Prusa Mini - wystajace narozniki

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: morf »

Szczerze to strasznie nierowne masz te warstwy.
Widzialem wydruki z Prusy Mini i (nie obraz sie) ale ich scianki nie byly az tak nierowne,
Szczegolnie na tym zdjeciu download/file.php?id=35477&mode=view

Material to PLA?


Czy masz Mini z pierwszego rzutu z Grudnia 2019/Stycznia 2020?
Z tego co kojarze bylo na forach troche problemow, wynikajacych czesto z niedbałego złożenia drukarki w fabryce (czytaj robili na szybko).
W zasadzie chyba trzebaby rozebrac drukarke przesmarowac lozyska i zlozyc na nowo.

Proponuje cisnac dalej support, wg mnie dalej mechanicznie (ale co ja tam wiem!).
Mozesz jeszcze podpytac na prusaforums, u nas na forum ta drukarke ma chyba tylko kilka osob (3-4?)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
sylwester_7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2020, 22:43
x 1

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: sylwester_7 »

dsc pisze:Na chat ostanio wchodzilem 5 razy z tym wlasnie problemem i ciagle sugeruja tylko extrusion multiplier, pozatym widac ze nie bardzo wiedza co z tym zrobic.
Poczekaj, nie wiem, czy dobrze łapię chronologię. Czy po pokazaniu tych zdjęć:
bottom_vs_top.jpg
- nadal sugerowali tylko "extrusion multiplier" i problemy z heat breake? Gówno się znam, ale przecież na tym zdjęciu widać, że drukarka jest zepsuta :)

Czy dobrze złożona i sztywna drukarka robi takie rozjazdy na ściankach, wyłącznie za sprawą parametrów dot. przepływu i temperatur? Nie, no, bez jaj :shock:

Moja - nieco mityczna, przyznaję - opinia o superfajnym supporcie Prusy właśnie legła w gruzach. Moim zdaniem, widząc źle złożoną drukarkę sugerują rozwiązania z dupy - nieładnie :(
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: olo2000pm »

sylwester_7 pisze:Prusy właśnie legła w gruzach.
Przy masowej produkcji niestety tak jest. Kolega dcs, powinien zgłosić reklamacje i albo samemu odesłać ja do serwisu, albo poczekać na kuriera Prusy. Nie wiem jakie mają procedury, ale niewątpliwie kupując oryginalna Pruse należy oczekiwać lepszego traktowania.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Jedyne zdjecie jakie widzieli to to pierwsze z poczatku watku, w oparciu o to i moj opis, ze "wywala" narozniki sugerowali dlubanie przy EM. Te pozniejsze musze im podeslac, wydaje mi sie, ze to wszystko za sprawa grzebania przy heatbreak'u, notabene za ich sugestia, ze cos na drukarce jest nietak. Ponizej porownanie do czesci drukowanej przed kombinacjami z heatbreak'iem.
IMG_20200626_090028.jpg
IMG_20200626_090126.jpg
Druga sprawa ze swiatlo tez mocno uwidacznia warstwy ale zgadzam sie oczywiscie, ze mocno nierowne te warstwy.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: morf »

to moze podczas grzebania jednak zrobiles sobie "szparke" pomiedzy PTFE a heatbreak
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
sylwester_7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2020, 22:43
x 1

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: sylwester_7 »

dsc pisze:Jedyne zdjecie jakie widzieli to to pierwsze z poczatku watku, w oparciu o to i moj opis, ze "wywala" narozniki sugerowali dlubanie przy EM.
Świat druku 3D nie przestanie mnie fascynować do samego końca antropozoiku.

U mnie w 4Max pro, jak narożniki wystawały, wyłączyłem jerk controll i akcelerację w Curze. Bo w Prusa slicer wszystko działało dobrze od strzału, poza wariackimi prędkościami jałowych ruchów, które musiałem ograniczyć. A u Ciebie, w produkcie Prusy, los sprawił, że pewnie rozregulowałeś sobie całą konstrukcję w trakcie prób naprawienia tych pogrubionych narożników.

Napić się trzeba, piątek :)
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: fredator »

Po opisie w pierwszym poście nie domyśliłem się, że Fillamentum ma gotowe profile w PrusaSlicer (myślałem, że próbujesz użyć nieskonfigurowanego filamentu). Skoro tak jest, to faktycznie możesz testować na domyślnych ustawieniach. Wiem, sam mogłem sprawdzić, ale nie chciało mi się go instalować. :smile2:

Na zdjęciach nierównych warstw widać, że jest kleks i w tej samej linii zbyt niska ekstruzja (ewentualnie odwrotnie, ale wątpię). Jak dla mnie to dowód na problem ze ścieżką filamentu (gdzieś na linii ekstruder - PTFE - hotend). Moim zdaniem najbardziej obiecującym podejrzanym jest hotend, co już wskazywał m.in. kolega morf.

Nie chcę się wdawać w dywagacje na temat producenta, jego renomy i tego czy należy drukarkę oddać, męczyć support czy np. próbować naprawiać samemu.
Ja bym pewnie próbował tych 2 ostatnich strategii, a oddał w ostateczności.

Jeżeli jesteś zainteresowany szukaniem przyczyny to może Ci to ułatwić zaprzestanie drukowania tego typu "kostek kalibracyjnych", które mają wypełnienie, a zamiast tego robienie testów w trybie wazy (lub bez wypełnienia i góry jeśli chcesz włączyć retrakcję). Raz że tak jest szybciej, dwa - taniej, a trzy - pozwala wyeliminować retrakcję jako zmienną jeśli jest taka potrzeba.

Na początek druknąłbym kostkę z zaokrąglonymi rogami w trybie wazy. Jeśli będzie dobrze to znaczy, że przy równomiernym ruchu bez retrakcji drukarka radzi sobie dobrze.
kostka_zaokr.stl
Kostka z zaokrąglonymi rogami (tryb wazy)
(13.17 KiB) Pobrany 122 razy
W przypadku, gdy poprzedni test wyszedłby dobrze, druknąłbym w trybie wazy kostkę z ostrymi rogami.
Jeżeli będzie źle to znaczy, że coś dzieje się przy zmianach prędkości druku - może np. filament leje się z dyszy i potem go brakuje.
Jeśli będzie dobrze, to głównym podejrzanym jest retrakcja.
Kostka_ostre_rogi v1.stl
Kostka z ostrymi rogami (tryb wazy)
(684 Bajtów) Pobrany 133 razy
W celu przetestowania retrakcji możesz druknąć dowolny z powyższych modeli z pojedynczą ścianką (lub ew. dwiema), z 1 dolną warstwą, bez górnych i bez wypełnienia (nie w trybie wazy, tylko normalnym). Jeśli wyjdzie źle to problem dotyczy retrakcji i występuje najpewniej przez "szparkę" albo jakiś inny "heat creep".

To takie moje luźne sugestie - nic nie kosztuje to sprawdzić, a jak wyjdzie np. że problem zaczyna się przy włączeniu retrakcji to przynajmniej wiadomo będzie na 100%, że szukanie problemów w mechanice (która też nie jest mocną stroną tej drukarki IMO) można będzie sobie odpuścić. :smile2:
dsc
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

No niestety chyba wlasnie bardziej zaszkodzilem niz pomoglem tym grzebaniem przy heatbreaku. Watpie ze mam szpare, bo montaz robilem nieco inaczej niz Prusa zaleca i chyba za mocno scisnalem ta rurke. Tak czy siak mam zamowiony heatbreak Bond Tech'a, bedzie jakos w nast. tyg, zobaczymy jak wtedy calosc dziala. Na chwile obecna postaram sie rozkrecic heatbreak i zlozyc go tak jak jest w manualu mimo, ze wtedy wystaje cholernie daleko, ale moze tak ma byc?

Dzieki za dlugi wpis fredator, zaraz puszcze obie kostki i wrzuce zdjecia.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: morf »

dsc
Done is better than perfect.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Prusa Mini - wystajace narozniki

Post autor: dsc »

Zrobilem dokladnie to co ten koles z filmiku, tyle ze ja docisnalem gorna "szyjke" trzymajaca rurke ptfe do konca, a nie do pierwszego oporu. Zreszta na filmiku widac, ze on tez ma ta czesc wkrecona na full, takze, nie rozumiem troche jak mowi ze dokrecil do pierwszego oporu (chyba ze opor mial faktycznie na samym dnie gwintu). Tak czy siak instrukcja Prusy mowi co innego, tam mowia zeby poluzowac heatbreak, wkrecic na full "szyjke", poluzowac o 1/4 obrotu, docisnac palcem heatbreak ku gorze tak, zeby wywolac nacisk na rurke ptfe, dokrecic trzy male srubki w radiatorze (te trzymajace heatbreak) i wtedy dokrecic o 1/4 obroru szyjke (kompresujac jeszcze odrobine w efekcie rurke ptfe). Ja tak robilem u siebie i za cholere nie da rady wcisnac heatbreak'u zeby widoczne byly tylko gwinty na nim, zawsze widac tez czesc gladka, musialbym pociskac ten heatbreak jakas klampa, reka poprostu jest zbyt duzy opor. Ponizej dwa zdjecia, oryginalny montaz z wystajacym heatbreak'iem i po mojej operacji (ktora notabene pogorszyla jakosc druku).
IMG_20200621_225348.jpg
IMG_20200627_135724.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”