś resetować ustawienia i skalibrować wszystko od nowa krok po kroku?
Czym czyścisz stół? Kiedy ostatnio czyściłeś?
Jest to klon czy oryginał?
(Jeżeli oryginał)Próbowałeś uzyskać pomoc od supportu?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: Wawok »

Generalnie PLA nie stanowi większego problemu jeżeli chodzi o przyczepność do stołu. Ja u siebie grzeję stół do 60 C i mam pewność że wydruk się nie odklei.
Przyczyną nie klejenia się PLA do stołu może być :
- brudny stół
- zły offset w osi Z
- krzywy stół / źle wypoziomowany
- zbyt szybki wydruk na pierwszej warstwie
- źle dobrany parametr szerokości ścieżki na pierwszej warstwie

dodatkowo:
-Wyłączenie nadmuchu na wydruk na pierwsze 1-2 warstwy poprawia sytuację

Mniejsze przedmioty łatwiej przyssać do stołu ... analogicznie większe gorzej - na Twoim miejscu zacząłbym od sprawdzenia stołu i offsetu w osi Z.

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
radziopoke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2020, 14:31
Drukarka: Prusa i3 MK3S

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: radziopoke »

Abys pisze:Trochę mało informacji, jakie temperatury,prędkości pierwszej warstwy, dlaczego nie korzystasz z Prusa Slicer?
Temperatura Dyszy: 215
Temperatura Stołu: 60 (przynajmniej wg teorii, bo mierzyłem pirometrem i wychodziło mi średnio 50 stopni, support stwierdził, że może to pirometr źle odczytuje temperaturę..., ale zaproponowali zmianę na 65-70 stopni, nie pomogło)
Z Prusa Slicer zrezygnowałem gdyż w Cura mam większe możliwości jeżeli chodzi o zwiększenie przyczepności do stołu co pomogło przy mniejszych wydrukach. Nie zmieniłbym na Curę gdyby właśnie nie problemy z odklejaniem się wydruków.
Abys pisze:Masz jakiś oryginalny gcode, który możesz wydrukować aby sprawdzić czy on też się odklei?
Nie wiem czy w oryginalnych plikach gcode jest któryś tak duży, by można było wywołać ten efekt (sprawdzę w domu)
Abys pisze:Czy próbowałeś resetować ustawienia i skalibrować wszystko od nowa krok po kroku?
nie raz... Bo miałem też inne problemy, z którymi sobie poradziłem. A nawet raz rozkręciłem i skręciłem na nowo stół grzewczy...
Abys pisze:Czym czyścisz stół? Kiedy ostatnio czyściłeś?
Czyszczę co 1-2 wydruki: Przeważnie najpierw by pozbyć się lakieru do włosów wodą z mydłem. I po wytarciu do sucha alkoholem izopropylowym.
Abys pisze:Jest to klon czy oryginał?
(Jeżeli oryginał)Próbowałeś uzyskać pomoc od supportu?
Oryginał. Już dość sporo mi pomogli, ale z tym niestety zamilkli po kilku próbach pomocy...
Wawok pisze:- brudny stół
- wykluczone
Wawok pisze:- zły offset w osi Z
- ustawiony na jednym z najlepszych pozycji. Kilka razy kalibrowałem pierwszą warstwę aż nie osiągnąłem zadowalającego efektu z przyczepnością.
Wawok pisze:- krzywy stół / źle wypoziomowany
- poziomowałem go kilka razy... nawet za pomocą modeli, które drukowały pierwszą warstwę na całym rozmiarze stołu. Pierwsza warstwa przykleja się poprawnie. Choć bez użycia lakieru do włosów przykleja się dość słabo. ale niższy poziom lub wyższy pierwszej warstwy powoduje, że filament odkleja się odrazu.
Wawok pisze:- zbyt szybki wydruk na pierwszej warstwie
w Cura pobrałem profile Prusy dla Cura i tam domyślnie było 25mm/s i tak zostawiłem. Ale tak jak wspomniałem wcześniej w PrusaSlicer nie zmieniając niczego też miałem problemy.
Wawok pisze:- źle dobrany parametr szerokości ścieżki na pierwszej warstwie
a czym się to różni od powyższego podpunktu?
Wawok pisze:-Wyłączenie nadmuchu na wydruk na pierwsze 1-2 warstwy poprawia sytuację
domyślnie wyłączone mam na pierwszej warstwie.


A propo wczorajszego wydruku to nie odkleił się całkowicie od stołu do końca wydruki mimo, że ten trwał jeszcze 5 godzin od czasu zrobienia zdjęcia. Mniej więcej odklejenie przez pozostałe godziny pozostało na tym samym poziomie jak widać na zdjęciu.
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: seler1500 »

Stół masz jaki, blacha z pei? Może w tym leży problem? Coś z warstwą pei nie tak?
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: Hejterro »

radziopoke pisze: Z Prusa Slicer zrezygnowałem gdyż w Cura mam większe możliwości jeżeli chodzi o zwiększenie przyczepności do stołu co pomogło przy mniejszych wydrukach. Nie zmieniłbym na Curę gdyby właśnie nie problemy z odklejaniem się wydruków.
O jakie parametry chodzi? W PrusaSlicer (i dawniej w Slic3r) jest wszystko co trzeba w tej kwestii.
radziopoke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2020, 14:31
Drukarka: Prusa i3 MK3S

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: radziopoke »

seler1500 pisze:Stół masz jaki, blacha z pei? Może w tym leży problem? Coś z warstwą pei nie tak?
Póki co to jedyne co przychodzi mi to głowy, ale zabawa z wymianą tej warstwy jest nie dla mnie. Kupowanie nowej płyty też niezbyt mnie zadowala (chyba że naprawdę miało by pomóc)...
Używał ktoś tej płyty napylanej proszkowo (teksturowaną). Jak się czyści taką płytę? Czy wtedy w ogóle można używać jakiegoś "Kleika"? Po od jakiegoś czasu się nad nią zastanawiam, ale nie wiem czy warto.

Hejterro pisze:O jakie parametry chodzi? W PrusaSlicer (i dawniej w Slic3r) jest wszystko co trzeba w tej kwestii.
Jeszcze miesiąc temu sprawdzałem i wszystko co widziałem to tratwa (która jest gorsza od tej w Cura, mniej solidna) i co najwyżej obwódka...
W Cura jest jeszcze możliwość Obrysu, który tak jakby powiększa pierwszą warstwę o zadaną szerokość (co widać na moim zdjęciu)
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: Hejterro »

Jest wszystko :) Opcja której szukasz to Brim (nie wiem jak to przetłumaczyli po polsku). Możesz wybrać ile od obiektu ma być ta obwódka i jak wysoka ma być. Dodatkowo jest jak wpominasz raft.
radziopoke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2020, 14:31
Drukarka: Prusa i3 MK3S

Re: Odkleklejanie się rogów modeli

Post autor: radziopoke »

A ja zawsze myślałem, że ten brim dotyczy tej cienkiej obramówki :p

Dziś dla testów wydrukowałem kilka drobnych przedmiotów pociętych w PrusaSlicer, ale zmieniłem truchę podejście i drukowałem je na środku stołu (nie wiem dlaczego zacząłem drukować w narożniku...). I efekt był aż nadzwyczajny. Tylko nie wiem czy to wina PrusaSlicer czy miejsca drukowania. O dziwo drukowałem bez "Lakieru do włosów" i nic się nie odkleiło (jeszcze nie miałem czasu by przetestować to na większych obiektach.

Choć niestety PrusaSlicer nie ma jednej kluczowej dla mnie opcji: Porzeszania otworów...
Po wydrukowaniu elementu z otworem 2.2mm średnicy okazuje się, że nie miesci się w niego oś 2mm... Jeżeli chodzi o sam rozmiar obiektu, który drukowałem to wyszedł dokładnie taki jaki powinien (35.2mm) tylko coś z tym otworem nie wyszło...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”