Prusa Mini - wystajace narozniki

Jakość druku Cię nie zadowala?
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: mobile4you »

dsc pisze:[...] takze nie wiem co innego jest dluzsze ze heatbreak wystaje.
U mnie też trochę wystaje. Pytanie czy rozkręcałeś i czyściłeś hotend?
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Nie, wykrecilem tylko caly heatbreak i zmienialem rutke ptfe, nic wiecej nie dotykalem.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Ponizej kostki testowe drukowane w opcji wazy czyli scianka winna miec 0.45mm. Drukowalem z extraction ratio ustawionym na 95% oraz 100% oraz przy roznych temperaturach (tak wiem zmienilem dwa parametry naraz co nie jest wskazane):
95%_200C_round.jpg
95%_200C_square.jpg
100%_210C_round.jpg
100%_210C_square.jpg
Wymiary:

kostka zaokr EM 95% 200degC - scianki grubosci 0.40mm / 0.41mm / 0.42mm / 0.42mm (mierzone w srodku scianki), spod grubosci 0.80mm
kostka ostr EM 95% 200degC - scianki grubosc 0.40mm / 0.40mm / 0.42mm / 0.42mm, spod grubosci 0.80mm

kostka zaokr EM 100% 210degC - scianki grubosci 0.42mm / 0.43mm / 0.44mm / 0.44mm, spod grubosci 0.84mm
kostka ostr EM 100% 210degC - scianki grubosci 0.42mm / 0.43mm / 0.44mm / 0.44mm, spod grubosci 0.82mm

Wymiary zewnetrzne w obu kostkach mierzone w miejscu widocznego zgrubienia (u dolu kazdej z kostek, widac na zdjeciach jest taka krawedz) to praktycznie tyle ile w modelu, mierzone w innych miejscach jest tak jak wczesniej 0.15mm mniej. Wysokosc kostek 9.95mm mierzona w miejscu konca druku (w innych jest mniej bo jest mniej o jedna warstwe filamentu).

Drukne to raz jeszcze z wylaczonym elephant foot compensation bo to chyba zmniejsza mi podstawy i jestem ciekaw czy usunie to ta irytujaca wystajaca wartwe u dolu. Pozatym jakosc druku jest chyba OK, jutro przyjdzie heatbreak Bond Tech'a, ale narazie chyba zostawie jak jest i sprobuje wydrukowac cos bez trybu wazy.
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: fredator »

dsc pisze:Drukne to raz jeszcze z wylaczonym elephant foot compensation bo to chyba zmniejsza mi podstawy i jestem ciekaw czy usunie to ta irytujaca wystajaca wartwe u dolu.
Też myślę, że to przez zbyt dużą kompensację stopy słonia w slicerze. Jeśli tak, to zmniejsz ją lub wyłącz.
dsc pisze:Wymiary zewnetrzne w obu kostkach mierzone w miejscu widocznego zgrubienia (u dolu kazdej z kostek, widać na zdjeciach jest taka krawedz) to praktycznie tyle ile w modelu, mierzone w innych miejscach jest tak jak wcześniej 0.15mm mniej.
Nie ma sensu mierzyć grubości ścianki ani modelu tam gdzie jest artefakt.

Jeśli chcesz mierzyć grubość ścianki, to sprawdzaj na kilku górnych warstwach dla każdego z boków.
Jeśli chcesz mierzyć kostkę od boku do boku to rób to jak najniżej, ale wyżej niż stopa słonia, jej kompensacja oraz ten artefakt. Tutaj to akurat lepiej by było dać kilka obrysów żeby usztywnić ścianki.

Odnośnie zbyt niskiej ekstruzji to na jednym ze zdjęć widać też płaską powierzchnię wewnątrz kostki i tam też się to uwidoczniło (przerwy między liniami). Nie mieszałeś nic przy oryginalnym profilu? Jaką właściwie masz wysokość warstwy? Może to po prostu te odjęte 5% FR.
dsc pisze: Pozatym jakosc druku jest chyba OK, jutro przyjdzie heatbreak Bond Tech'a, ale narazie chyba zostawie jak jest i sprobuje wydrukowac cos bez trybu wazy.
Jak dla mnie wniosek jest taki, że bez retrakcji nie ma dziur w ściankach. Ten wydruk bez trybu wazy to puść jeszcze przed zmianą gardzieli, będzie można wtedy porównać.
dsc
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Grubosci scian mierzone byly powyzej artefaktu, wymiary bok do boku mierzylem ponad artefaktem, ten pomiar bliski wymiarom z modelu "lapalem" specjalnie u dolu kostki bo bylem ciekaw czy gdzies jest dobrze (w sensie tyle ile w modelu).

To zdjecie spodu z wnetrza kostki jest z kostek drukowanych na 95% ekstrakcji, wiec mozliwe, ze to te odjete 5%. Drukne raz jeszcze jedna z tych kostek w trybie wazy na oryginalnym profilu z wylaczona kompensacja stopy slonia i zobacze jak jest, moze ten dziwaczny artefakt pogrubiajacy tez zniknie (na marginesie dodam, ze jest tez na wiekszych kostkach drukowanych w trybie wazy przed dlubaniem przy drukarce). No i wydrukuje kostke z ostrymi rogami z wypelnienie 15%, zeby zobaczyc jak to wyglada.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: panWiadr0 »

Nie liczy się grubości pojedynczej ścianki, no chyba że drukujesz tylko w trybie wazy w co wątpię. Dwa obrysy to dobry start do uzyskania realnego wyniku.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

To Prus'owska metoda sprawdzania underextrusion:

https://help.prusa3d.com/en/article/ext ... ation_2257

Wedlug tego poradnika, druk w trybie wazy powinien miec scianki grubosci 0.45mm. Ja mam zerowe doswiadczenie, wiec sie nie znam :)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: morf »

FlameRunner opisal gdzies chyba caly temat dlaczego nie powinno sie uzywac tylko pojedynczej scianki.

Anyways jak wezmiejsz 2 obrysy (zakladajac ze external perimeter width i perimeted width masz to samo == 0.45) z dwoch scianek powinienes uzyskac 0.9
dsc
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: FlameRunner »

W bazie wiedzy oczywiście. ;)
viewtopic.php?f=70&t=5494
Należy zwrócić uwagę, że pierwsze dwa posty to rozważania czysto teoretyczne dotyczące Ultimaker Cura.
Dopiero potem dyskusja schodzi na Slic3r i na zawyżanie szerokości ścieżki przez różne niedoskonałości wydruku.
dsc
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Ja od przeczytania tego artykulu Prusy mialem wrazenie, ze to troche malo sensowna proba, szczegolnie ze przy wiekszej sciance mozna miec odchylki 0.02mm w zaleznosci od punktu pomiaru. Przykladowo na kostkach drukowanych w trybie wazy, przy extrusion multiplier na 95% mam scianki grubosci srednio 0.41mm czyli niby za malo wedlug Prusy i spod o grubosci 0.80mm czyli idealnie bo spod ma 5 warstw czyli 0.20mm + 4*0.15. Przy EM na 100% sa nieco grubsze scianki, srednio 0.43mm, ale spody juz za grube bo maja 0.85mm.

Klopot w tym, ze w slicer'ze Prusy nie da rady drukowac w trybie wazy z podwojnym obrysem, zawsze wywala popup, ze ma byc 1 obrys chyba ze ja czegos nie rozumiem do konca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”