Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: Egzator »

Cześć,
Może zacznę od początku. W grudniu 2018 kupiłem drukarkę Anycubic 4MAX z waszych rekomendacji. Praktycznie od początku miałem z nią problemy. Przy oryginalnym sofcie drukowanie z karty SD potrafiło się zawiesić, pojawiały się problemy z temperaturami (losowo pojawiał się komunikat thermal runaway), topiła mi się teflonowa rurka przy hotendzie i najgorsze - wydruki na osiach X i Y różniły się długościami, od tego, co wygenerowałem. Po tym zainstalowałem Merlina i założyłem tmc2208. Problem z kartą SD zniknął, ale pojawił się np. problem z nierównym układaniem filamentach na łukach. Reszta problemów została. Po drodze kilkukrotnie wymieniałem hotend i kilkanaście razy wymieniałem rurkę, która idzie do hotendu. Walczyłem z tą drukarką jakieś pół roku. Przez ten czas na w miarę normalne wydruki udało mi się zużyć max 2 kg filamentu, na testy poszło 4-5 kg. W końcu poddałem się i zostawiłem drukarkę. Niesamowicie zraziła mnie do druku 3D. Teraz, po niemal 9 miesiącach postanowiłem doprowadzić drukarkę do stanu używalności i ewentualnie ją sprzedać i kupić coś co działa, a przynajmniej ma jakieś grono użytkowników, którzy potrafią ją naprawić/ulepszyć. Tyle ze wstępu.

Zamówiłem oryginalny hotend i wydrukowałem lepsze chłodzenie. Znalazłem też soft Marlina, przerobiony przez kogoś zza wschodniej granicy (https://github.com/Dark-Sarmat/MARLIN_1 ... Sarmat_MOD). W końcu mogę w miarę normalnie drukować, ale mam do rozwiązania kilka innych problemów:
1. Mam problem z wyświetlaczem. Pojawiają się jakieś artefakty i nie potrafię się ich pozbyć. Na pewno pojawiły się po wgraniu softu, który podlinkowałem wyżej. Wróciłem do wcześniejszego Merlina i nadal jest to samo. Nawet zainstalowałem oryginalny soft i na nim też to teraz występuje. W drukowaniu to nie przeszkadza, ale przy wybieraniu jakichś opcji z menu to praktycznie nic nie da się odczytać.
https://youtu.be/Jg3d7vD75Uk

2. Mam dziwny problem z endstopem na osi X. Nie działa on przy autohome, ale nie zawszę. Już tłumaczę. Przez kilka dni wszystko jest ok i nagle przy autohome drukarka nie reaguje na ten endstop. Czasami wystarczy zaczekać kilka/kilkanaście minut, czasami zacznie działać następnego dnia. Tutaj raczej nie ma reguły. Kupiłem kilka dodatkowych endstopów, ale przy każdym pojawia się ten problem. Co ciekawe, gdy wybiorę auto home i po chwili kliknę na ten endstop, to drukarka się zatrzymuje, ale nadal z errorem.
https://youtu.be/HkRw1RriN2c

Pojawia się jeszcze kilka innych błędów z wydrukiem, np. stół jest wklęsły na środku. Różnica między krawędzią stołu, a środkiem to ok. 1mm. Pierwsza warstwa nie drukuje się zbyt dobrze, ale to na razie zostawię na później. W tej chwili chcę rozwiązać te dwa problemy, a przynajmniej ogarnąć endstop.
Toomek122
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2018, 20:28
x 2

Re: Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: Toomek122 »

z wyświetlaczem mi to pomogło :
#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER
#define ST7920_DELAY_1 DELAY_NS(0)
#define ST7920_DELAY_2 DELAY_NS(250)
#define ST7920_DELAY_3 DELAY_NS(250)
Egzator
Toomek122
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2018, 20:28
x 2

Re: Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: Toomek122 »

endstop wydaje się działać prawidłowo po pierwszym kliknięciu odjeżdża kawałek i dojeżdża drugi raz woniej ale akurat zabrałeś rękę , wiec prawdopodobnie blaszka endstopa wpada w te dziurki
Egzator
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: Egzator »

Dzięki, sprawdzę te ustawienia Merlina. Co do endstopu, chyba faktycznie masz rację. Wygiąłem blaszkę tak, by wcześniej łapała i naprawiło to problem. Chociaż wcześniej też było słychać kliknięcie, ale pewnie był niewystarczający docisk. Kolejny źle zaprojektowany element w tej drukarce :(
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: Egzator »

Toomek122 pisze:z wyświetlaczem mi to pomogło :
#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER
#define ST7920_DELAY_1 DELAY_NS(0)
#define ST7920_DELAY_2 DELAY_NS(250)
#define ST7920_DELAY_3 DELAY_NS(250)
Dzięki, pomogło! Teraz muszę walczyć z zacinającym się filamentem.
wicek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 22 lis 2019, 13:06
x 3

Re: Anycubic 4MAX problem z wyświetlaczem i endstopem

Post autor: wicek »

Co do wklęsłego stołu,walnij sobie prościutki mod z thingiverse. z podparciem centalnym. Działa wyśmienicie za 5 zł. Pamiętaj to drukarka budżetowa zatem drobne tematy kuleją..
Jednak porównując do np. Saphire Pro droższej, nie ma się czego wstydzić.
Drukarkę uważam za rewelacyjną w tych pieniądzach cicha i z kompaktową obudową śmiało mogę ją polecić, a wsparcie Anyc. jest ponadprzeciętnie dobre.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”