Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Na wstępie chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem drukarki Creality Ender 3. Większość moich wydruków stanowią proste elementy i póki co nie miałem z nimi większych problemów. Jakiś czas temu żona natknęła się na zdjęcie ciekawie wyglądającej figurki i poprosiła mnie o wydruk. Wtedy zaczęły się schody.
Poniżej zdjęcie figurki (właściwie wazonika/wazy).
3.jpg
Figurka posiada skomplikowaną budowę oraz dosyć duże nachylenia. Podczas druku materiał na brzegach zagina się i podczas kładzenia kolejnych warstwy głowica zahacza o zawinięty materiał, wyginając ramiona figurki i potęgując tym efekt.

Kombinowałem z prędkością warstwy zewnętrznej od 10 mm/s do 70mm/s. Próbowałem zmieniać % i styl wypełnienia. Bez większych sukcesów. Zmiany temepratury stołu (od 30 do 60) również nie przyniosły efektów. Temperatura ekstrudera również była zmieniana od 190 do 210.

Zastanawiam się czy to możliwe, że slicer nie radzi sobie z dużym plikiem (gcode po pocięciu to około 100 MB). Wniosek ten nasunął mi się po tym, jak przy eksperymentowaniu puściłem na drukarkę kawałem figurki i wyszła bardzo dobrze. Poniżej zdjęcia wydrukowanych elementów:
wzor.JPG
2.jpg
Oraz zdjęcie efektów przy całej figurce:
1.jpg
Drugim nasuwającym się wnioskiem, jest to że przy dłuższym czasie druku coś się przegrzewa i psuje efekt.

Poniżej wrzucam zdjęcie figurki oraz wydruk małych udanych próbek i wydrukowanej całej wazy.

Czy ktoś może drukował coś podobnego i ma jakieś sugestie? Slicer którego używam to Cura, drukuję z PLA od Colorfil.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: FlameRunner »

Ustaw chłodzenie wydruku na 100%, a jeśli nie wystarczy, pomyśl o przeróbce chłodzenia, na przykład: https://www.thingiverse.com/thing:2759439

Przy okazji, zauważ że Ender-3 fabrycznie wieje na wydruk tylko z prawej strony. Czy nawisy od strony nawiewu wychodzą lepiej?
Maciej24
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Jeżeli chodzi o chłodzenie to dokupiłem dwie turbinki 5015 i wydrukowałem coś takiego:
https://www.thingiverse.com/thing:2767047

Poniżej zdjęcia nawiewu mojej drukarki:
nawiew.jpg
Nawiew ustawiam na 100%, temperatura w pokoju około 26 stopni.
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Poniżej wrzucam jeszcze komplet ustawień z CURY, może coś rzuca się w oczy:
ustawienia_1.JPG
ustawienia_2.JPG
ustawienia_3.JPG
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: morf »

Nie jest to latwy wydruk.

Skoro chlodzenie nie daje rady moze sprobowac cos (nie znam CURA) co odpowiada za spowolnienie druku jesli czas dla pojedynczej warstwy jest mniejsze niz xxxx sekund. ("Minimal layer time")

Masz dosc duza gestosc wypelnienia 30% zobacz czy slicer nie generuje Ci czasami samych pelnych warstw w tych "galeziach" wazonu.
W polaczeniu z wysokim infillspeed moze wszystko idzie za szybko. Duza objetosc filamentu powoduje tez jego wolniejsze stygnięcie.

Gdybam sobie ale moze sprobuj dac np 3-4 obrysy i duzo mniejsze wypelnienie (albo brak wypelnienia) dla srodkowej czesci wydruku?
Maciej24
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: FlameRunner »

Poczekaj na chłodny dzień lub drukuj w nocy, obniżenie temperatury otoczenia o kilka stopni może pomóc.

Spróbuj ustawić wszystkie szybkości (nie tylko zewnętrznego obrysu) na taką samą, niedużą wartość, na przykład 20 mm/s.

Nawiązując do przypuszczeń z pierwszego posta:
- Nie widzę powodu, dla którego slicer miałby sobie nie radzić z całym modelem, a poradzić sobie z fragmentem.
- Przegrzewanie się czegoś w drukarce to byłoby raczej przegrzewanie radiatora głowicy, powodujące blokowanie filamentu lub przegrzewanie stepsticków, powodujące przesunięcia w poszczególnych osiach.
Maciej24
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Pjoter »

Można też rozważyć z hop, sądzę że może pomóc.
Maciej24
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

Panowie jestem zdumiony tak dużym zaangażowaniem i pomocą.

Morf, jeżeli chodzi o gęstość wypełnienia to przy niższych odnogi stają się dosyć mocno wiotkie i efekt uginania się jest dosyć duży. Przy tym wypełnieniu wydruk nie jest całkowicie pełny w środku. Poniżej foto.
wypelnienie.JPG
wypelnienie.JPG (38.31 KiB) Przejrzano 3472 razy
Przy ustawieniu większej ilości obrysów miałem wrażenie, że nagrzewają one poprzednie warstwy i całość bardziej się ugina.

Spróbuję ustawić prędkość dla całości jednakową, ale nie za niską - przy tych niskich głowica ma chyba zbyt długi kontkat z poprzednią warstwą i powoduje to nadmierne uginanie. Poczytam też o "Minimal layer time", bo dotychczas o tym nie słyszałem.


FlameRunner, spróbuję przenieść może drukarkę do piwnicy tam jest około 20 stopni. Może tu leży problem.

Pjoter, jeżeli chodzi o Z-hop to też z tym eksperymentowałem. Wydaje mi się że efekt jest na 0 lub na minus. Podobno w tanich chińskich drukarka Z-hop się nie sprawdza.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: japim »

Podwijanie się "nawisów" jest skutkiem skurczu stygnącego materiału i niczego innego i jest zjawiskiem fizycznym. Aby z nim wygrać musisz "zrównoważyć" temperaturę nad i pod wydrukiem. Albo wydruk musiałby być cały czas gorący albo od razu, błyskawicznie stygnąć. To pierwsze jest bardzo trudne do zrealizowania więc pozostaje Ci tylko błyskawicznie studzić wydruk.

Postaw duży wentylator pokojowy obok drukarki albo nawet dwa, stół na minimalną wartość albo i na zimno + klej na szybę - aby ciepło od stołu nie podgrzewało wydruku od dołu.
Z-hop na 0.2mm aby omijać podwijające się rogi. Chłodzenie wydruku z turbin na 100%.
Maciej24
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 23
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Ender 3 problem ze skomplikowanym wydrukiem

Post autor: Maciej24 »

japim, zrobiłem próbkę (co prawda bez kleju i wydruk odkleił się w trakcie) i wygląda obiecująco. Temperatura stołu 25 stopni, przy otwartym oknie (na zewnątrz 19). Niestety tez z Z-hop przyniósł złe rezultaty - bardzo dużo nitek (chyba musiałbym od nowa pokombinować z retrakcją).

Zaraz smaruję stół i puszczam figurkę. Jutro dam znać jak poszło/idzie/nie poszło.

Poniżej screen z ustawień CURY
ust1.JPG
ust2.JPG
ust3.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”