Prusa Mini - wystajace narozniki

Jakość druku Cię nie zadowala?
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: Mati »

W trybie wazy z założenia jest tylko jeden obrys. Nie da się w tym trybie drukować z większą liczbą obrysów.
dsc
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: Andrzej_W »

To ustaw 0% infill 2 obrysy i bez górnych warstw.
dsc
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Wychodzi na to ze artefakt i tak zostaje mimo ze wyzerowalem elephant foot compensation:
IMG_20200701_134249.jpg
IMG_20200701_133619.jpg
IMG_20200701_133445.jpg
Caly druk poszedl na domyslnym profilu Prusy 0.15mm Quality oraz domyslnym profilu Fillamentum (za wyjatkiem wyzerowanego EFC).
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: panWiadr0 »

FlameRunner pisze:W bazie wiedzy oczywiście. ;)
viewtopic.php?f=70&t=5494
Należy zwrócić uwagę, że pierwsze dwa posty to rozważania czysto teoretyczne dotyczące Ultimaker Cura.
Dopiero potem dyskusja schodzi na Slic3r i na zawyżanie szerokości ścieżki przez różne niedoskonałości wydruku.
Ta teoria odnośnie Cury ma przełożenie na rzeczywistość. Akurat w tym temacie w końcu osiągnąłem nirwanę. Filament na którym kalibrowałem kroki w połączeniu z tą metodą daje flow = 100.0%
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: Pjoter »

IMHO kalibracja flow tylko organoleptycznie na górnej warstwie kostki 20x20x20. Za pomocą suwmiarka nie da rady uzyskać tak dobrego efektu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Kostka z dwoma obrysami (zgodnie z rada Andrzeja):
IMG_20200701_201008.jpg
Jak widac u dolu wciaz jest ten sam artefakt, to chyba ten sam poziom, co ostatnia spodnia warstwa, ale za cholere nie wiem czemu jest lekkie przesuniecie miedzy koncem tej warstwy a reszta sciany.

Grubosci scian: 0.835mm / 0.840mm / 0.850mm / 0.868mm, zgodnie z info przy ilosci obrysow w slicer'ze Prusy, przy dwoch obrysach powinna byc grubosc 0.87mm. Co ciekawe spod ma grubosc 0.78mm, czyli tez za malo, moglbym podkrecic extraction multiplier na 102%, ale przy kostkach w trybie wazy spody byly zbyt grube takze troche mi sie to kloci.

Mam juz heatbreak Bond Tech'a, teraz nie wiem czy cisnac dalej z tym, co jest, czy wymienic heatbreak.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: panWiadr0 »

Ale prawie zawsze tak jest. Gdy kończy się drukować spód zmienia się czas przejazdu, często też punkt startowy, zapewne zmienia się też ciśnie startowe w głowicy. Musisz porównać GCODE tych dwóch warstw granicznych.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Odswieze temat, bo w koncu zainstalowalem heatbreak Bondtech'a. Oto kostka z ostrymi naroznikami drukowana w trybie wazy, jeden obrys:
bondtech1.jpg
Jak widac spod jest znow dosc nierowny, te pierwsze warstwy poprostu nie wychodza dobrze, przynajmniej jedna warstwa "rozlewa" sie nieco szerzej, reszta jak na moje niewprawione oko jest w miare OK. Jakies sugestie co z tym fantem zrobic ? Drukowane na domyslnym profilu Prusy 0.15mm Quality, z wylaczonym Elephant Foot Compensation. Filament Fillamentum PLA, tez domyslny profil na 210degC, extrusion multiplier ustawiony na 1, ale chyba musze to zmienic, bo szybki pomiar scianek suwmiarka pokazuje 0.43mm (ale zanim to zrobie to wydrukuje kostke z dwoma obrysami).
greg
Postów w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: greg »

Włącz Elephant Foot Compensation, w profilach MK3S jest tam wartość 0.2, nie wiem jak to wygląda w Mini ale przetestuj
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

OK z wlaczonym EFC na domyslnej wartosci 0.2mm jest lepiej, chociaz wciaz miedzy spodem a reszta scianki jest okolo 0.1mm roznicy, przykladowo kostka z ostrymi rogami z postow wczesniej, ma prawie ze idealnie 30.00mm u spodu, ale okolo 29.90mm w gornej czesci. Ta delta zawsze w sumie wystepowala, od samego poczatku, wszystkie modele wychodzily 0.1mm mniejsze w XY, oraz okolo 0.2mm mniejsze w Z. Zaznacze jak wczesniej, ze zmieniony jest heatbreak na ten niby lepszy od Bondtech'a, wiec na moj rozum, jesli problem zostal to nie mial nic wspolnego z underextrusion i innymi problemami normalnie wiazanym z oryginalnym heatbreak'iem Prusy.

Badalem tez grubosci scianek i spodu w kostce z dwoma obrysami i wyszlo nastepujaco:

Dol - 0.859mm
Prawy - 0.856mm
Gora - 0.882mm
Lewy - 0.849mm
Grubosc spodu - 0.774mm
Wysokosc scianki - 9.843mm

[gdzie Dol to scianka drukowana od strony dolnej krawedzi plyty drukarki, Prawy to scianka drukowana od strony prawej krawedzi plyty drukarki itd.]

Wedlug informacji w Slicer'ze Prusy, to scianka winna miec 0.87mm, a grubosc spodu winna miec 0.75mm, chociaz troche mi to srednio pasuje akurat, bo pierwsza warstwa ma 0.20mm, a kolejne 0.15mm, co przy 5 warstwach daje 0.8mm. Tak czy siak, z jakiegos powodu "gorna" scianka ma znacznie wiecej niz pozostale, no i Z jest prawie 0.2mm nizsze niz powinno. Teoretycznie moglbym kombinowac z Extrusion Multiplier, bo moze faktycznie nieco za malo filamentu idzie na warstwe, jesli przyjac, ze spod ma miec 0.8mm, a wyszlo 0.774mm, to wowczas EM powinien wyniesc 0.8 / 0.774, co daje okolo EM = 1.03, tyle, ze wowczas na 100% rozjada sie wyniki w grubosciach scian :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”