Kalibracja retrakcji?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: dragonn »

Marcin1415 pisze:
anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze:Niestety bowden do niczego się nie nadaje. Po co sobie robić problemy?
Jak sie nie nadaje to moze mi wytlumaczysz w jaki sposob zniknalo u mnie echo w Graberze? Pomyslales o tym ze bowden zmniejsza mase na wozku z glowoca i umozliwia szybszy wydruk? Ja mam e3d v6 tak samo jak ty. Mam bowdena i nie mam zadnych problemow. Drukuje nawet gumowymi filamentami i daje rade. Na dodatek od kiedy mam bowdena jakosc wydrukow mi sie polepszyla.

Czasami sie zatanawiam na jakiej podstawie opierasz swoje wypowiedzi. Bo tobie nie wyszlo to innym tez nie moze?
Opieram na własnym doświadczeniu. U mnie drukarka ma pracować niezawodnie w najcięższych warunkach. Sprubuj wydrukować wieżę eiflla lub coś gęsto ażurowanego z PLA na tej głowicy i bowdenie. Prawdopodobnie się zaczopuje w ciągu kilku minut. Tak z ciekawości to jaką długość retrakcji masz ustawioną? U mnie dopiero powyżej 3mm retrakcji przynosiło dobre efekty ale powodowało czopowanie. Co najciekawsze to pierwszy wydruk kostki kalibracyjnej na bowdenie miał SKOŚNE PRĄŻKI. Cieszyłem się z tego że po przejściu na bowden się ich pozbędę a tu taka niespodzianka. Jeśli zapuszczam kilkugodzinny wydruk to muszę mieć pewność że nic się nie wydaży.
Czopowanie może mieć różne przyczyny ale zazwyczaj przyczyną nie jest bowden, on je tylko ujawnia. Ci mogę od razu powiedzieć że anraf1001 też miał ten problem i u niego przyczyną było niedostateczne schładzanie radiatora głowic. Co do prążków to nie wiem gdzie to niby wyczytałeś że bowden je likwiduje ale pierwszy raz takie coś słyszę :crazy: , prążki wynikają z problemów z mikrokrokiem na silniki ekstrudera co zazwyczaj wiąże się z kijowym stepstickiem np. DRV - a jako że w przypadku bowdena filament ma większe opory to efekt się jeszcze powiększa.

Po prostu nie zaczynaj postu od 'do niczego się nie nadaje' jak są ludzie którzy używają i działa im dobrze również w komercyjnych konstrukcjach. A bowdena warto 'się nauczyć' jeśli masz zamiar kiedyś zrobić upgrade do multimaterial (oczywiście można multimaterial na direct ale to robienie sobie dodatkowych problemów).
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

Marcin1415 pisze:Sprubuj wydrukować wieżę eiflla lub coś gęsto ażurowanego z PLA na tej głowicy i bowdenie. Prawdopodobnie się zaczopuje w ciągu kilku minut. Tak z ciekawości to jaką długość retrakcji masz ustawioną? U mnie dopiero powyżej 3mm retrakcji przynosiło dobre efekty ale powodowało czopowanie. Co najciekawsze to pierwszy wydruk kostki kalibracyjnej na bowdenie miał SKOŚNE PRĄŻKI. Cieszyłem się z tego że po przejściu na bowden się ich pozbędę a tu taka niespodzianka. Jeśli zapuszczam kilkugodzinny wydruk to muszę mieć pewność że nic się nie wydaży.
Ta wiezie eiffla to musze sprobowac. Co do dlugosci retrakcji. Ja uzywam 2.5mm 50mm/s. Tylko dla PETG mam 3mm. Bo wiesz dlogosc retrakcji to nie wszystko. Predkosc tez sie liczy. Co do czopowania to tak jak dragonn mowi. Moze masz zbyt slabe chlodzenie radkatora. U mnie kupienie lepszego wentylatora wyeliminowalo ten problem.
dragonn pisze:działa im dobrze również w komercyjnych konstrukcjach.
No wlasnie tu jest tak samo jak z Corexy. Niby bez sensu bo lepsza jest prosta mechanika a jednak firmy takie jak UM i nie tylko robia drukarki na tej mechanice w dodatku z Bowdenem i drukuja bardzo ladne modele. Czyli jednak do czegos sie nadaje.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: kapi »

Dzięki panowie za słowa otuchy :)

tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 6
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: Marcin1415 »

Czopowanie może mieć różne przyczyny ale zazwyczaj przyczyną nie jest bowden, on je tylko ujawnia. Ci mogę od razu powiedzieć że anraf1001 też miał ten problem i u niego przyczyną było niedostateczne schładzanie radiatora głowic. Co do prążków to nie wiem gdzie to niby wyczytałeś że bowden je likwiduje ale pierwszy raz takie coś słyszę :crazy: , prążki wynikają z problemów z mikrokrokiem na silniki ekstrudera co zazwyczaj wiąże się z kijowym stepstickiem np. DRV - a jako że w przypadku bowdena filament ma większe opory to efekt się jeszcze powiększa.
Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja. Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6. Ona ma za małą strefę gorącą co uniemożliwia zastosowanie dłuższej retrakcji. W UM głowica jest już zaprojektowana pod bowden i tam to śmiga.

Co do prążków to są różne teorie więc piszę to co gdzieś wyczytałem. Może być za mała ilość kroków, wadliwy silnik lub stepstick. U mnie wymiana stepstika nic nie dała, zastosowanie diod również. W nowej drukarce mam titana i po cichu liczę na to że nie będzie prążków.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

Marcin1415 pisze:Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej.
Ma rację. Jeżeli masz słabe chłodzenie radiatora to filament mięknie wcześniej w głowicy. To może powodować, że przy zbyt częstych retrakcjach filament jest "ubijany" w głowicy co powoduje jej zatkanie.
Marcin1415 pisze:Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6.
Mam właśnie tą głowicę i nie ma żadnych problemów. Ciekawe.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 6
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: Marcin1415 »

anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze:Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej.
Ma rację. Jeżeli masz słabe chłodzenie radiatora to filament mięknie wcześniej w głowicy. To może powodować, że przy zbyt częstych retrakcjach filament jest "ubijany" w głowicy co powoduje jej zatkanie.
Marcin1415 pisze:Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6.
Mam właśnie tą głowicę i nie ma żadnych problemów. Ciekawe.
W tą stronę nie pomyślałem. Jest to możliwe.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: dragonn »

Marcin1415 pisze:
Z tym czopowaniem wydaje mi się że nie masz racji. Nie wiem dlaczego wymiana wentylatora pomogła ale to jakiś przypadek, pewnie przy okazji wyczyścił dyszę i pomogło. Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja. Dodatkowo jeśli jest zbyt częsta to potęguje efekt. U mnie bowden się nie sprawdził ale głowną przyczyną jest głowica e3dv6. Ona ma za małą strefę gorącą co uniemożliwia zastosowanie dłuższej retrakcji. W UM głowica jest już zaprojektowana pod bowden i tam to śmiga.

Co do prążków to są różne teorie więc piszę to co gdzieś wyczytałem. Może być za mała ilość kroków, wadliwy silnik lub stepstick. U mnie wymiana stepstika nic nie dała, zastosowanie diod również. W nowej drukarce mam titana i po cichu liczę na to że nie będzie prążków.
Wiesz dlaczego w bowden trzeba dawać dłuższą retrakcję? Bo z względu na luzy rurki, sprężystość materiału tak naprawdę np. 3mm retrakcji w bowden daje efektywną retrakcję w direct na 1-0.5mm. Prawidłowo dobrana retrakcja w bowden nie wysuwa nic dalej filamentu niż w direct. Istotna jest ale szybkość bo z względu na luzy rurki oraz wspominaną sprężystość retrakcja może być ciut opóźniona. Oczywiście przez te parametry łatwo dobrać retrakcję tak że filament będzie faktycznie zbyt daleko wyciągany a wtedy jak mam słaby wentylator on mięknie i przykleja się do ścianek heatbreaku.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: McKee »

Marcin1415 pisze: Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja.
Bzdura kompletna.
Na głowicy retrakcja jest (powinna być) taka sama w bowdenie i direct - chodzi o zatrzymanie wypływania filamentu i w obu przylądkach trzeba 'na głowicy' cofnąć tyle samo / tak samo. Na ekstruderze w przypadku direct jest tak samo jak na głowicy ale w bowdenie jest kilkadziesiąt cm rurki w której filament ma luzy - i dlatego trzeba na ekstruderze (bowdena) cofnąć więcej, żeby na głowicy było tak samo (czyli tyle ile trzeba dla danego materiału).
dragonn
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 6
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: Marcin1415 »

McKee pisze:
Marcin1415 pisze: Tak na zdrowy rozum to czopowanie jest spowodowane tym że za dużo filamentu jest cofane do strefy zimnej. Dzieje się tak głównie na bowdenie ponieważ jest dłuższa retrakcja.
Bzdura kompletna.
Na głowicy retrakcja jest (powinna być) taka sama w bowdenie i direct - chodzi o zatrzymanie wypływania filamentu i w obu przylądkach trzeba 'na głowicy' cofnąć tyle samo / tak samo. Na ekstruderze w przypadku direct jest tak samo jak na głowicy ale w bowdenie jest kilkadziesiąt cm rurki w której filament ma luzy - i dlatego trzeba na ekstruderze (bowdena) cofnąć więcej, żeby na głowicy było tak samo (czyli tyle ile trzeba dla danego materiału).
Teoretycznie kolega ma rację ale w rzeczywistości różnie z tym bywa. Przejzdy głowicy są różnej długości a ustawienie długości retrakcji jedno. Do tego jeszcze skręcanie filamentu w rurce. Wolę proste rozwiązania które są skuteczne.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

Marcin1415 pisze:Przejzdy głowicy są różnej długości a ustawienie długości retrakcji jedno.
A jaka jest różnica z directem w tej kwestii?
Marcin1415 pisze:Do tego jeszcze skręcanie filamentu w rurce.
...
Marcin1415 pisze:...w rzeczywistości różnie z tym bywa.
No czasami ma to sens. Rzeczywistość boli ;-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”