Co to może być?

Jakość druku Cię nie zadowala?
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Co to może być?

Post autor: sebaq »

Nie wiem czy ktoś to jeszcze potwierdzi, ale u mnie ta szklana podkładka adhezyjna od Creality nie jest zbyt równa. Może podobnie jest u Ciebie. Aczkolwiek, z zalet - dobrze trzyma wydruk (PLA, PETG), pod warunkiem że jest czysta.
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Co to może być?

Post autor: itepe »

Witajcie!
To mój pierwszy post tutaj, dlatego chciałbym się z Wami przywitać oraz pogratulować wiedzy na temat druku 3D.
Od miesiąca posiadam Ender 3 PRO i generalnie nie mogę z nim dojść do ładu. Robiłem poziomowanie stołu manualnie i przez g-code, kalibrację retrakcji, sprawdzałem temperatury oraz wykonałem wydruki Retraction towers i Z-offset. Oba filmy z YT są bardzo klarowne.
Wszystko wychodzi super.
Kiedy jednak drukuję już jakiś normalny model, pojawiają się schody. Pierwsza warstwa OK, ścieżki ładnie sklejone, nie rozmazują się, ale już kolejne to jakiś dramat - głowica jest ewidentnie za nisko, rozmazuje filament, wychodzi bokami i robi się dokładnie to, co na zdjęciu kolegi z pierwszego postu. Górna warstwa jest wg mnie nie do przyjęcia, porowata i szorstka.
Materiały COLORFIL PLA, Devil Design PLA różowy.
Co robię źle? Popatrzcie na zdjęcia, może coś wymyślicie?
Załączniki
20200730_124058.jpg
20200730_125738.jpg
20200731_100419.jpg
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Co to może być?

Post autor: Pjoter »

1) załóż własny temat najlepiej
2) masz za duży flow (na pierwszy rzut oka)
Część tak swoją drogą :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Co to może być?

Post autor: FlameRunner »

To są bardzo niskie wydruki. Może być tak, że na górnych warstwach nadal widać efekt zbytniego wbicia pierwszej warstwy w stół.
Wydrukuj prostopadłościan 40x40x3 mm, upewniając się że między dolnymi a górnymi warstwami litymi jest przynajmniej kilka warstw niepełnego wypełnienia.

Czy kalibrowałeś ekstruder? Nie mówię, żebyś to zrobił. Pytam czy to zrobiłeś. Ba! Od razu sugeruję, że jeśli zrobiłeś, to być może nie powinieneś był.
Pjoter
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Co to może być?

Post autor: itepe »

Dzięki za pierwsze odpowiedzi :)
To mam przenieść temat czy kontynuujemy? Mam kolejne testy i jestem coraz bardziej zniechęcony :/
Kiedy pierwsza warstwa jest zrobiona wg filmu z YT ( https://youtu.be/SuEF2ZRZ3-g ), jest naprawde idealna, ale przy kolejnych ekstruder strzela jak szalony i smaruje za nisko...
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 4
Posty: 303
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Co to może być?

Post autor: artusiek »

Jeśli już zrobiłeś ... przepraszam ...
1. Dokładna kalibracja wszystkich osi
2.dokladna kalibracja extrudera ... jak ma przepuścić 10cm filamentu to ma być 10,00000
3 dokładna kalibracja stołu
4. Ew zmiana filamentu ( nie krytykuje żadnej firmy .. ale są lepsze i gorsze , a oszczędności często pozorne )
5. Ja nie lubię kombinacji z flow ... zawsze mi to nie wychodziło tak jak było w planie , ale w starej P3Steel na szkle na 1 warstwie miałem 120-130% , jak dawałem więcej to mi stopa słonia wychodziła , na pozostałych warstwach mam 100% . Działa .
Jeśli już to zrobiłeś ... przepraszam .. sprawdź czy dobrze .
itepe
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Co to może być?

Post autor: itepe »

Artusiek - DZIĘKI!
Za co przepraszasz? Za dobre porady?!
Faktycznie, nie napisałem co zrobiłem, więc po kolei:
1. osie X/Y - idealnie od początku (aż sam sie dziwiłem); osi Z nie ruszałem, to jeszcze jest do sprawdzenia. Zrobiłem jedynie Z-offset.
2. retrakcja - 100/100, tu nie mam wątpliwości, ze jest OK, na zdjeciu ani jednej nitki na wieżach
3. stół robiłem ze 100 razy na szczelinomierzu, więc dość dokładnie i za pomocą G-code, czyli głowica trafia w te same miejsca.
4. fi;amany mam na ten moment 4: COLORFIL (biały ze zdjecia), DD (różowy), czarny (EcoLine) oraz cgińska próbka z drukarką; na wszytskich ten sam efekt, dlatego na filament nie stawiam.

Jako stary informatyk wiem, że problemy nalezy rozwiązywać nie omijać, dlatego szukam zrozumienia dla tej pierwszej warstwy. Przepływem jeszcze się nie bawiłem, ale załozyłem, że przy dobrej kalibracji ekstrudera, przy 100% powinno być dokłądnie 100mm. Tak też pokazują pomiary.
Dziś wykonam kolejne wydruki i dokonam pomiarów.
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Co to może być?

Post autor: itepe »

Czołem koledzy!
Jak mówiłem, wczoraj zrobiłem w durkarce sporo dobrego, mam nadzieję. Zacząłem od kompletnego rozkręcenia jej. Okazało się, że prawie kazdy element "z pudełka" był przykręcony za luźno i praktycznie zawsze - krzywo (LOL).
Poskłądałem to do kupy po nowemu i:
- drukarka zaczęła trzymać wymiary (heh...)
- nie ma luzów na ramieniu osi Z
- brak luzów na stole
- stół ze szkłem 4 mm wszędzie po wypoziomowaniu trzyma odległości
- ponownie skalibrowałem ekstruder.

Osiagnłąem tyle, że:
- pierwsza warstwa wychodzi bardzo łądnie, choć uważam, że ejst za wysoko (linie nie sklejają się jak nalezy, ale są łądnie ukłądane)
- od 4 warstwy ekstruder czasami strzeli
- wymiary X-Y trzyma "w miarę", tj. przy wymiarze 30 mm mam 30,3 mm
- wymiar osi Z - totalne dnoprzy zakładanych 3 mm mam 2,35 mm
- stopa słonia widoczna gołym okiem.

Teraz czas na kalibrację flow rate. Zrobię zdjecia i, mam nadzieję, podpowiecie mi co dalej.

[Prośba do moderatorów o scalenie posów.]

Dzięki!
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Co to może być?

Post autor: japim »

Zostaw kalibracje flow rate.

Skoro os Z przy zadanych 3mm jedzie na 2.35 to tu masz fundamentalny błąd. Flow rate to nie jest właściwy króliczek którego powinieneś teraz gonić.
Najpierw rozwiąż problem osi Z. Bo te spłaszczone i wylewające się warstwy są efektem tego ze os Z nie jedzie dostatecznie wysoko i filament jest rozlewany/wyciskany/wywalany na boki przez dysze która jest fizycznie ZA NISKO.

Albo masz złą ilość kroków w firmware (raczej mało prawdopodobne ale możliwe) albo poluzowane sprzęgło na osi silnika/ śrubie/ luźna nakrętka.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Co to może być?

Post autor: itepe »

Zgadzam się - FR to obejście problemu, nie rozwiązanie.
Zastanawia mnie tylko, dlaczego to zjawisko wystepuje na niższych warstwach. Policzyłem, ok. 10-12 pierwszych warstw tak się zachowuje i oczywiscie ekstruder stzrela. Przy zabawie z FR zdecydowanie mnie, ale zjawisko nadal wyustępuje. Sprawdziłem nakrętkę osi, jest mocno i stabilnie przykręcona. Kończą mi sie pomysły :?
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”