TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Jakość druku Cię nie zadowala?
denekdne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2020, 17:18

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: denekdne »

Klon Dueta?A możesz podać linka i jakies konkrety?

Jaką wersje płyty MKS masz? Bo ja mam 1.2 w TT Sapphire Pro i mam dokładnie ten sam problem. Już wielu rzeczy próbowałem, ale bezskutecznie. Podobno wersja MKS Robin Nano v 1.2 nie wspiera UART, przynajmniej tak twierdzi producent.
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: damianqx »

Ja brałem z tego linku https://pl.aliexpress.com/item/33004979 ... 5c0fZiYfz6
Z wyświetlaczem 5" - cashback z goodie wszyszło mi koło 360zł
Szybko przyszło i jak narazie działa elegancko :D

Z tym mks to niby wsparcia nie ma ale po ustawieniu pinów w plikach niby były osoby co to uruchomiły. Ja nie dałem rady :D
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Rnext »

denekdne pisze:Podobno wersja MKS Robin Nano v 1.2 nie wspiera UART, przynajmniej tak twierdzi producent.
Tu sam producent pokazuje że -i jak odpalić UART dla 220x
https://youtu.be/7ShcFKXrVHo

A tutaj teoretycznie (bo nie sprawdzałem w praktyce) Marlin z UARTEM dla Robin Nano (więc komuś to chodzi):
https://github.com/swalsh11/Marlin-2.0.X-MKS-Robin-Nano
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Rnext »

PostScriptum:
Do swojego Robina 1.2 kupiłem testowo jednego TMC2209 v3.0 dla ekstrudera. W sumie i tak zostanie, zamiast fabrycznego A4xxx. Ale mimo licznych eksperymentów i połowy wczorajszego dnia walki, nie udało mi się zmusić go do działania w trybie UART. Ze zworkami, bez zworek, zworki tak i siak, kabelek tu, kabelek tam, piny w firmware też mieszane. Kiszka, z tą płytą po prostu chyba to działa "jak Bóg da" albo jak się trafi. Ale chyba głównie nie działa. Kiepski board.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

Rnext pisze:PostScriptum:Kiepski board.
Nie bardzo lubię teoretyzować, więc siedziałem cicho ;) ale dziś przyszły do mnie TMC2209 z alidługo.
I dziś, w zasadzie bez problemów, udało mi się UART na tej płycie uruchomić. Opis dla potomnych.

Zamówiłem stepticki Fysetc TMC2209 v3.1, te: https://www.aliexpress.com/item/33027610442.html bo po pierwsze Fysetc, więc pewnie najlepsze :mrgreen:, a poza tym w tej wersji na PCB jest już rezystor 1k na linii TX więc nie trzeba kombinować z wiszącymi w powietrzu.
Założenie było takie, że UART ma być sprzętowy - ten, który jest w Robin Nano v1.2 wykorzystywany do WiFi - czyli TX na nodze PA9, RX na PA10. Na płycie MKS to są dwa piny obok siebie na lewej listwie na dole modułu WiFi - https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... %20PIN.pdf
Wystarczy połączyć piny TX stepsticków do pinu TX na płycie, a RX stepsticków do RX na płycie (wychodzi, że TX/RX na stepstickach sa oznaczone odwrotnie ;) ).
TMC2209 pozwala na sterowanie do 4 stepsticków za pomocą jednej linii sprzętowego portu szeregowego. Żeby to było możliwe, dla każdego stepstick'a należy ustawić adres sprzętowy. Robi się to zworkami pod stepstickiem, na powyższym schemacie PCB to są złącza J1_M3 dla X, J1_M4 dla Y, J1_M5 dla Z i J1_M1 dla E0.
Na schemacie ideowym https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... %20SCH.pdf
jest to złącze J1 na stronie 9. W oryginale wszystkie trzy zworki są założone. Należy po pierwsze zdjąć zworkę 5-6 z każdego stepstick'a bo ona podaje Vcc na linię TX stepstick'a (więc UART nie będzie działać bo jest podciągany do H), a następnie zworkami 1-2 (MS1) i 3-4 (MS2) ustawić adres sprzętowy każdego z nich. MS1 i MS2 są podciągane wewnętrznie pod L, więc wystarczy zdjąć lub założyć zworkę podającą Vcc.
Zgodnie z dokumentacją TMC2209, adresy ustawia się następująco:

Kod: Zaznacz cały

MS2 / MS1
  0 / 0 = 0
  0 / 1 = 1
  1 / 0 = 2
  1 / 1 = 3
Zgodnie z tym, jak na zworkach, adres należy ustawić w Marlinie. U mnie jest ustawione X=0, Y=1, Z=2 , E0=3.

Co do konfiguracji Malina, używam w tej chwili linii bugfix-2.0 z 29.09.2020 - tej, która jest oznaczona jako stable-2.0.7.
Zmiany w stosunku do konfiga ze stockowej konfiguracji, czyli 2xTMC2208 + 2xA4988, to:

Configuration_h

Kod: Zaznacz cały

#define X_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define Y_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define Z_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define E0_DRIVER_TYPE TMC2209
#define INVERT_Z_DIR true
#define INVERT_E0_DIR true
Configuration_adv.h

Kod: Zaznacz cały

#define  X_SLAVE_ADDRESS 0
#define  Y_SLAVE_ADDRESS 1
#define  Z_SLAVE_ADDRESS 2
#define E0_SLAVE_ADDRESS 3
#define X_HARDWARE_SERIAL MSerial1
#define Y_HARDWARE_SERIAL MSerial1
#define Z_HARDWARE_SERIAL MSerial1
#define E0_HARDWARE_SERIAL MSerial1
#define MONITOR_DRIVER_STATUS
Działa :)
Rnext
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

Jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłem, a która potencjalnie może powodować, że różne stepstick'i mogą nie działać.
Na płycie MKS Robin Nano 1.2 piny 11 i 12 w podstawkach stepsticków (oznaczone jako RST i SLP) znajdują się w miejscu, gdzie w moich stepstickach znajduje się RX i CLK. Te piny na płycie MKS są zmostkowane razem. Ponieważ domyślnie - zgodnie z dokumentacją TMC2209 - pin CLK scalaka powinien być zwarty do masy (o ile jest wykorzystywane wewnętrzne taktowanie, a tak domyślnie jest) powoduje to, że pin RX również jest przywierany do masy - więc UART również działać nie będzie.
W mojej wersji stepstick'a ten pin (CK) nie jest domyślnie na stepsticku połączony z pinem CLK układu 2209, więc nie następuje zwieranie RX do masy ;)
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Rnext »

JohnJames pisze:I dziś, w zasadzie bez problemów, udało mi się UART na tej płycie uruchomić. Opis dla potomnych.
Działa :)
Dobra :D Zachęciłeś. Też mam Fysetc tyle że 3.0.
Zrobię jeszcze jedno podejście, bo zdaje mi się, że coś z podciąganiem pochrzaniłem.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

Rnext pisze:Też mam Fysetc tyle że 3.0.
Zrobię jeszcze jedno podejście, bo zdaje mi się, że coś z podciąganiem pochrzaniłem.
Sprawdź mapowanie pinów, bo ze schematów wynika, że w V3.0 jest przesunięcie TX/RX o jedną nogę i pewnie dlatego nie działa - https://wiki.fysetc.com/Silent2209/
Piszą coś, że mają błąd w wykonaniu więc trzeba pomacać co jest gdzie ;)
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Rnext »

JohnJames pisze:Sprawdź mapowanie pinów, bo ze schematów wynika, że w V3.0 jest przesunięcie TX/RX o jedną nogę
Dam sobie paznokcie uciąć, że o ile pamiętam, to w moim 3.0 piny są prawidłowo oznaczone i są wlutowane pod P3 i P4.
Pewnie tylko jakaś krótka seria była z bykiem.
Polo232323
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 16 cze 2020, 01:35

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Polo232323 »

czy by ktoś mógł podesłać fotkę jak to ma być podłączone ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”