Autopoziomowanie stołu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: dragonn »

samezrp pisze:Co to "strachu" dot. braku innego endstopu i podłączenia równoległego doskonale Cię rozumiem. Dokładnie z tego samego powodu nie usuwałem swojego. Ale jak pisałeś w przypadku braku pinu można równolegle, taki jak ja zrobiłem również, ważne, żeby były wszystkie wyzwalane tym samym stanem.
11master pisze:@ samezrp
W grę wchodził jeszcze UBL, ale do tego potrzeba graficznego wyświetlacza
O czym piszesz? Touch BL czy odpowiednik? Jeśli tak, to nie bardzo rozumiem, na tekstowym wyświetlaczu to normalnie chodzi.
Pewnie chodzi mu o to http://marlinfw.org/docs/features/unifi ... eling.html
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 10
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: samezrp »

dragonn pisze: Pewnie chodzi mu o to http://marlinfw.org/docs/features/unifi ... eling.html
OK, nie znam Merlina, stąd moja niewiedza. Użyłem googla, ale mnie nie naprowadziło na to jw.
Dzięki.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 5
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: 11master »

@up
Dokładnie; nie dopisałem, że mam marlina myślałem, że wszystkie systemy mają podobnie możliwości.
Chodziło mi o: Unified Bed Leveling - UBL. Ale skoro mam już sondę to chcę z niej korzystać po prostu.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 5
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: 11master »

samezrp pisze: I teraz, gdy potrzebuję wypoziomować stół podłączam czujkę, magnes ją trzyma wystarczająco, ustawiam ręcznie karetkę w miejscu gdzie chcę mierzyć, wydaję polecenie: G30 P0. Czujka mierzy odległość od stołu z dokładnością do tysięcznych mm. Zaczynam od jednego rogu, zapisuję zmierzoną wartość (choć RepHost ją wyświetla cały czas), przechodzę do kolejnego rogu i znowu G30 P0. Jak się różnią, to reguluję z dokładnością do 0,05mm. Tyle wystarczy. I tak dwa kółka, bo wiadomo, że jedna regulacja ma, minimalny, ale jednak, wpływ na resztę rogów.
Po takiej regulacji wystarczy skalibrować odległóść głowicy od stołu dla pierwszej warstwy, Metoda na kartkę jest spoko, można to robić w downolym miejscu stołu, bo jest równy. Kartką robię to zgrubnie, a potem z doświadczenia jak wygląda pierwsza warstwa dostosowuję Z-axis.
Tak się zastanawiam nad tym Touchem i pytanie mam to co Ci sprawdza pozycję Z przy g28?
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 10
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: samezrp »

Normalny Z-min endstop.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 5
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: 11master »

@samezrp
Reasumując. Jak to wygląda z softwerowego punktu? W gcodzie masz normalne g28 i do tego używasz normalnego end stopa na switchu i prawdopodobnie masz go stawiony prawie na styk dyszy do stołu, bo niżej nie można bo dziura w stole, a jak wyżej to się coś połamie.

I teraz w sofcie end-stop tylko do g28, a na innym pinie masz ustawioną czujkę dokładaną ręcznie która reaguje tylko na G30. I teraz na początku g28 i wiemy gdzie jest stół w Z, potem g30 i poziomujesz stół biorąc odczyty z dołączanej czujki. Ale jak to potem znów skorelować z tym czujnikiem z end-stopa? Ustawiasz go tak, żeby znów był na styk do stołu i potem ustawiasz offset Z za pomocą M851? To tak się da?

Tak szczerze to nie widzę sensu stosowania tej dodatkowej czujki troszkę to komplikuje całość IMO. Gdy miałem w anecie stockowy firmware to ustawiałem wszystko za pomocą end-stopa tzn. poziomowałem stół i g28.

Chyba, że terasz te nastawy są takie minimalne, że nie ruszasz wcale end-stopa, tylko czujką lekko regulujesz stół i tyle wystarcza.

Potwierdź, zaprzecz, sprostuj. :piwo:

Ten BL/3D Touch by się nadawał idealnie do tego i jako G28 i jako poziomowanie ręczne stołu bo ABL to już mnie nie kręci, dojrzałem do tego . :yahoo: ale z tego co pamiętam napisałeś że nie zadowalała Cię dokładność w/w czujki. Hmmm.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 10
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: samezrp »

11master pisze:@samezrp
Reasumując. Jak to wygląda z softwerowego punktu? W gcodzie masz normalne g28 i do tego używasz normalnego end stopa na switchu
tak.
i prawdopodobnie masz go stawiony prawie na styk dyszy do stołu, bo niżej nie można bo dziura w stole, a jak wyżej to się coś połamie.
mam ustawiony "normalnie", znaczy tak jakby nie było w ogóle z-probe.
I teraz w sofcie end-stop tylko do g28, a na innym pinie masz ustawioną czujkę dokładaną ręcznie która reaguje tylko na G30.
tak, choć nie jestem teraz pewien jakiej komendy używam, do sprawdzenia (czytaj niżej).
I teraz na początku g28 i wiemy gdzie jest stół w Z,
tak
potem g30 i poziomujesz stół biorąc odczyty z dołączanej czujki. Ale jak to potem znów skorelować z tym czujnikiem z end-stopa? Ustawiasz go tak, żeby znów był na styk do stołu i potem ustawiasz offset Z za pomocą M851? To tak się da?
nie.
Z-probe nie używam do poziomowania stołu do wydruku, a tylko i wyłącznie do kalibracji stołu.
Czyli endstop robi swoje, a z-probe pozwala na ustawienie stołu.
Czytaj kalibrując stół
-podłączam na magnesie z-probe, na dowolnej wysokości, tak, żeby wyzwoliła się wcześniej niż endstop;
-idę do punktu 5, 5, mierzę z-probe odległość czujki od stołu (w tej chwili nie pamiętam g-codu, jak trzeba przypomnij, G30?), zapamiętuję pomiar;
-idę to 195, 5, ponawiam pomiar i jak trzeba śrubą koryguję
-idę do 195, 195 jw i tak ze dwa kółka.
Wtedy zakładam, że mam skalibrowany, równy stół, a za pomocą endstopu ustawiam odległość dyszy od stołu.
Niby wiem, że to nie niweluje nierówności stołu, ale używam szyby, gdyby jej nierówność była większa niż 0,1mm, to... bym ją skoszował, a nie próbował niwelować tablicą z-probe.
Tak szczerze to nie widzę sensu stosowania tej dodatkowej czujki troszkę to komplikuje całość IMO. Gdy miałem w anecie stockowy firmware to ustawiałem wszystko za pomocą end-stopa tzn. poziomowałem stół i g28.
jeszcze raz: ta czujka nie jest używana do niwelowania nierówności stołu, a tylko i wyłącznie do ułatwienia ręcznej, mechanicznej kalibracji wysokości stołu. Pomiar z-proble jest robiony z dokładnością do 3 miejsc po przecinku (używam i tak dokładności dwóch) i na 100% jest lepszy niż czujnik zegarowy czy inne.
Potwierdź, zaprzecz, sprostuj. :piwo:
mam nadzieję, że teraz jasne.
Ten BL/3D Touch by się nadawał idealnie do tego i jako G28 i jako poziomowanie ręczne stołu bo ABL to już mnie nie kręci, dojrzałem do tego . :yahoo: ale z tego co pamiętam napisałeś że nie zadowalała Cię dokładność w/w czujki. Hmmm.
Zdecydowanie nie zadowala.
Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że porządnie skalibrowanego, stabilnego stołu nie zastąpi żadna proteza w postaci BL itd.
11master
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: Berg »

samezrp pisze: Zdecydowanie nie zadowala.
Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że porządnie skalibrowanego, stabilnego stołu nie zastąpi żadna proteza w postaci BL itd.
:piwo:
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Autopoziomowanie stołu

Post autor: artur_n »

Panowie stół mam wsunięty bardziej niż BlTouch jak przed pomiarem go wysunąć o określoną długość?

Soft: Marlin 1.1.8
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”