TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Jakość druku Cię nie zadowala?
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

Doszedłem że problemem jest w pliku drivers.h a dokładnie linia

Kod: Zaznacz cały

#define _OR_EAH(N,T)    || AXIS_HAS_##T(E##N)
dokładnie to miejsce ##T

Pogrzebałem też w różnych "gotowcach" marlina pod naszą płytę i widzę że niby wersja marlina jest ta sama ale w innych nie ma np deklaracji COOLSTEP.
Próbowałem też zamiast HARDWARE SERIAL włączyć SOFTWARE SERIAL ale bez różnicy dla kompilacji.
Na razie to zostawiam jako standalone i do tematu wrócę niebawem.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

mk77 pisze:Na razie to zostawiam jako standalone i do tematu wrócę niebawem.
le3tspeak rozwija własny fork Marlina pod kątem drukarek TT.
On jest fajny na początek, bo ma konfiguracje przygotowane pod tą drukarkę - wystarczy powłączać i w zasadzie nie trzeba się doktoryzować z konfiguracji.
Z drugiej strony większość używa waniliowego Marlina i być może w obszarze, z którym walczysz, są w nim jakieś różnice.
No, a jak masz swoją konfigurację, w której czasami robisz jakieś zmiany, warto jednak wiedzieć, co i po co jest ustawione ;)
A to prowadzi do rozważań, czy nie lepiej przesiąść się na wersję waniliową :mrgreen:
Sapphire Pro - coś tam dłubię
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

Użyłem dystrybucji le3tspeak bo dopiero co zaczynam przygodę z drukarką a to był w zasadzie samograj. Oczywiście nie wykluczam skorzystania z innej dystrybucji, choćby z tej co polecasz waniliowej.
Rozumiem że ten link co wrzuciłeś kilka postów wyżej https://github.com/bkiziuk/Marlin/tree/bugfix-2.0.x to jest Twoja obecna konfiguracja tej dystrybucji waniliowej ? To najlepiej jak poszukam "gołej" tej dystrybucji i bazując na Twoich i swoich ustawieniach ulepię własną konfigurację.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

mk77 pisze:Użyłem dystrybucji le3tspeak bo dopiero co zaczynam przygodę z drukarką a to był w zasadzie samograj.
Też tak zrobiłem na początku :)
I dopóki działa, nie ma problemu. Ale jeśli są jakieś problemy, to IMHO lepiej jest przejść na wersję jak najbliżej głównego developmentu.
mk77 pisze:Oczywiście nie wykluczam skorzystania z innej dystrybucji, choćby z tej co polecasz waniliowej.
"waniliowa" w sensie niemodyfikowana. Repozytorium projektu Marlina jest tu: https://github.com/MarlinFirmware/Marlin
Mam to repozytorium sforkowane u siebie z wrzuconą swoją konfiguracją. Ponieważ pliki konfiguracyjne le3speak są nieco inne, niż stockowe, warto poświęcić dwie godziny i przepisać swoje ustawienia do oryginalnego pliku. Potem, przy aktualizacjach do nowej wersji, lepiej będzie się tym zarządzać.
mk77 pisze:Rozumiem że ten link co wrzuciłeś kilka postów wyżej https://github.com/bkiziuk/Marlin/tree/bugfix-2.0.x to jest Twoja obecna konfiguracja tej dystrybucji waniliowej ?
Tak. Trzymanie tego na github'ie jako fork ma swoje zalety.
Wszelkie zmiany w konfiguracji możesz śledzić. Aktualizację do nowej wersji przeprowadzasz pobierając uaktualnienia z upstreamu.
No i masz backup całego kodu i konfiguracji w sytuacji, kiedy dysk w pececie odmówi współpracy ;)
mk77
Sapphire Pro - coś tam dłubię
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

W końcu znalazłem chwilę czasu i zapału i odpaliłem UART.
Zmieniłem marlina na tak zwanego "golasa" i już nie wywalało dziwnych błędów. Podłączyłem wszystko zgodnie z tym jak to opisał JohnJames i takie same ustawienia w marlinie.
W końcu się udało.
JohnJames
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

Najlepsze jest to, że poza możliwością w cywilizowany sterowania prądem podawanym na silniki to nie mam pojęcia co jeszcze sensownego mogę robić. Ale do sobie podłubałem w drukarce to moje :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: Jarewa »

A nie masz teraz dziwnych dźwięków??
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

Na razie to tylko odpaliłem jeszcze się nie bawiłem.
mk77
Postów w temacie: 15
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: mk77 »

Sensorless homing - jak to działa w sapphire pro ? warto ? czy tylko dodatkowe problemy ?
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 14
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: TMC2209 problem uart. MKS robin nano

Post autor: JohnJames »

mk77 pisze:Sensorless homing - jak to działa w sapphire pro ? warto ? czy tylko dodatkowe problemy ?
Nie znam się to się wypowiem :mrgreen:
Dla mnie sama idea walenia karetką w ogranicznik jest dziwna, więc nawet nie mam ochoty próbować.
Zapewne trzeba się trochę napracować żeby to działało w miarę przewidywalnie, bo albo zatrzyma się gdzieś po środku, albo się nie zatrzyma... Ludzie z tym walczą i ponoć niektórym działa ;)

U siebie zamieniłem endstopy z NO na NC bo raz po pracach serwisowych nie kontaktował jeden czujnik i doświadczenie nie było miłe, więc pewnie stąd ta awersja :DD
Sapphire Pro - coś tam dłubię
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”