Dziwne poszarpane części

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: Adinfo »

mata-on pisze:Ok, a może być kawałek? Te wydruki mają po 18h :sorry:
To zrób po fragmencie, może nawet mógłbyś ustawić tak to na stole aby drukował się od początku ten problematyczny fragment obiektu - np. w Cura można "wsunąć" obiekt w stół i leci od warstwy jaka jest nad nim jako pierwsza, a zatrzymałbyś ewentualnie na kilku centymetrach aby nie drukować tego do końca.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: morf »

mozebyc inny model na ktorym problem sie objawia :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: mata-on »

Testy wykazały że na innym materiale jest okej... Tamten projekt na razie jest w zawieszeniu. Dziś drukowałem z tego samego materiału, jest niby lepiej ale zdarzają się artefakty jak poniżej. Braki filamentu, dziurki w niektórych miejscach... Jakieś sugestie, pomysły?
Dla ciekawości DD Red temperatura optymalna 210stopni.
Dla DD Hot Red (o wiele gorzej z niego wychodzi) 200stopni. Pod spodem efekty.
Załączniki
IMG_20200310_205724.jpg
IMG_20200310_205754.jpg
IMG_20200310_205808.jpg
IMG_20200310_205819.jpg
kolenda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2020, 16:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A6
x 1

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: kolenda »

Nie chcę tu zgrywać specjalisty od druku, bo sam od niedawna się w to bawię, ale miałem niedawno taką sytuację, że czasem miałem straszne dziury w wydruku, aż przypominał gąbkę.

Część wydruku, np. 1cm często wychodziła idealnie, po czym robiły się takie dziury, że efekt wyglądał jak pianka.

Próbowałem zwiększać temperaturę i to trochę pomagało, ale nie do końca. Próbowałem też innych filamentów i czasem pomagało na jakiś czas, po czym znów problem wracał. Ogólnie to bywała poprawa, ale wciąż kręciłem się wokół tego samego problemu.

Nie zauważyłem też żadnych zależności - po prostu losowo raz działało a raz nie. Co ciekawe, to zawsze dobrze wychodziła mi wieża temperatur, ale jej nie ciąłem sam, tylko używałem gotowego gcode'a - więc ustawienia w slicerze mają tu jakiś wpływ.

W końcu wymieniłem dyszę na nową i od tamtej pory było idealnie. Gdy wróciłem na próbę do starej dyszy, powrócił ten sam problem.

A co do filamentów, to sam tego jeszcze nie doświadczyłem, ale wiem już, że przy złym przechowywaniu mogą być problemy, wtedy np. "Czerwony XYZ" i "Niebieski XYZ" będą działać całkiem inaczej - mimo, że nowe są takie same.


Teraz jestem w pracy i nie mam zdjęć moich pianek ale gdyby ktoś potrzebował to mogę później dorzucić.
mata-on
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: mata-on »

Dzięki za odpowiedź :)
Zmienię dyszę i zobaczymy czy się poprawi :) ;)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: morf »

kolenda pisze:
A co do filamentów, to sam tego jeszcze nie doświadczyłem, ale wiem już, że przy złym przechowywaniu mogą być problemy, wtedy np. "Czerwony XYZ" i "Niebieski XYZ" będą działać całkiem inaczej - mimo, że nowe są takie same.
.
Otoż nawet przechowywane tak samo (poprawnie,niepoprawnie) różne kolory filamentów (tego samego typu) nawet od tego samego producenta moga zachowywac sie inaczej.
Domieszki,barwniki wpływają na zachowanie materialu m.in temperature druku.
ProTip: Bialy czesto jest wredny :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: dziobu »

mata-on pisze:Dla ciekawości DD Red temperatura optymalna 210stopni.
Dla DD Hot Red (o wiele gorzej z niego wychodzi) 200stopni.
Drukuję z Bright Yellow, Red i HotRed (PLA) hurtowo pewne podkładki.
Miewam podobne problemy i są one efektem przyfajczonej (czyt. starej) rurki PTFE w głowicy. Co ciekawe - problem u mnie występuje tylko w Zmorpchach.

I faktycznie jak rozbieram głowicę to rurka jest czarna a głowica w środku uwalona kleistą mazią. Po wyczyszczeniu jednego i wymianie drugiego dalej drukuje poprawnie.
mata-on
kolenda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2020, 16:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A6
x 1

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: kolenda »

mata-on pisze:Zmienię dyszę i zobaczymy czy się poprawi :) ;)
Daj znać czy pomogło, dla potomnych :)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: Gmeracz »

Sugeruję skupić się najpierw na podawaniu filamentu. Ogólnie drukarka ładnie klei linie, a przerwy mogą wynikać ze złej pracy ekstruzji.
Sprawdź ekstruder, radełko i jego czystość. Wykonaj kalibrację i przeliczenie kroków ekstrudera. Do tego musisz mieć pewność, że rurka ekstrudera nie rusza się w końcówkach. Jeżeli nie masz pewności co do siły sprężyny ekstrudera, możesz pod sprężynę dać małą metalową podkładkę.
Co do głowicy to już wyżej było. Dodam, że połowa moich problemów kiedyś zniknęła, gdy kupiłem porządne dysze:

Obrazek
https://static.e3d-online.com/media/cat ... o/solo.jpg

Chińskie to masowo tłuczone dziadostwo, często w garażo-podobnych manufakturach.

Apropos wież temeratury - sama wieża nie pokaże ci problemów z drukowaniem. Często mały (wąski) element drukuje się dobrze, a problem wyłazi, gdy puścisz coś płaskiego, o większej powierzchni poziomej. Powstają np. fale Dunaju... :crazy:
mata-on
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Dziwne poszarpane części

Post autor: mata-on »

Dobra jestem po testach... Konkretne wnioski.
1. Miałem gdzieś przytkaną dysze/głowicę, chciałem wymienić filament ostatnio i nie szło go ręką popchać nawet. Radełko rzeźbiło i strzelało filamentem, nie pomagało nawet zwiększenie docisku. Postanowiłem że zmienię cały Hot end. Anycubic daje zapasowy w zestawie z drukarką. Rozebrałem, wyczyściłem radełko i zamontowałem nowy zestaw.
Rurka ptfe była w idealnym stanie. Nawiązując do wymiany filamentu, moim zdaniem najlepiej to zrobić w sposób, że ucinamy kawałek za ekstruderem i pozwalamy mu przelecieć do końca. Jeśli chcemy szarpać energicznie na rozgrzanym popychając wcześniej do dołu ręką może się zdarzyć że tak czy siak coś tam odpadnie i przyblokuje.
2. Czyścik do filamentu obowiązkowy. Wcześniej go nie używałem. :sorry:
3. Najlepiej kupić oryginalną dysze ale to już panowie wcześniej polecali i pisali. Ja narazie drukuję na tej oryginalnej z drugiego Hot end-u.
4. Radełko skręcone na jak najlżejszy docisk. Filament leci płynnie i w prostopadłej linii do dołu, do stołu drukarki.

Poniżej fotki druku po wymianie.
Warstwa 0.2mm
Temperatura 200 stopni
Prędkość 50mm/s
Ruch jałowy 60mm/s

Są tam jeszcze jakieś małe niedociągnięcia na górze i dole ale to można dopracować już w slicerze i ścieżkach cięcia modelu.
Załączniki
IMG_20200315_091122.jpg
IMG_20200315_091132.jpg
IMG_20200315_091142.jpg
IMG_20200315_091154.jpg
IMG_20200315_091313.jpg
kolenda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”