Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Jakość druku Cię nie zadowala?
Wojmistrz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:12

Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: Wojmistrz »

Witajcie.
Jestem tu nowy, więc "nie strzelajcie".
Moja wiedza o urządzeniach CNC jest zerowa. Postanowiłem kiedyś kupić drukarkę w celu nauczenia się obsługi, radzenia sobie z problemami oraz projektowania drobnych, potrzebnych mi elementów i ich drukowania, a teraz w wyniku kwarantanny, przyszedł czas na jej złożenie i wspomożenia służby zdrowia, drukując uchwyty do przyłbic.
Jestem posiadaczem drukarki CTC i3 Pro B, ale model różni się konstrukcyjnie odrobinę od tego, co widzę w internecie, choć kupiłem ją z Zhuhai CTC Electronic.
Nie bez problemów, ale złożyłem drukarkę pomimo wielu drobnych niedoróbek i załączonych planów od innego modelu. Po kilku wydrukach próbnych, pierwsze co, postanowiłem wydrukować sobie kilka elementów do samej drukarki. Wydrukowałem chłodzenie i jeden łącznik osi-Z silnik-prowadnica, gdyż obecnie łącznikiem jest gumowa rurka. Uznałem, że wydruk jest zadowalający i wyłączyłem drukarkę. Kolejnego dnia po wydruku tegoż samego elementu dla drugiego silnika stwierdziłem, że jest on odrobinę krótszy, a otwory nie są prawidłowe. Zwaliłem to wstępnie na źle skierowany strumień powietrza, ale drukując większy element, okazało się, że otwory fi=10, nie drukują się poprawnie, a mają kształt cytryny. Sprawdziłem wszystkie naciągi, wyregulowałem ponownie, zmieniłem kąt silnika osi-Y ponieważ nie był on symetryczny oraz starałem się trochę pogrzebać w ustawieniach kroków itp. Od kilku dni walczę z tematem, szukając informacji na różnych forach.

Problem jest taki:
Jako test używam kostki XYZ.
Drukarka wykonuje linię dookoła wydruku i trzy pierwsze linie kostki. Następnie powracając oś-Y kończy się o ponad 1mm za wcześnie i od tego momentu drukuje już ten sam wymiar do końca wydruku. Efekt jest taki, że napis X jest prawie nieczytelny, Y nie jest centralnie na swojej ścianie, a Z wygląda jak dwie grube kreski odseparowane ścianką tejże grubości umiejscowione u góry i dołu (łącznie 4 kreski), połączone ledwo widoczną skośną kreską.

Gdzie szukać problemu?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: Andrzej_W »

Zdjęcia zapodaj
Wojmistrz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:12

Re: Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: Wojmistrz »

Zielona kostka była drukowana na samym początku po złożeniu, jeszcze przed instalacją dodatkowego chłodzenia.
Załączniki
1586983570273.JPEG
1586983580035.JPEG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: dziobu »

Z tych kostek widać jedynie że masz problem ze śrubą/prowadzeniem Z, choć inne osie też nie wyglądają dobrze.
Przeskoku żadnego na dole nie widać. Może podaje za dużo plastiku...ale więcej po tych kostkach nie widać.

Masz jak zrobić lepsze zdjęcia? Najlepiej bez lampy.
Wojmistrz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:12

Re: Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: Wojmistrz »

Może lepiej będzie widać problem.
Załączniki
1586984919078.JPEG
1586984947158.JPEG
1586984933118.JPEG
Robin
Postów w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Zmiana wymiaru od drugiej warstwy

Post autor: Robin »

Leje za dużo materiału. Na przedostatnim zdjęci widać jak dysza szoruje po modelu.
Losowa gubi kroki, stąd przesunięcia.
Na początek skalibruj extruder.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”