Ender 3 i ekstruzja

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 425
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: denior »

Wszystko przeczytałem - bez obaw, nigdzie nie napisał jaki filament używa jedynie jakiej marki, chodzi mi po głowie za niska temperatura dla danego rodzaju plastiku i stąd duże opory i zmniejszony przepływ, albo problem z ślizgającym extruderem skoro napisał:

"Jedno moje spostrzeżenie - kalibrując ekstruder ze zdjętą rurką 10 cm zadane to 10 cm podane, z samą rurką również. Jednak po złożeniu wszystkiego i rozgrzaniu głowicy odmierzyłem sobie 10 cm filamentu od strony ekstrudera w stronę szpul, zaznaczyłem mazakiem i po zadaniu mu 10 cm wciąga za każdym razem inne ilość. Raz potrafił wciągnąć 9 cm, raz 9,5 cm."
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
WojtasTaba
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 11 lis 2019, 17:41
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: WojtasTaba »

Andrzej_W pisze:Zastanawiam się czy jest opcja podmianki na silnik krokowy z innej osi najmniej problematyczny to może być z X.
Właśnie dokładnie też się nad tym zastanawiam i przy okazji zaoszczędzi mi to kilka groszy na ewentualny niepotrzebny zakup.
Andrzej_W pisze:Sprawdź czy ci nie skacze temperatura dyszy, może wieje na nią z chłodzenia i się wychładza i ma ciężko przepchać.
Często drukuję z podpiętym kompem i uruchomionym Repetier-Host. Tam wykresy temperatury hotendu są bez zarzutu.
Chłodzenie mam oryginalne, więc znane ze swojej marności. Nie wydaje mi się, żeby przesadne chłodzenie dyszy było w ogóle możliwe z oryginalnym chłodzeniem.
denior pisze:No ale jaki ten filament PLA, PETG czym drukujesz i z jaka temperaturą?
Na najłatwiejszym możliwym, żeby wykluczyć jak najwięcej możliwości - PLA. Eksperymentowałem z temperaturami w przedziale 180-220 stopni Celsiusza. Bez poprawy.
denior pisze:chodzi mi po głowie za niska temperatura dla danego rodzaju plastiku i stąd duże opory i zmniejszony przepływ
Tylko czy w takim razie nie powinienem widzieć poprawy po prawie dwukrotnym podniesieniu napięcia?
denior pisze:albo problem z ślizgającym extruderem
Wstępnie przyglądałem się pracy radełka i przechodzącego przez niego filamentu. Nie zauważyłem poślizgu zębatki na filamencie. Po przebrnięciu filamentu przez ekstruder wyciągałem filament z rurki i na całej mierzonej długości filamentu widać regularne rowki po radełku. Anomalii typu widocznych śladów poślizgnięć, albo nieregularnych odległości pomiędzy nacięciami od zębów radełka nie było. Ale nie dam sobie ręki uciąć, że niczego w tej kwestii nie przeoczyłem.

Nie wiedziałem, że można coś wywnioskować z coldpulla. Oczywiście zrobię to i wstawię zdjęcia.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Andrzej_W »

Jak zrobisz coldpulla to zobaczysz czy nie masz jakiś zgrubień czy cuś. Przy orginalnym chłodzeniu to on wieje trochę na blok a wentylator od radiatora też dmucha do dołu. Sprawdź czy ci się nie grzeje radiator, mi jak wentylator od radiatora się skończył to ekstruder też nie miał siły przepchać filamentu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”