Problemy z DIY drukarką

Jakość druku Cię nie zadowala?
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

Dzień dobry!

Pandemia pchnęła mnie do ukończenia mojej maszyny samoreprodukującej którą składałem już od dwóch lat, a ostatnie tygodnie praktycznie non stop popołudniami oraz weekendami poświęcone były składaniu drukarki. Chciałem pomóc drukując maski oraz przyłbice, ale niestety marnie idzie wydruk.

Wątek założyłem już po ciężkich bojach i przygodach oraz załamaniu nerwowym, któremu towarzyszyło czyszczeni zatkanego hotendu już 3 razy...

Z czego to jest poskładane?
- Bigtreetech SKR V1.4
- TMC2208 v1.2
- 17HS4401
- zasilaczSuntech 24V 25A
- TwoTree Titan Extruder
- V6 Hotend

Marlin V 2.0.5.3

Po złożeniu i próbie pierwszego uruchomienia okazało się, że ten extruder marnie chodzi, Zębatka ocierała o obudowę, ciężko to szło... Problem naprawiłem.. czyszcząc przy tym ze 3 razy hotend. Tutaj problem naprawiłem, zębatka lekko pracuje etc.... Dodatkowo strasznie szybko nabierało mi temperaturę na HotEndzie... ustawiając 200*C otrzymywałem 250*C w parę sekund - dostałem grzałkę na 12V.... Wymieniłem na 24V i już jest ok.

W dalszej kolejności próbowałem usunąć TMC CONNECTION ERROR z wyświetlacza, jednak bezskutecznie. Lutowałem dwa pola z trzech obok siebie które miały problem załatwić. Jednak M122 wysyła Connection Failed, ALL LOW.. No ale to jest tylko UART, nie wiem czy potrzebny do poprawnego druku, raczej nie.

Następnie regulacja prądu na TMC2208. Miernik mam marny, ale ustawiałem 3V za pomocą potencjometrów. W skali co ciekawe, według dokumentacji od 0..2.5V... Nie wiem czy wina miernika czy mam tutaj 5V zamiast 2.5V...

Do czego zmierzam.

Chcę drukować to:
Cura_VqUfFLpCjB.png
Wychodzi to:
P_20200426_121604.jpg
Film z druku:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=If4lsZ6AuWY

Konfiguracja:

Configuration.h https://pastebin.com/yk7GasTU
Configuration_adv.h https://pastebin.com/btW1NrYi

Proszę o pomoc :)
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

Wstępnie problem rozwiązany. Napięcie na TMc powinno scylowac w granicach 0.8-1.2V jak mi podpowiedzieli na wykopie, natomiast travel speed również był zbyt wysoki. Coś już się drukuje :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: Berg »

Super. Wrzuć fotki całej drukarki i elektroniki.
Stepstiki masz jakiej firmy? BTT, Fysetec, inne?
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

Jeszcze długa droga przede mną tak patrzę... Na wypoku wspominali coś jeszcze o kalibracji PID extrudera, ale nie wiem jeszcze co to jest...

Drukarka na razie w powijakach. Na pewno karetkę chcę wydrukować nową, bo to jest aktualnie obudowa od impulsowego zasilacza 12V...
P_20200426_172026.jpg
P_20200426_172038.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: Berg »

1. Sugerował bym Ci całą oś X zrobić według projektu bearUpgrade z karetką MZ76 direct z przełożeniem. Znajdziesz na gitgub. Powinno Ci podejść do tej ramy.

2. Pytałem o to jakiej firmy masz tmc2208. Białe widzę. To znaczy że to na 99% Fysetec. @Dragonn kilka dni temu pisacał o tym, że w połączeniu z chyba tą samą elektroniką trzeba wsadzić jumper na skos :D serio.

3. Tam masz założoną szybę na stół, czy drukujesz bezpośrednio na grzałce?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2020, 18:13 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: Pjoter »

Przez chwilę myślałem że nie masz przodu ramy :D Niezły składak, fajnie jest zobaczyć taką konstrukcję na forum, zawsze to coś ciekawszego niż n-ty ender.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

rafaljot pisze:1. Sugerował bym Ci całą oś X zrobić według projektu bearUpgrade z karetką MZ76 direct z przełożeniem. Znajdziesz na gitgub. Powinno Ci podejść do tej ramy.
Popatrzę. Tak naprawdę złożyłem to, żeby zreplikować tę drukarkę na nowo. Składałem z tego co miałem, jedynie wiadomo, profile i elementy montażowe, łożyska, zamawiałem.
rafaljot pisze: 2. Pytałem o to jakiej firmy masz tmc2208. Białe widzę. To znaczy że to na 99% Fysetec. @Dragonn kilka dni temu pisacał o tym, że w połączeniu z chyba tą samą elektroniką trzeba wsadzić jumper na skos :D serio.
Tak Fysetec, albo jego jakas podróba :) O Widzisz dzieki za cenną wskazówkę! poszukam
rafaljot pisze: 3. Tam masz założoną szybę na stół, czy drukujesz bezpośrednio na grzałce?
Mam szybę, docelowo będzie plexi lub MDF i 35x35cm, oczywiście bez grzałki, ale to do PLA tylko i BIG THINGS :cool2:
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

Pjoter pisze:Przez chwilę myślałem że nie masz przodu ramy :D Niezły składak, fajnie jest zobaczyć taką konstrukcję na forum, zawsze to coś ciekawszego niż n-ty ender.
A dziękuję :) Jeszcze nie jest finał, że tak powiem.
P_20200426_183659.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: dragonn »

21mateuszek pisze:Wstępnie problem rozwiązany. Napięcie na TMc powinno scylowac w granicach 0.8-1.2V jak mi podpowiedzieli na wykopie, natomiast travel speed również był zbyt wysoki. Coś już się drukuje :)
Sugeruję poczytać czym jest to napięcie i jak go prawidłowo ustawić a nie na ślepo ustawiać jakaś wartość. Gdzie nawet przy różnych producentach TMC trzeba to inaczej przeliczać.
21mateuszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:26

Re: Problemy z DIY drukarką

Post autor: 21mateuszek »

dragonn pisze:
21mateuszek pisze:Wstępnie problem rozwiązany. Napięcie na TMc powinno scylowac w granicach 0.8-1.2V jak mi podpowiedzieli na wykopie, natomiast travel speed również był zbyt wysoki. Coś już się drukuje :)
Sugeruję poczytać czym jest to napięcie i jak go prawidłowo ustawić a nie na ślepo ustawiać jakaś wartość. Gdzie nawet przy różnych producentach TMC trzeba to inaczej przeliczać.
Przeliczałem napięcie, modyfikowałem je od 0.8 do 1.2V.

Jednak dalej mam problem z osią Z.

Co tu się może dziać?

https://www.youtube.com/watch?v=c6TnZeoVP90
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”