Ender 3 i ekstruzja

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
WojtasTaba
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 11 lis 2019, 17:41
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Ender 3

Ender 3 i ekstruzja

Post autor: WojtasTaba »

Cześć,
od momentu zakupu drukarki i jednoczesnej rejestracji na forum aż do teraz radziłem sobie z wyszukiwarką, ale w tym momencie poległem, więc muszę prosić Was o pomoc.

W pewnym momencie zacząłem mieć problem z ekstruzją.
Przykładowe zdjęcie.
https://zapodaj.net/705353c12a339.jpg.html

W związku z problemem wymieniłem dyszę. Kupione na alledrogo. Chyba trzeci sort, bo nie miały deklarowanych 0,4 ale trochę siły i wyciorem powiększyłem otwór.
Rurka PTFE została stara, ale filament przez nią przechodzi bez dużych oporów. Ucięta na równo, wyszlifowana iglaczkiem na gładko, dociśnięta do dyszy.
Nowe obie złączki (niebieskie). Od strony głowicy nie była przelotowa więc ostrożnie ją rozwierciłem. Po próbnych (wciąż nie udanych) drukach sprawdzałem i rurka nie cofa się.
Przesunąłem wyżej o ok 2 mm zębatkę ekstrudera, żeby wykluczyć wytarcie się zębatki.
Podawanie filamentu ustawione zgodnie z forumową sztuką.
Podkręcanie potencjometru ekstrudera do 1,2 V nic nie zmieniło.
Filament DD.

Jedno moje spostrzeżenie - kalibrując ekstruder ze zdjętą rurką 10 cm zadane to 10 cm podane, z samą rurką również. Jednak po złożeniu wszystkiego i rozgrzaniu głowicy odmierzyłem sobie 10 cm filamentu od strony ekstrudera w stronę szpul, zaznaczyłem mazakiem i po zadaniu mu 10 cm wciąga za każdym razem inne ilość. Raz potrafił wciągnąć 9 cm, raz 9,5 cm.

Proszę o pomoc, drukarka jest mi potrzebna w mojej pracy, a od dłuższego czasu leżę. Wyczerpałem wszystkie możliwości jakie podpowiedziała mi logika i internet. Szukać nowego silnika krokowego?
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 425
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: denior »

za niska temperatura dyszy?
Zbyt duża prędkość?
Jaki filament?
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Andrzej_W »

Skoro to ender to standardowe pytanie szparka ogarnięta? Sprawdź czy nie popękał ci extruder te plastikowe tak mają. Zamiast zwiększać prąd na stepstikach rozbierz hot end i poskładaj jescze raz. 90% problemów w enderach to szparka między dyszą i rurką PTFE.
Abys
Awatar użytkownika
WojtasTaba
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 11 lis 2019, 17:41
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: WojtasTaba »

denior pisze:za niska temperatura dyszy?
Zbyt duża prędkość?
Jaki filament?
WojtasTaba pisze:Filament DD
Na mocno zaniżonych prędkościach bez zmian. Na starych gcodach, z których kiedyś korzystałem i wtedy było dobrze, problem nadal występuje.
Temperaturę dyszy potwierdzałem zewnętrznym urządzeniem pomiarowym z termoparą.

Andrzej_W pisze:Skoro to ender to standardowe pytanie szparka ogarnięta? Sprawdź czy nie popękał ci extruder te plastikowe tak mają. Zamiast zwiększać prąd na stepstikach rozbierz hot end i poskładaj jescze raz. 90% problemów w enderach to szparka między dyszą i rurką PTFE.
WojtasTaba pisze:Ucięta na równo, wyszlifowana iglaczkiem na gładko, dociśnięta do dyszy....Po próbnych (wciąż nie udanych) drukach sprawdzałem i rurka nie cofa się.
W momencie oględzin ekstrudera sprawdzałem wszystkie plastiki, na próbę podmieniłem sprężynkę na mocniejszą, przesunąłem radełko żeby ocenić czy nie jest wytarte, sprawdziłem łożysko dociskające filament.
Hot end był rozebrany do ostatniej śrubki, wyczyszczony, poskręcany od nowa. Bez zmian.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Andrzej_W »

Skoro na starych gcodach które się drukowały jest też problem to musisz szukać problemu w extruderze i hotendzie.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Tuchajbej »

Skoro wciąga raz więcej raz mniej sprawdz czy radełko Ci się nie poluzowało :)
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
WojtasTaba
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 11 lis 2019, 17:41
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: WojtasTaba »

Andrzej_W pisze:Skoro na starych gcodach które się drukowały jest też problem to musisz szukać problemu w extruderze i hotendzie.
I w rzeczy samej szukam ;) Jeśli nikt mi nic mądrego nie podpowie to wymienię silnik krokowy ekstrudera, a później stepstic. Jak nadal będzie źle to spróbuję zrobić flash oprogramowania drukarki, ale to chyba będzie trochę jak łapanie się za brzytwę.
Tuchajbej pisze:Skoro wciąga raz więcej raz mniej sprawdz czy radełko Ci się nie poluzowało :)
Radełko jest solidnie dokręcone do osi wałka silnika.
Zgredek pisze:AA to jak ślizga to nie wazelina, tylko (...) [zapłać 10 zł jeśli chcesz wiedzieć]
"kaczka, to maks co może z Ciebie być'
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Andrzej_W »

Nie odpowiadać na posty Zgredek to jakiś troll. Nie karmić trolla.
Zastanawiam się czy jest opcja podmianki na silnik krokowy z innej osi najmniej problematyczny to może być z X.
Bo skoro raz podaje więcej a raz mniej to tak jakby nie miał siły przepchnąć filamentu. Sprawdź czy ci nie skacze temperatura dyszy, może wieje na nią z chłodzenia i się wychładza i ma ciężko przepchać.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 425
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: denior »

No ale jaki ten filament PLA, PETG czym drukujesz i z jaka temperaturą?
Wycofaj filament po wydrukowaniu i pokaż zdjęcie jak wygląda powierzchnia
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 i ekstruzja

Post autor: Andrzej_W »

denior pisze:No ale jaki ten filament PLA, PETG czym drukujesz i z jaka temperaturą?
Wycofaj filament po wydrukowaniu i pokaż zdjęcie jak wygląda powierzchnia
WojtasTaba pisze: Filament DD.
Denior zadaj sobie trud i przeczytaj od poczatku cały wątek. Pomysł masz dobry niech zrobi coldpulla i pokaże końcówkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”