Wydruk - co jest nie tak?

Jakość druku Cię nie zadowala?
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: sebaq »

Witam,
Posiadam Ender 3 Pro, niezbyt długo. Złożona raczej poprawnie, wyregulowane rolki na 3 osiach, wypoziomowany stół. Założony ekstruder alu, lepsze złączki przy ekstruderze i głowicy, a także łącznik głowicy z od TDI-CAD by wyeliminować problem ze "szparą". Drukuję na PLA od DD (głównie jasnozielony), temperatury 210/50 stopni. Ostatnio drukowałem jedną z dostępnych na thinkgiverse osłon dla LCD, rozdzielczość 0,2, wypełnienie 20% (to akurat chyba bez znaczenia). Niestety wydruk średnio się udał. Spróbowałem ponownie (po dołożeniu ww. modów) i obniżeniu prędkości wydruku z 50 do 40 mm/s. Wynik identyczny, te same defekty w tych samych miejscach:
Przód
Przód
Lewa
Lewa
Tył
Tył
Dodam, że zniekształcenia znajdują się tylko na lewej i tylnej ściance (prawa i przednia są w miarę ok). Mam pewną teorię, ale że jestem mocno zielony, chciałbym zasięgnąć Waszej opinii. Czy te wady wydruku mogą być spowodowane brakiem podpory (strzałka na rys. 3)? Widać, że ten "nawis" bardzo lekko, ale jednak się zapadł. Dodam, że tylna ścianka jest z natury lekko pochylona do przodu (rys. 2). Być może to wszystko spowodowało pociągnięcie tych ścianek i końcowy efekt? A może się mylę i powinienem szukać przyczyny gdzie indziej? Będę wdzięczny za sugestie.

Z innymi, mniejszymi wydrukami nie mam raczej problemów. Kostka kalibracyjna (XYZ) drukuje się ładnie, trzyma wymiary i kąty. Statek 3d benchy w miarę ok. Marvin też ładny według mnie (poza tym, że pomiędzy nogami zawija mu się zawsze krótka ścieżka filamentu - może też potrzeba podpory?):
Marvin1
Marvin1
Marvin2
Marvin2
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: McKee »

Marvina drukuje się bez podpór. Wtedy widać niedoskonałości drukarki. Frędzel między nogami to wina słabego chłodzenia. Tak samo jak ugięcie w tym drugim elemencie (tam możesz dać podpory). Jeżeli dmucha ci z jednej strony to możesz mieć różnice w wyglądzie ścianek. Może to o to chodzi - ale ze zdjęć tego nie wyczytuje. Marvin z tyłu ma jakiegoś dziwnego irokeza? Parametry retrakcji do zweryfikowania (?). Podrukuj różne wydruki testowe - zwykle są do nich opisy odnośnie interpretacji wyglądu.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: Pjoter »

Frędzel między nogami zależy od grubości pierwszej warstwy :P
marvin.png
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: mata-on »

sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: sebaq »

Dziękuję za sugestie. Dzisiaj zmieniłem płytę na BTT SKR mini E3 1.2 i puściłem kolejny wydruk osłony LCD, ale obrócony o 180 stopni i z podporami. Coś dziwnego - błędy tym razem pojawiły się na przeciwległych ściankach osłony (a więc w tej samej części stołu, na której były wcześniej). Rozebrałem drukarkę na drobne i jeszcze raz ją poskładałem, bo to chyba wskazywało na mechanikę. Dodam, że te same błędy wystąpiły na dwóch różnych dyszach (co prawda chińskich, otrzymanych z Enderem), a także na dwóch rodzajach nadmuchu - stockowym i "Ender 3 Vent Ring". Przed chwilą zapuściłem kolejny wydruk tej osłony, tym razem czarnym filamentem i obrócony o 90. Mam duże nadzieję, bo widzę że ten filament lepiej się klei niż zielony. Skirt jest dobrze zespolony, na zielonym ścieżki łatwo od siebie odchodziły (może to też o czymś świadczy?).
McKee pisze:Marvin z tyłu ma jakiegoś dziwnego irokeza? Parametry retrakcji do zweryfikowania (?). Podrukuj różne wydruki testowe - zwykle są do nich opisy odnośnie interpretacji wyglądu.
Wydaje mi się, że ten irokez na wcześniejszym zdjęciu Marvina wyszedł trochę przesadzony (światło). Tym razem z innego ujęcia:
Marvin 3
Marvin 3
Zrobiłem też podstawowy test retrakcji, chyba nie jest najgorzej:
Test retrakcji
Test retrakcji
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: sebaq »

Witam ponownie. Cały czas walczę z problemami początkującego drukarza i tą osłoną LCD. Zmieniłem filament na czarny od DD - ścianki nadal miały artefakty, jak w pierwszym poście, pojawiające się w prawym-tylnym narożniku stołu. Skalibrowałem ekstruder - podawał o 7% za mało filamentu, poprawiłem to (liczba kroków zmieniona z 93/mm na 100/mm). Teraz boczne ścianki jakby były odrobinę lepsze (chociaż zmieniłem model wyświetlacza LCD na taki z pełnym wycięciem na kabel). Z tym, że pojawił się problem ze zbyt chropowatą powierzchni górnych ścianek:
Osłona 1 - przed kalibracją ekstrudera
Osłona 1 - przed kalibracją ekstrudera
Osłona 2 - po kalibracji ekstrudera
Osłona 2 - po kalibracji ekstrudera

Dodam, że przy wypełnianiu górnych powierzchni płaskich obserwuję, że dysza przy zawracaniu pozostawia jakby trochę więcej materiału, przez co na odległości ok. 1 mm od krawędzi wypełnienia pojawia się bardziej błyszczący odcień materiału. Widać to szczególnie na małych powierzchniach, np. tutaj:
Test retrakcji
Test retrakcji
Czy jest to objaw zbyt dużej ekstruzji? Czy obniżyc flow rate (domyślnie mam ustawione 100%)? Jeśli tak, to do jakiej wartości, żeby nie wrócił problem artefaktów na bocznych ściankach? A może szukać w innym miejscu (chłodzenie?).

PS. Jeszcze jedno pytanie - jeśli doszedłbym do wydruku wypełnienia z 1 zdjęcia, to czy opcja "ironing" byłaby właściwą, żeby tę górną powierzchnię "wypolerować"?
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: Tuchajbej »

Patrząc na zdjecia to widać kilka problemów.
Trzecie zdjecia zielonego detalu, ta ukośna linia to jest szew, czyli miejsce w ktorym następuje zmiana warstwy.
Po prawej od szwu jest taka jakby pofalowana powierzchnia, a nawet braki w warstwie. Dzieje się tak przy retrakcji zapewne. Material jest cofany ale potem ekstruder ma problem z podawaniem. Sprawdz jak masz ustawioną retrakcję - widzialem ze ludzie cuda robią i retrakcję ustawiają np na 5mm żeby nitek nie było a potem są problemy. Ustaw retrakcję na poziomie 20mm/s predkośc i 2.5mm cofnięcia - dla bowdena. To taka baza powiedzmy. Jesli drukarka wymaga podniesienia znacznie tych wartości to kamufluje nimi własciwy problem.

Upewnij się że masz dobrze zrobione chłodzenie radiatora. Heatbreak od strony radiatora powinien być posmarowany pastą termoprzewodzącą.
Na czarnych zdjęciach widać że masz flow za wysoko ustawiony. (co też moze tłumaczyć brzydkie warstwy) - widac na powierzchni druku. Jeśli jeszcze nie robiłes powtarzanej do porzygu kalibracji ekstrudera to jest moment żeby zrobić.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Wydruk - co jest nie tak?

Post autor: sebaq »

Retrakcję mam ustawioną na 45 mm/s i 5 mm, dzięki za sugestię @Tuchajbej - zmniejszę te wartości do sugerowanych przez Ciebie. Heat block posmarowałem obficie pastą, więc tutaj wszystko powinno być ok. Chciałby wydrukować nadmuch Hero Me, żeby jeszcze poprawić chłodzenie, ale wcześniej chciałbym dojść do ładu z tym, z czym mogę. Kalibrację ekstrudera robiłem z 10 razy, na 2óch różnych filamentach od DD i teraz podaje 100 mm na zadane 100 mm (fabrycznie podawał o 7% mniej filamentu). Obniżę zatem flow do 95%.

Edit:
Tuchajbej pisze:Trzecie zdjecia zielonego detalu, ta ukośna linia to jest szew
Czy na 1 zdjęciu z 1 postu te ukośne linie to też są szwy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”