Rozwarstwianie się wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: Zepco »

Spróbuj zejść z temperaturą o 5st. Dobrze jest druknąć wieżę temperatur i znaleźć w miarę optymalną, bo przy wysokiej ustawienie retrakcji może być trudne.
Nadmuch jak masz ustawiony?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: bzc0fq »

Czy taka wieża temperatur może być? https://www.thingiverse.com/thing:3179214
Czy ten model automatycznie będzie ustawiał odpowiednią temperaturę dyszy stosownie do drukowanej warstwy/części wieży?

Nadmuch mam ustawiony na 100%
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: FlameRunner »

bzc0fq pisze:Czy ten model automatycznie będzie ustawiał odpowiednią temperaturę dyszy stosownie do drukowanej warstwy/części wieży?
Nie. To jest zwykły STL, który nie ma możliwości przenoszenia takich informacji.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: Zepco »

W Cura masz Extensions -> Post processing -> Modify G-code i dodajesz skrypt ChangeAtZ, ustawiasz wysokość/numer warstwy i odpowiednią temperaturę i tak dla kilku wysokości.
Jak temperatura będzie za niska to PLA od DD będzie matowe. Będziesz też widział po sklejaniu warstw.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: bzc0fq »

OK. Zrobiłem parę testów...
Oto zdjęcie i parametry wydruku:
retr2.jpg
retr1.jpg
wydruk 1:
retraction distance 7
retraction speed 50

wydruk 2:
retraction distance 6,5
retraction speed 25

wydruk 3:
retraction distance 5
retraction speed 15

Próbowałem obniżyć temperaturę o 5oC (do 195oC), ale wtedy filament słabo płynął/przerywał się - nie było sensu dalej drukować z taką temperaturą.
W wydrukach nie ma jakiś wielkich różnic, ale wg mojego niewprawionego oka - pierwszy wydruk ma najmniej 'włosów'.

Przy parametrach retraction distance 8, retraction speed 60 na innym wydruku pojawiły się rozwarstwienia.

Co o tym sądzicie...?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1356
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 733

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: JGFTW »

Od razu mogę powiedzieć, że prędkość retrakcji 60mm/s to za dużo. Na bowdenach zazwyczaj mam ustawione około 25-35 mm/s.
Podobnie zapewne będzie u Ciebie patrząc na wydruk nr 2, bo z tych trzech to właśnie on jest chyba najlepszy. Powinieneś się patrzyć nie tylko na ilość nitek, ale również na deformacje słupków.

Generalnie niepotrzebnie testując ustawienia zmieniasz kilka parametrów na raz. Ciężej jest ocenić co dokładnie pomogło i w którym kierunku iść.

Zacznij może od wieży temperatur jak już zostało wspomniane i trzymaj się jednej temperatury (dla konkretnego filamentu).

Możesz dokładniej namierzając tą temperaturę puszczając drugi raz tą samą wieżę ale z dużo mniejszym zakresem temperatury (np +2 stopnie co segment) i wybierz najlepszy, później możesz ewentualnie puścić trzecią wieżę z jedną temperaturą i różnym chłodzeniem, żeby sprawdzić jak zachowują się mosty (nie musi być np 10 segmentowa, możesz ją obniżyć do np 4 przy 70%, 80%, 90%, 100% prędkośći wiatraka - przy 90% - 100% mosty powinny wyglądać bardzo dobrze, ale ściany powinny być dobrze ze sobą zespojone od niższej temperatury, powiedzmy 80+ dla PLA. Jeżeli tak nie jest to znaczy, że musisz ogarnąć wydajniejsze chłodzenie (lepszy wentylator lub lepszy tunel powietrza). Jeżeli masz ustawiony parametr Bridge fan speed, to nie musisz robić tej wieży z chłodzeniem, a jak nie masz i zrobisz to wiesz już co za wartości wpisać ;)

Jeżeli uda Ci się ogarnąć temperaturę i chłodzenie, wtedy przejdź do retrakcji - prawdopodobnie już na tym etapie lepiej będzie wyglądał ten test retrakcji.

Retrakcję na bowdenie zacznij na jednej prędkości (25mm/s jest dobrym początkiem) i sprawdzaj zmieniając wartości długości, jak już znajdziesz zadowalającą wartość, ale masz wciąż parę nitek to sprawdź dopiero różne prędkości.
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: bzc0fq »

Oto wydruki z wieżą temperatur. Wydrukowałem tylko w przedziale od 200 do 220oC- poniżej tego przedziału wydruki wychodziły bardzo złe (zalecana temp. przez producenta to 200-235oC).
wt-20200306-1.jpg
wt-20200306-2.jpg
Najlepiej wyszedł ten z temperaturą 220oC. Spodziewałem się że lepiej wyjdzie wydruk w niższych temperaturach... a tu masz...
Zobaczymy jak wyjdzie test wiatraczków...
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: bzc0fq »

No i lipa... zrobiłem wydruk kontrolny modelu z wieżami do testu retrakcji przy temp. 220oC (poprzednio 200oC) i wyszedł zdecydowanie najgorzej... zobaczcie sami...(model 4 ten po prawej stronie)
model-4-1.jpg
model-4-2.jpg
Na wieży temperaturowej najlepiej wyszła temp 220, ale na wieżach retrakcji ta sama temperatura wyszła zdecydowanie najgorzej.
Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: McKee »

Musisz wykalibrować ustawienia - są opisy na internecie, są na forum też (na pewno - ale za leniwy jestem żeby szukać ;-)), pierwsze lepsze 2 linki z YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=_QRb54zVPfQ
https://www.youtube.com/watch?v=SP5ukPucHtY
Nikt za ciebie tego nie zrobi - trzeba usiąść i dobrać ustawienia do filamentu i drukarki.
Ew. sugestia: wyłącz brim - to zupełnie niepotrzebne żebyś tak duże obwódki dookoła właściwego wydruku robił (szkoda czasu i filamentu).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Rozwarstwianie się wydruku

Post autor: bzc0fq »

Kalibruje już drugi dzień ale postępy są średnie... co prawda udało mi się ograniczyć 'stringing' w rozdzielczości 0,2mm - bo od takiej zacząłem, ale po przejściu na 0,1mm problemy powróciły.

Mam dwa pytania odnośnie kalibracji:
1. Skalibrowałem ilość podawanego filamentu przez ekstruder dla temperatury 220oC, ale przy np. 200oC odstępstwo wynosiło około 4%. Czy tak zostawić - czy lepiej skalibrować drukarkę na mniej więcej środkową temperaturę pracy i modyfikować flow?
2. Czy jest jakaś metoda - na coś szczególnie mam zwrócić uwagę przy kalibracji innej wysokość warstwy? Po uprzednim skalibrowaniu na 0,2 mm - na warstwie 0,1 z tymi samymi parametrami - wydruki są złe... :bad: dużo 'stringing' - czy może znowu pozostaje tylko metoda prób i błędów?

Z góry wielkie dzięki za wskazówki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”