PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Jakość druku Cię nie zadowala?
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: kinatS »

Dzień dobry.
Po odpaleniu drukarki, pojawił się problem.
W momencie kiedy głowica "przeskakuje" z jednego elementu na drugi, pojawia się na rozruchu problem z małą ilością materiału.
Kombinowanie z temperaturą i nadmuchem na niewiele się zdaje.
Używam CURA i drukuje z Repetier, bo nie jestem w stanie odpalić SD na tej elektronice. To drukarka PIRX ze sklejki, z direc.
A wygląda to tak, wszystko drukowane na tym samym setupie, 0,2mm wysokość warstwy:
20200404_172712.jpg
20200404_172749_HDR.jpg
20200404_172831.jpg
20200404_172850.jpg
20200404_173242.jpg
20200404_173324.jpg
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: panWiadr0 »

Czy wyłączyłeś combing jak Ci wcześniej pisałem?
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: kinatS »

Tak, wyłączone, i to drugie co pisałeś też, tylko nie wiedziałem co to ACC :( bo chyba też wspominałeś o tym, jest jakiś prosty sposób na wrzucenie tu setupu z cura, albo może jakiś prosty slacer inny który nie robi takich kwiatków, żeby wyeliminować jakieś cuda z cury ? W tej drukarce bardzo uciążliwy jest dostęp do głowicy, przez to że wszystko ze sklejki poskręcanej razem, wczoraj wymieniłem rurkę ptfe dla pewności jeszcze raz, ale nic się nie zmieniło niestety. Przestawiłem też z Anet A6 co wylosowałem na początku na ender 5, żeby sprawdzić czy gdzieś tam coś nie bruździ, ale też efekt żaden
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: kinatS »

A więc sprawa wygląda tak.
Skalibrowałem ekstruder, pomiar kostki testowej suwmiarką pokrywa się z tym co cura ma ustawione, szerokość warstwy 0,4mm
Pojedyncza kostka, drukuje się ok (wysokość 0,2mm) (kostki ze zdjęcia drukowane jako dwie linie na warstwie), nie zmienia się nic w zasadzie, kiedy ustawię retrakcję między warstwami. Aby coś się zaczęło dziać niedobrego, muszę przyspieszyć do prędkości mało sensownej (300%), i wtedy pojawia się problem przy rozpoczynaniu warstwy.
20200405_175117.jpg
Przy druku dwóch kostek, tam gdzie zaczyna drukować na danym obiekcie, nawet na ślimaczej prędkości coś takiego wychodzi (początek druku z małą ilością materiału), a im szybciej, tym większy problem się robi.
20200405_181827.jpg
20200405_175506.jpg
20200405_175609.jpg
Klipsy drukowane na tych samych ustawieniach, wychodzą "jak zwykle"
20200405_180225_HDR.jpg
20200405_180245_HDR.jpg
denwer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2019, 21:29

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: denwer »

Przede wszystkim włącz retrakcję. W Cura w materiale włącz retrakcję, w ruchu jałowym włącz tryb kombinowania i max Dystans kombinowania bez retrakcji na 4mm. Poszukaj oozing 3d print. Czytałem jeszcze o ustawieniu że można dodać ustaloną ilość materiału dodatkowo podczas wracania z retrakcji (ma to pomóc przy "utlenianiu / wypalaniu" materiału podczas ruchu jałowego). Sprawdź czy nie masz za wysokiej temp. na dyszy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: FlameRunner »

kinatS pisze:Skalibrowałem ekstruder, pomiar kostki testowej suwmiarką pokrywa się z tym co cura ma ustawione, szerokość warstwy 0,4mm
viewtopic.php?f=70&t=5494
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: kinatS »

FlameRunner pisze:
kinatS pisze:Skalibrowałem ekstruder, pomiar kostki testowej suwmiarką pokrywa się z tym co cura ma ustawione, szerokość warstwy 0,4mm
viewtopic.php?f=70&t=5494
Dziękuję za wskazówkę, korekta dała bardzo dobre rezultaty, kostki testowe jestem w stanie dość szybko drukować i wyglądają dobrze, niestety, nie udało się wyeliminować problemu z małą ilością materiału na starcie po zmianie pozycji na inną na danej warstwie. Temat z kalibracją uwydatniał problem, ale nie był przyczyną tego problemu. Wygląda to tak, jak by po przesunięciu głowicy w inne miejsce, ekstruder zbyt wolno podawał w pierwszej chwili, ale przy retrakcji między warstwami, jak obiekt jest jeden, nie ma takiego problemu :(
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: panWiadr0 »

To co piszesz brzmi jakby jednak combing (ruch bez retrakcji) był włączony. Na pewno masz Combing na OFF?

Inne tropy:
- głowica gubi filament przy ruchach jałowych
- źle docięta na długość rurka PFTE w gardzieli (zakładam że to nie jest głowica fullmetal).
mt158969
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2020, 21:49
Lokalizacja: Glogoczow
Drukarka: Pirx

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: mt158969 »

kinatS pisze:
FlameRunner pisze:
kinatS pisze:Skalibrowałem ekstruder, pomiar kostki testowej suwmiarką pokrywa się z tym co cura ma ustawione, szerokość warstwy 0,4mm
viewtopic.php?f=70&t=5494
Dziękuję za wskazówkę, korekta dała bardzo dobre rezultaty, kostki testowe jestem w stanie dość szybko drukować i wyglądają dobrze, niestety, nie udało się wyeliminować problemu z małą ilością materiału na starcie po zmianie pozycji na inną na danej warstwie. Temat z kalibracją uwydatniał problem, ale nie był przyczyną tego problemu. Wygląda to tak, jak by po przesunięciu głowicy w inne miejsce, ekstruder zbyt wolno podawał w pierwszej chwili, ale przy retrakcji między warstwami, jak obiekt jest jeden, nie ma takiego problemu :(
Możesz wyeksportować profil tego co udało ci się ustawić. Też walczę od niedawna ze starym Pirxem.
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: PIRX sklejka - mało filamentu przy starcie warstwy

Post autor: kinatS »

mt158969 pisze:
Możesz wyeksportować profil tego co udało ci się ustawić. Też walczę od niedawna ze starym Pirxem.
Nie było mnie tu wieki, bo trochę innych zajęć.
Odkurzyłem temat Pirx'a.
Ogólnie to tak, nie udało mi się na starych gratach nic sensownego osiągnąć.
Wymieniłem elektronikę, na BIQU SKR E3 Mini V1.2 ale to też nic nie dało w zasadzie. Cały czas te same problemy.
Przed świętami kupiłem BMG ekstruder dual drive, i hot end w stylu V6. Dorzucone do drukarki 3,5 stówy, ale po kalibracji na defaultowych ustawieniach z cura zaczęła drukować lepiej niż akceptowalnie.
Jak by nie to, że przy drukowaniu dzisiaj, ekran w pewnym momencie przestał wyświetlać cokolwiek, świeci się na biało tylko, było by pięknie. Właśnie PTU testuje, i też spoko idzie, choć wolno, no ale PTU. Następny w kolejce grzany stół.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”