Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Egzator »

Cześć,
W tej chwili największy problem mam z prawdopodobnie zatykającą się rurką PTFE, która jest wewnątrz śruby prowadzącej do hotendu. Drukuję tylko z PLA, w temperaturze 210°C, a jednak za każdym razem, gdy drukuję coś dłużej, niż ok. 10h, to filament się zacina gdzieś, wewnątrz hotendu. Na cztery próby wydrukowania czegoś dłużej, 4 były nieudane. Ekstruder nie mógł przepchnąć filamentu przez hotend. Krótsze wydruki drukują się bez problemu. Taki orientacyjny limit to ok. 8-10h ciągłego drukowania.
Musiałem użyć sporej siły, by wyciągnąć rurkę PTFE ze śruby hotendu. Śruba jest w środku osmolona, na długości, na której wchodzi do bloku grzejnego. W zasadzie gwint w bloku grzejnym, od strony śruby też jest osmolony, a od strony dyszy czysty. Na pewno rurka PTFE trochę się kurczy i między rurką, a dyszą jest niewielka przestrzeń, do której dostaje się filament. Tego też nie wiem jak naprawić, rurkę ucinam równo.
Macie jakiś pomysł jak to naprawić?
Załączniki
IMG_20200408_101635.jpg
IMG_20200408_101630.jpg
IMG_20200408_101332.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Andrzej_W »

Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Egzator »

Tylko jak to zamontować w 4MAX? :P To musi być śruba na całej długości, a nie tylko odcinek przy bloku grzejnym. Śruba jest wkręcana do karetki i w ten sposób trzyma się cały hotend.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Andrzej_W »

Spróbuj może uciąć troszkę dłuższą rurkę to jak dokręcisz dyszę to się uczelni
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Egzator »

Fakt, może tak spróbuję zrobić, tylko ciekawe, czy wtedy nie pojawi się jakiś problem ze szczelnością.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Andrzej_W »

Na tyle żeby dokręcając dyszę delikatnie wgniotło rurkę uszczelniając połączenie tak jak uszczelkę. Tylko nie przesadzaj z długością bo jak zabardzo ci zgniecie rurkę to nie przeciśniesz filamentu
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: japim »

Egzator pisze:Na pewno rurka PTFE trochę się kurczy i między rurką, a dyszą jest niewielka przestrzeń, do której dostaje się filament. Tego też nie wiem jak naprawić, rurkę ucinam równo.
Macie jakiś pomysł jak to naprawić?
Obcinasz równo z końcówką rurki, czy równo - że prostopadle?
Należy rurke uciąć ciupkę dłuższą (ok 0.2 - 0.5mm dłuższą). I skręcić aby metal dotykał do metalu w bloku grzejnym.
Teflon się ściśnie i będzie uszczelniał. Nawet jak Ci się rurka skurczy (nie wiem skąd to wziąłeś, bo obkurczanie następuje w temp ok 330 - 350stC) to i tak będzie jej więcej i nie wygeneruje tzw szparki uciążliwej - którą znają właściciele Enderów...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Egzator »

Ucinam równo z rurką, ale używam do tego gilotyny z ostrzem ze skalpela. Jeśli rurka się nie kurczy, to nie wiem jakim cudem jest krótsza od śruby. Rurkę wciskam ze sporą siłą w śrubę, więc raczej nie ma mowy o tym, że zostawiłem jakąś wolną przestrzeń.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Abys »

Może po prostu nie wyrabia wiatrak chłodzący głowicę, stopień po stopniu podbija wraz z czasem drukowania i w pewnym momencie jest problem.

viewtopic.php?f=8&t=4083&start=20#p73406
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX problem z zatykającym się filamentem

Post autor: Egzator »

Raczej nie jest to możliwe, temperatury są stabilne. Gdyby drukarka przekroczyła zadaną temperaturę o 4 stopnie, to by pojawił się komunikat o tym i drukarka by się zatrzymała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”