Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Dzisiaj rano wydruk szedł bez problemów, wyglądał zaskakująco dobrze. Niestety zatkała się dysza... Pierwszy raz zdarzyło mi się to kilka dni temu i teraz znowu. Do tej pory, przez kilka miesięcy druku ani razu. Wyczyściłem dyszy drucikem, przepuściłem przez nagrzaną dysze trochę filamentu i zacząłem od nowa i po godzinie znowu zatkana. Muszę chyba rozebrać blok grzejny bo coś chyba jest nie tak.
PS. Wykończy mnie ten wazonik..
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Andrzej_W »

Szparkę musisz ogarnąć :D
Maciej24
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Zacząłem czyścić dyszę, okazało się że jest mocno zabrudzona. Czyszczenie trwało bardzo długo. Oprócz tego zauważyłem, że mam uszkodzone ramię ekstrudera i przez to radełko nie ma odpowiedniego docisku do filamentu. Zamówiłem już aluminiowy zestaw (zamówiłem też nową rurkę teflonową i dysze 0,4 i 0,5). Dam znać jak wznowię próby. Póki co dziękuję wszystkim za cenne rady i pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: FlameRunner »

Czytałeś może już: https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ ?
Jeśli drukarka nadal jakoś działa, możesz jeszcze dziś naprawić ekstruder tym: https://www.thingiverse.com/thing:2982512 - tak dobrze mi się to sprawowało, że nie rozumiem, po co ludzie kupują całe aluminiowe ekstrudery. ;)
Maciej24
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

FlameRunner, próbowałem wydrukować ekstruder ale już nie dało rady... Zamówiony, do piątku powinien być. Niebawem wznowie projekt.
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Panowie pierwszy (w pewnym sensie) sukces. Wczoraj wieczorem wymieniłem ekstruder i zaniosłem drukarkę do piwnicy (niska temperatura). Dzisiaj rano, po około 12 godzinach poszedłem zobaczyć efekt. Jeżeli chodzi o pozytywne rzeczy to wydruk jest gładki, bez skaz. Niestety coś poszło nie tak i powyżej 40% wydruku zrobił się kłębek filamentu. Także puściłem od nowa :)
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: japim »

Maciej24 pisze:Niestety coś poszło nie tak i powyżej 40% wydruku zrobił się kłębek filamentu. Także puściłem od nowa :)
Jest duża szansa, że przez brak zrozumienia i rozwiązania powodu dlaczego "coś poszło nie tak" - po kolejnych 12 godzinach będziesz miał podobny efekt.

Skoro zrobiło się spagetti - to wydarzyć mogły się 2 reczy:
1. głowica zaczepiła o jedną z nóżek i ją złamała, a co za tym idzie zaczął się efekt kuli śniegowej i źle zdeponowany filament zaczął nabudowywać się w innych miejscach co prowadziło do łamania kolejnych itd itd aż w końcu drukarka zaczęła drukować w powietrzu...
2. głowica zaczepiła o jedną z nóżek i straciła kroki i zaczęła drukować w powietrzu.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

japim, co można zrobuić w przypadku 1. i w 2. ?

Ps. co myślicie o druku grubszą dyszą np. 0,6 czy 0,8?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: japim »

P
Maciej24 pisze:japim, co można zrobuić w przypadku 1. i w 2. ?

Ps. co myślicie o druku grubszą dyszą np. 0,6 czy 0,8?
Trzeba potwierdzić co się dokładnie dzieje. Dlaczego nastąpiło zawadzenie? Czy na wydruku, na stole lub w tym spagetti znalazłeś odłamane kawałki wydruku? Na końcu tego kawałka powinno być widać czy nie było tam np zgrubienia, podwinięcia. Trzeba zabawić się w śledczego aby rozwiązać tą zagadkę.

Jeżeli materiał się podwinął z "naturalnych przyczyn" to dodanie dodanie z-hop pozwala ominąć to.
Dodanie globalnego wentylatora chłodzącego, a nie tylko wydruk w chłodnym miejscu pozwala kontrolować lepiej temperaturę wydruku.

Może być problem z ekstruzją i głowica zahacza o początkowego/końcowego micro bloba - wtedy trzeba wyregulować retrakcję. Czasami dla tak skomplikowanych wydruków pomaga zjechanie z flow na 0.9 - 0.95 - ale nie na początku ale gdzieś dalej.
Dodanie z-hop też pozwala omijać takie rzeczy, ale jednocześnie trochę je pogarsza - microbloby na końcu ruchu.

A jak grubsza dysza ma pomóc w rozwiązaniu powyższych? Drukować będzie szybciej i ścianki będą grubsze - ale fizyki nie oszukasz.
Maciej24
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Znowu coś nie tak... Teraz widać tak jakby braki kawałka warstwy i ogólnie wydruk jest słabo sklejony - rozpada się w rękach.
IMG_20200710_151522.jpg
IMG_20200710_151529.jpg
IMG_20200710_151543.jpg
Muszę przyznać, że nic od bardzo dawna nie zepsuło mi tyle nerwów co to...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”