Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Andrzej_W »

Zimny powinien być. Jak go dotkniesz paluchem to nie powinien być gorący. Wentylator w enderach jest słaby, jak u mnie kończył swój żywot to efekty miałem podobne do szparki i to po wymianie na łącznik od TDI-CAD.
I jak zapytał
Zepco pisze:Czemu wszystko skręcałeś na zimno?
Z ful metal na PLA jak nie ogarniesz dobrego chłodzenia i innych tematów to będziesz miał problemy. Jest temat na forum jak wymienił na ful metal w enderku i zaczęło się czopować.
Maciej24
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Andrzeju, skręcałem na zimno ponieważ miałem problem z ustawieniem podkładki w osi z rurką ptfe (nie zawsze trafiało dokładnie otwór w otwór). Na ciepło nie byłem w stanie sam tego ogarnąć.

Generalnie pomimo wielu prób głowica cały czas się czopuje. Zamówiłem ten łącznik z TDI-CAD który mi poleciłeś - dziękuję za radę :)

Teraz muszę trochę odpocząć mentalnie od tej drukarki, bo póki co mam jej dosyć. Akurat do czasu kiedy przyjdzie łącznik zdążę trochę oczyścić od tego głowę.

PS. Od wielokrotnego wkręcania i wykręcania dyszy uszkodziłem również gwint bloku grzejnego - również czekam na dostawę :) Ogólnie cieszę się, że podjąłem się próby druku dosyć skomplikowanej figurki, bo pomimo poniesionych kosztów dużo się nauczyłem. Wcześniej drukowałem proste rzeczy i póki działało to nie wnikałem w kalibrację ekstrudera, zmianę nawiewów, problem szparki etc. Gdyby nie ta figurka również nie trafiłbym na to forum, bo z reguły nie korzystam z tego typu dobrodziejstwa (a to błąd). Jak już dojdą części zdam wnikliwą relację co i jak, bo pewnie na tym problemy się nie skończą. Pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Wczoraj otrzymałem przesyłki - nowy blok grzejny, dysza, szybkozłączka, gardziel od TDI-CAD. Póki co zrobiłem małe testy i jest ok. Wczoraj puściłem na druk figurkę, jest wydrukowane ~50% i póki co jest dobrze. Mam nadzieję, że problem został rozwiązany.

Znalazłem też przyczynę dlaczego mała próbka drukowałą się dobrze, a całość już nie. Podsunął mi to na początku któryś z szanownych kolegów. W programie CURA jest opcja "minimum layer time" która domyślnie ustawiona jest na 11 sekund (nie jest widoczna przy domyślnej konfiguracji CURA). W połączeniu z przygotowaną przeze mnie próbką (dosyć mała), dawało to "print speed" około 15 mm/s. Ja ustawiałem prędkość na 20, 30, 50 i przy każdym z tych ustawień próbka wychodziła super (nie wiedziałem że prędkość jest ograniczona przez inny parametr i moje zmiany nic nie dają). Zostawiłem więc prędkość na 50 i przechodziłem do druku całej figurki - tu ze względu na rozmiary "minimum layer time" nie było już ograniczeniem i drukowało z dużo większą prędkością. Wydawało mi się, że przy druku całego modelu głowica chodzi jakoś szybciej, ale tłumaczyłem sobie że to nie możliwe bo przecież ustawiałem w CURA i przy próbce i przy modelu tę samą prędkość.

Po sprawdzeniu jaka prędkość jest blokowana przez "minimum layer time" metodą prób/błędów, ustawiłem prędkość 20 i "minimum layer time" na 1s. Teraz model i próbka drukują się tak samo i wyglądają tak samo dobrze :)

Dam znać wieczorem jak wydruk dojdzie (mam nadzieję) do skutku. Raz jeszcze dziękuję wszystkim aktywnym w temaciem - szczególnie MORF, FLAMERUNNER i ANDRZEJ_W.
morf, Andrzej_W
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Panowie wreszcie sukces. Po wymianie ekstrudera, bloku grzejnego, gardzieli, rurki i łączników wreszcie wszystko wróciło do normy.

Figurkę udało się wydrukować według wcześniejszych zaleceń - niska prędkość, duży nawiew, zimny stół.

Raz jeszcze dziękuję. Później efekt.
IMG_20200719_084128.jpg
Pjoter, japim
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3218
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1592

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: morf »

Gratulujemy:) spójrz na to z tej strony ze pod pretekstem wydruku dla Zony udało Ci się wymienić ważniejsze elementy w drukarce.
Pasowałby mem "pure genius" :)
Maciej24
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: @GUTEK@ »

Mógłbyś podać link do tego modelu.
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

@GUTEK@, Andrzej_W
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: @GUTEK@ »

Dzięki, nie mogłem znaleźć.
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Panowie, tak trochę z innej beczki kojarzycie jakieś turbinki 5015 24v godne polecenia? Kupiłem jakiś czas temu turbinki noname z tej aukcji i są bardzo kiepskiej jakości (brak łożyskowania, bardzo głośne i mocno drgają):
https://allegro.pl/oferta/wentylator-50 ... OTQ1MTU%3D

Szukam czegoś w stylu SUNNON, ale nie bardzo jest coś na 24v a nie chce mi się kombinować z przetwornicą.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: dragonn »

Maciej24 pisze: Szukam czegoś w stylu SUNNON, ale nie bardzo jest coś na 24v a nie chce mi się kombinować z przetwornicą.
To musi CI się zachcieć, nie ma żadnych sensownych na 24V.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”