Ender 3 dziwna 1 warstwa

Jakość druku Cię nie zadowala?
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: Matlej »

Hej.
Po dłuższym nie używaniu (ok 2 tyg) i wymianie bloku grzejnego na nowy
https://allegro.pl/oferta/blok-grzejny- ... NGFiYTU%3D
założyłem dyszę 0.6mm
Ustawienia w Cura layer height 0.5
Zaczynam drukować i widzę coś takiego jak na zdjęciu (nie wiem jak jest wstawić tutaj dla tego jest na dole)
Leci druk i co chwilę brakuje filamentu. Przy 2 lini też brak ale w innych miejscach więc przynajmniej wiadomo że to nie wina jakichś ustawień/błędu w projekcie

Czy ktoś może wie czemu to się wydarzyło na 1 warstwie. 2 i kolejne lecą już dobrze
Co mnie też bardzo zdziwiło pod czas drukowania 1 warstwy było słychać coś jakby małe pęcherzyki powietrza pękały. Ten dźwięk był z okolic bloku grzejnego lub stołu (ciężko określić bo wszystko blisko siebie)
Załączniki
20200620_102005.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: FlameRunner »

Mało widać na zdjęciu.

Szparka wyeliminowana?

Czy problem jest powtarzalny? Bo jak nie, to nie ma problemu. :P Jeśli to pierwszy wydruk na nowych częściach, może głowica potrzebowała czasu na wypełnienie się materiałem i wypchnięcie resztek powietrza.

Swoją drogą wysokość warstwy 0,5 mm jest dość duża jak na dyszę 0,6 mm, jaką ustawiłeś do tego szerokość ścieżki?
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: Matlej »

Szparka - tak kupiłem u tdicad i zamontowałem
Powtarzalność - 1 raz i tak nowa głowica
Wysokość - gdzieś tutaj na forum czytałem że max można dawać 0.1 mniej jak wielkość dyszy
Szerokość - podasz nazwe po ang to zaraz napiszę
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: FlameRunner »

Sprawdź raz jeszcze i dopiero się przejmuj. :P

Co do wysokości warstwy nie mogę się zgodzić z tą ogólną zasadą. Przy dyszy 0,1 mm maksymalna wysokość warstwy byłaby 0,0 mm. :D Przy dyszy 1,2 mm, dopuszczalna byłaby warstwa 1,1 mm. :D
Warstwa 0,5 mm przy dyszy 0,6 mm to jest sporo, ścieżki będą mało spłaszczone. Nie mówię, że będzie na pewno źle, ale miej to na uwadze w razie czego.

Szerokość ścieżki w Cura to parametry Line Width.
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: Matlej »

Line Width - 0.4
Przy 4 warstwie już wogóle nie słychać tych pęcherzyków.
Co wysokości to to dyszą 0.4 drukuje 0.3 max jak chcę coś lepszej jakość uzyskać to daje 0.2
a dyszą 0.6 drukowałem parę elementów 0.5 i póki co nic się nie rozpadło :D z 2 strony to taką dyszą drukuję np koszyk na karty czy kości do planszówek więc nawet jak coś gdzieś się rozwarstwi to raczej nie problem :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: FlameRunner »

Moment, masz w tym momencie:
- dysza: 0,6 mm
- szerokość ścieżki: 0,4 mm
- wysokość warstwy: 0,5 mm
?

To jest przepis na nieudany wydruk, a poza tym zwyczajnie nie ma sensu. Ustaw ścieżkę 0,6 mm i warstwę 0,4 mm, to będzie miało sens, a nawet będzie się szybciej drukować (przekrój ścieżki 0,24 mm^2 zamiast 0,20 mm^2).

No ale raz jeszcze: nie mówię, że będzie na pewno źle, ale miej to na uwadze w razie czego.
Matlej
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: Matlej »

(przekrój ścieżki 0,24 mm^2 zamiast 0,20 mm^2) - nie rozumiem o czym mówisz w sensie nie moge znaleźć takiego ustawienia, możesz podać angielską nazwę ?
Penie że spróbuję takie ustawienia bo nie dość że wogóle się na tym nie znam to jeszcze drukuje mało więc zanim się czegokolwiek nauczę to albo miną lata a i po tym czasie pozapominam połowy, bo tak jak mówiłem za rzadko drukuje aby wszystko pamiętać
Przy tych ustawieniach co podałeś na ścieżkę i warstwę czas jest taki sam ale faktycznie jak przeczytałem moje ustawienia napisane przez CIebie to to jest mało sensowne :D
Edit
Przy druku który miał wcześniej 5h17min teraz jest 4h36min :D
Ostatnio zmieniony 20 cze 2020, 12:45 przez Matlej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: FlameRunner »

Pole powierzchni przekroju poprzecznego ścieżki.
Teraz masz: 0,4 mm * 0,5 mm = 0,20 mm^2
Proponuję: 0,6 mm * 0,4 mm = 0,24 mm^2
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: japim »

Kolego. Drukując dyszą 0.6 ścieżkę o szerokości 0.4 i wysokości 0.5 właściwie to stawiasz ją na sztorc.
Aby wydruk miał sens to kolejne ścieżki powinny być delikatnie rozsmarowane dyszą - czyli szerokość równa lub szersza niż średnica. Nie mówię że się nie da drukować węziej niż średnica dyszy (sam to praktykuje) ale nigdy na sztorc. Jak węziej to i niżej.

Obrazek poniżej pokazuje co próbujesz robić a jak powinno być
Załączniki
Dysza.jpg
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Re: Ender 3 dziwna 1 warstwa

Post autor: Matlej »

Dzięki za wytłumaczenie. Ustawiłem tak jak napisał FlameRunner i faktycznie czas zmniejszył się w druku ponad 5 h o 40min :D i jeśli dobrze rozumiem to Ty napisałeś to jest to to samo co on napisał tylko że Ty to graficznie wytłumaczyłeś. A jesli źle rozumiem to jestem ..... :thumbdown:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”