Kalibracja retrakcji?

Jakość druku Cię nie zadowala?
MosfetN
Postów w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: MosfetN »

Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

MosfetN pisze: Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Wierzę, ale tak czy tak mógłbyś wrzucić? Z chęcią sprawdzę :-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: dragonn »

MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
To co mówisz oczywiście to co mówisz brzmi sensownie. Co do opóźnienia w fazie to po części po to dali w Marlin teraz LIN_ADVANCED, ciekawe czy jest to używane domyślnie w uli. Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

dragonn pisze:Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.
No dokładnie. Tez nigdy nie mialem z tym problemu ale to pewniw tez zalezy od bowdena. Kazdy jest inny :/
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: dragonn »

Zresztą nie mam też tak długiej rurki, moja to może ma z 400mm.
MosfetN
Postów w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: MosfetN »

anraf1001 pisze:
dragonn pisze:Co do drukowania elementów na 100% infillu no to cóż, wydrukowałem wszystkie części do Hypercube Evo na 100% infill z PET-G i nie miałem jakiekolwiek problemu.
No dokładnie. Tez nigdy nie mialem z tym problemu ale to pewniw tez zalezy od bowdena. Kazdy jest inny :/
Nie chodzi o drukowanie cały czas na infill 100 % (tu cisnienie jest stałe) tylko na przemienne drukowanie normalnie i 100% infill np. w sytuacji gdy drukujemy dwa walce obok siebie o rożnej wysokości jeden kończy się wcześniej niz drugi a co za tym idzie warstwy top 100 % infill są drukowane gdy na drugim walcu kładziemy standardowe warstwy. Na wyższym walcu powinien powstać artefakt na zewnętrznych obrysach związany z podniesionym ciśnieniem w głowicy po druku 100% infill na końcowych warstwach niższego walca - to tak w skrócie , problem jest bardziej złożony , test wrzucę po powrocie do Polski - aktualnie jestem za granicą.
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 6
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: Marcin1415 »

MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: dragonn »

Marcin1415 pisze:
MosfetN pisze:Prawda jest taka że, filament 1.75 z grubsza nie nadaje się do bowdena w szczególności przy drukarkach o większym polu roboczym. Ja wywaliłem bowdena głównie z powodu braku stałego ciśnienia w głowicy - np po 100% infill mamy podwyższone ciśnienie co objawia się w postaci szerszej ścieżki (pierwsza po wypelnieniu) oraz problemów z retrakcją przy bowdenie o dlugosci ~750 mm. Dodatkowo ektruzja jest czasowo przesunięta w fazie względem g-code z powodu małej lecz jednak istniejącej ściśliwości filamentu. Ogólnie rzecz biorąc procesy zachodzące w bowdenie na 1.75mm sa bardziej złożone niz może się wydawać lecz wniosek z tego plynie taki - bowden działa sensownie tylko z filamentem 3 mm. Jak ktos nie wieży to mogę wrzucić .stl testu na stałość ciśnienia w głowicy i wszystko będzie pięknie widać jakie to artefakty z tego wynikają.
Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Obrazek
Masz ciekawej pojęcie protezy.
anraf1001, FlameRunner
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: anraf1001 »

Marcin1415 pisze: Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Druk wielokolorowy tez zrobisz na diretcie? No kurde.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Kalibracja retrakcji?

Post autor: McKee »

anraf1001 pisze:
Marcin1415 pisze: Bowden to taka proteza, przedłużenie. Niby działa ale nie tak jakbyśmy tego chcieli. Lekka oś z directem jest rozwiązaniem większości problemów. Po co sobie robić problemy. :D
Druk wielokolorowy tez zrobisz na diretcie? No kurde.
Pewnie, że zrobi. Zakładam, że nie widziałeś Makerbota 2 ? Przecież to jedna z najpopularniejszych na świecie konstrukcji (!)
Dyskusja do niczego nie prowadzi - i bowden, i direct mają swoje wady i zalety, i związane z tym zastosowania.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”