Przesunięta pojedyncza warstwa

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: Fendi »

Podczas wydruku 7 h drukarka przesunęła jedną warstwę. Stepsticki osi X i Y stm2208 VREF 0.95V na każdym, wszystkie mają radiator.
Chciałem zapytać co może powodować podczas druku wielogodzinnego jedne statystyczne przesunięcie ? Dodam, że podczas druku innych elementów na tej wysokości ani innej żadne przesunięcie nie występuje. Generalnie nie drukowałem wcześniej wydruków dłuższych niż 3 godziny. Czy jeżeli sterowniki silników krokowych powodują przesunięcie warstw z powodu ich przegrzania, to czy może mieć to miejsce jednorazowo podczas druku czy raczej pojawiałoby się częściej ?

Sprawdzone :
-szyba przymocowana 6 klipsami
-paski napięte
Załączniki
IMG_20200227_211639.jpg
IMG_20200227_211621.jpg
IMG_20200227_211613.jpg
IMG_20200227_211606.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: McKee »

Ja nie widzę na tym zdjęciu żadnego przesunięcia.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: dziobu »

To wygląda jak jakiś syf na filamencie (masz czyśćik? https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=3682) albo chwilowa przerwa podawania druta z jakiegoś innego powodu.

Z tego co piszesz wynika że to jednostkowa sytuacja - może faktycznie był brud, radełko przeskoczyło czy coś. Zdarza się.
Może masz jakąś kichę w projekcie. Tak wygląda np nieudolne połączenie dwóch detali; w CADzie problemu nie widać a w slicerze cieżko zauważyć.

No chyba że na zdjęciach jest przesunięcie, tj od tej warstwy całość drukuje się o ten kawałek dalej (ja tam widzę tylko ubytek, no ale może widzę źle). Jeśli tak to możliwe że w jakimś momencie nawaliło za dużo materiału i głowica zahaczyła o taką nadlewkę. Albo gdzieś podwinęło wypełnienie. Takie przesunięcia to w większości efekt losowych sytuacji i wystąpić mogą jedynie jak puścić dokładnie ten sam gcode; możliwe że byle jaka zmiana parametrów cięcia spowoduje że układ ścieżek będzie inny i sytuacja nie wystąpi.
Oczywiście o ile to było to. Równie dobrze ktoś mógł uderzyć w drukarkę podczas druku i np stolik się inaczej ułożył.

Przy jednostkowej sytuacji to w zasadzie wróżenie z fusów.

Przegrzewanie się silników/stepów wystąpiło by częściej i przy krótszych wydrukach.
Fendi
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: Fendi »

McKee pisze:Ja nie widzę na tym zdjęciu żadnego przesunięcia.
jeżeli się dobrze przyjrzysz to jest na każdym zdjęciu linia o której piszę.
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: Fendi »

dziobu pisze:To wygląda jak jakiś syf na filamencie (masz czyśćik? https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=3682) albo chwilowa przerwa podawania druta z jakiegoś innego powodu.

Z tego co piszesz wynika że to jednostkowa sytuacja - może faktycznie był brud, radełko przeskoczyło czy coś. Zdarza się.
Może masz jakąś kichę w projekcie. Tak wygląda np nieudolne połączenie dwóch detali; w CADzie problemu nie widać a w slicerze cieżko zauważyć.

No chyba że na zdjęciach jest przesunięcie, tj od tej warstwy całość drukuje się o ten kawałek dalej (ja tam widzę tylko ubytek, no ale może widzę źle). Jeśli tak to możliwe że w jakimś momencie nawaliło za dużo materiału i głowica zahaczyła o taką nadlewkę. Albo gdzieś podwinęło wypełnienie. Takie przesunięcia to w większości efekt losowych sytuacji i wystąpić mogą jedynie jak puścić dokładnie ten sam gcode; możliwe że byle jaka zmiana parametrów cięcia spowoduje że układ ścieżek będzie inny i sytuacja nie wystąpi.
Oczywiście o ile to było to. Równie dobrze ktoś mógł uderzyć w drukarkę podczas druku i np stolik się inaczej ułożył.

Przy jednostkowej sytuacji to w zasadzie wróżenie z fusów.

Przegrzewanie się silników/stepów wystąpiło by częściej i przy krótszych wydrukach.
Mam czyscik .

Nie wiem czy ma to jakiś związek ale w w Curze po wydrukowaniu kostek kalibracyjnych flowrate na rogach są jakieś babole. Pokrętło, o którym piszę w związku z przesunięciem też ciąłem w curze. W Slic3rze PE tych baboli nie ma.

Filamenty są tej samej firmy, drukowane na dwóch jednakowych drukarkach.
Załączniki
Slic3r PE
Slic3r PE
Slic3r PE
Slic3r PE
Cura
Cura
Cura
Cura
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: Fendi »

Ustawienia z Cura 4.4.0, nie wiem czemu nie dodają się zdjęcia po kolei ( numerowanie )
Załączniki
12.jpg
11.jpg
10.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: dziobu »

Fendi pisze:Nie wiem czy ma to jakiś związek ale w w Curze po wydrukowaniu kostek kalibracyjnych flowrate na rogach są jakieś babole. Pokrętło, o którym piszę w związku z przesunięciem też ciąłem w curze. W Slic3rze PE tych baboli nie ma.
Te babole to pewnie ślady po retrakcji. Może to mieć związek (wystawał materiał i dysza zahaczyła) ale nie musi.
Z tym że dopóki nie jest to powtarzalny problem a jedynie jednorazowy (i to po jednym dłuższym wydruku) to ciężko jest coś poprawić czy gdzieś szukać problemu.
Fendi pisze:(...)nie wiem czemu nie dodają się zdjęcia po kolei ( numerowanie )
Komputer zrobi to co mu każesz, a nie to co chcesz żeby zrobił :D
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:Komputer zrobi to co mu każesz, a nie to co chcesz żeby zrobił :D
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
Mocne słowa jak na to, że to jest zwykły bug. :P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:
dziobu pisze:Komputer zrobi to co mu każesz, a nie to co chcesz żeby zrobił :D
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
Mocne słowa jak na to, że to jest zwykły bug. :P
Nie. On działa po swojemu, co opisałem we wspomnianym poście. Inną sprawą że jest to nieintuicyjne i mylące, przez co niemal bezużyteczne :D Ale jak by nie było - zdjęcia są.

btw.
A jeśli to jest BUG, to administracja powinna chyba coś z tym zrobić :D
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Przesunięta pojedyncza warstwa

Post autor: Fendi »

dziobu pisze:
Fendi pisze:Nie wiem czy ma to jakiś związek ale w w Curze po wydrukowaniu kostek kalibracyjnych flowrate na rogach są jakieś babole. Pokrętło, o którym piszę w związku z przesunięciem też ciąłem w curze. W Slic3rze PE tych baboli nie ma.
Te babole to pewnie ślady po retrakcji. Może to mieć związek (wystawał materiał i dysza zahaczyła) ale nie musi.
Z tym że dopóki nie jest to powtarzalny problem a jedynie jednorazowy (i to po jednym dłuższym wydruku) to ciężko jest coś poprawić czy gdzieś szukać problemu.
Fendi pisze:(...)nie wiem czemu nie dodają się zdjęcia po kolei ( numerowanie )
Komputer zrobi to co mu każesz, a nie to co chcesz żeby zrobił :D
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
Te babole nie są po retrakcji, sprawdzone już wcześniej w slicerze ich nie ma w w curze tak, nie mam pojęcia czemu, na wydrukach grubszych jest dobrze.
Załączniki
IMG_20200228_103234.jpg
IMG_20200228_111046.jpg
IMG_20200228_111043.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”